İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Merhaba,

Bazen sözler ve resimler yeterli olmuyor. Karmaşadan uzak öz bilgilerin deneyimini yaşayın. Buyrun:

Yetmedi mi? O zaman daha fazlası için tıklayın.

Resim
Yörünge Benzetimi (92 KB. Flash)

Resim
Atom Benzetimi (788 KB. Java)

Resim
Ay Aracı Benzetimi (132 KB. Flash)

Sonuncusu bildiğiniz oyuna benziyor. Belki diğerlerinden sıkılırsanız oynarsınız...:)

Aslında çok basit çünkü sadece boşluk tuşunu iki kez kullanarak 2 m./s hızla ve 775 kg. yakıtla inebiliyorsunuz!

Başarılar...
gönderen Adem DEMİRBAŞ
Flash uygulamalar çok güzel. Teşekkürler. Ben Ay'a mekik indirmede 0.1 m/s yaptım ama biraz depo boşaldı.
Kullanıcı avatarı
gönderen Mahmut YILMAZ
Salih rica edeceğim şu "Ay Aracı Benzetimi"ni kaldır.Bilgisayar başından ayrılamıyorum. :lol:

Gerçekten çok hoş olmuş.Paylaşım için teşekkürler. :)
Arkadaşlar,

Şimdi değişik bir şeyler yapıyoruz; forumun yeni yüzünün desteğiyle Flash animasyonları bu sayfada vereceğim. Ancak çok abartmasak iyi olacak çünkü sayfanın açılması çok vakit alabilir. O yüzden yukarıdakilere dokunmuyorum. Aslında biraz bozulmuşar ve elden geçirmek gerekecek...

Kullanmak için fare imleçiyle gök cisimlerinin isimlerine tıklayabilir veya aşağıdaki tuşları kullanabilirsiniz:

Yukarı/Aşağı oklar: İleri ve geri hareket (ayrıca fare tekerleği)
Sol/Sağ oklar: Sol ve sağa hareket
Ctrl tuşu: Yukarı kayma
Shift tuşu: Aşağı kayma
End tuşu: Güneş çevresinde dönme
Harika bir benzetim uygulaması ile karşı karşıyayız! Ama mükemmel değil...:o

http://www.forgefx.com/casestudies/pren ... system.htm
Resim

Özellikle küçük gezegenleri göstermesi hayal gücünüze yardımcı oluyor. Ayrıca gökcisimi hakkında kısa bilgiler veriyor. Çeşitli şekillerde kullanım imkanı var. En kolayı ekran üzerinde fare ile hareket ettirmek. Ancak asteroyit kuşağı ne yazık iki boyutlu iç içe girmiş iki fotoğraftan (yatay-dikey) oluşuyor. Fazla yakınlaştırmamakta fayda var...
Lunar Phase Simulator

NASA'nın yaptıklarına taş taşıttıracak cinsten, harika! Sağ üst köşede Türkçe dil desteği de var...:)