İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
#5350
Resim

Gökyüzünü Tanıyalım
(2 ses kaseti ve gökyüzü atlası ile)

M. Emin Özel - Talat Saygaç, 1997

Sayfa Sayısı: 228
Boyutları: 20 x 22 cm
ISBN 975-403-072-3
14. Basım - 2500 Adet

Gökyüzündeki en parlak yıldız hangisidir? Kendi başına bir "ada evren" sayılan, milyarlarca yıldızdan oluşan ve gökyüzünde çıplak gözle görülebilen en uzak gökcismi olan Andromeda Gökadası nerededir? Kutup yıldızı hangi yıldızdır? Büyük Ayı'yı kullanarak burç ve takımyıldızları nasıl bulabilirsiniz? Samanyolu Gökadamızın merkezi nerededir? "Yaz Üçgeni" hangi yıldızlardan oluşur? 13. burç hangisidir? Gökyüzünü Tanıyalım, içerdiği astronomi bilgisi, renkli takımyıldız haritaları ve Gökyüzü Atlası ile okuru gökyüzünü keşfetmeye çağırıyor.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 47

------------------------

Resim

Gezegenler Kılavuzu
New Guide To The Planets

Patrick Moore, 1993

Çeviri: Özlem Özbal

Sayfa Sayısı: 260
Boyutları: 13 x 19,5 cm
ISBN 975-403-036-7
14. Basım - 2500 Adet

Bugün dünyanın çeşitli yerlerinde pek çok kişi bir uğraş olarak yıldızları izlemekte, gecelerini yıldızlarla geçirmektedir. Astronomiyi diğer bilim dallarından ayıran en büyük özellik herkesin bu bilim dalıyla uğraşabilmesidir. Dürbün ve yıldız haritasına sahip herkes gökyüzünü gözleyebilir, hatta bilimsel değeri olan çalışmalar yapabilir. Her yıl yeni bir kuyrukluyıldız keşfeden ya da patlayan bir yıldızı profesyonellerden önce fark eden amatörler çıkmaktadır. Bu anlamda Gezegenler Kılavuzu, gezegenler hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri içermesinin yanı sıra, amatör astronomlar için de bir başvuru kitabı niteliğinde...

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 22

------------------------

Resim

Yıldızların Altında
Evrenimiz İçin Bir Kılavuz
Our Universe - An Armchair Guide

Michael Rowan-Robinson, 1990

Çeviri: Murat Alev

Sayfa Sayısı: 180
Boyutları: 21,5 x 27,5 cm
ISBN 975-403-265-3
3. Basım - 5000 Adet

"Bu kitapta, gece gökyüzüne duyduğumuz, bize geçmişten miras kalan hayranlık ile çağdaş gökbilim sayesinde elde ettiğimiz olağanüstü görüntüleri ve şaşırtıcı bilgileri birleştirmeye çalıştım. Çağdaş gökbilimin temel fikir ve kuramlarını, hemen hemen hiç bilimsel bilgi birikimi olmayan bir insanın bile anlayacağı biçimde anlatmaya çaba gösterdim. Bu fikir ve kuramları gece gökyüzüyle ilgili kendi deneyimlerimizle ve geçmişten devraldığımız kültürel mirasla ilişkilendirebilmek için çalışmamı, kuyrukluyıldızlardan kuazarlara, yirmi tane çok bilinen gökcismi üzerinde yoğunlaştırdım. Bu cisimlerden çıplak gözle görülebilenler eski çağlardan beri bilinmektedir, her çağda ve pek çok kültürde mitolojik öykülere konu olmuşlardır. Bununla birlikte gerçek doğaları ancak yüzyılımızda, pek çoğununki ise son yirmi yılda ortaya çıkarılmıştır. Geri kalanların tümü, biri (3C273 kuazarı) dışında, en azından iki yüz yıldır bilinmektedir ve iyi bir dürbün ya da küçük bir teleskop yardımıyla görülebilirler. İçinde yaşadığımız evrenle ilgili bildiklerimizi bu yirmi gökcisminden yola çıkarak gözler önüne sermeye çalıştım."

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları - 167

------------------------

Resim

Yıldızların Zamanı
Time For The Stars

Alan Lightman, 1992

Çeviri: Murat Alev
Sayfa Sayısı: 146
Boyutları: 11 x 18 cm
ISBN 975-403-035-9
14. Basım - 2500 Adet

Astronomi biliminin önde gelen isimlerinden olan Alan Lightman Yıldızların Zamanı'nda gezegenler, yıldızlar, galaksiler, yıldız sistemleri, evrenin başlangıcı ve sonu ile ilgili yaklaşımını açık ve canlı bir anlatımla dile getiriyor. Yıldızların Zamanı iyi bir astronomi kitabı olmasının yanı sıra iyi de bir öykü kitabı...

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 21

------------------------

Resim

Evrenin Kısa Tarihi
A Short History of the Universe

Joseph Silk, 1994, 1997

Çeviri: Murat Alev

Sayfa Sayısı: 273
Boyutları: 20 x 22 cm
ISBN 975-403-073-1
Baskıda
11. Basım - 2500 Adet (Ciltli)

Kozmoloji bir anlamda bilimlerin en büyük ölçeklisi ve en geniş kapsamlısıdır. Bildiğimiz her şeyi içine aldığından kozmolojiyi her şeyin bilimi olarak tanımlamak yanlış olmaz. Kozmolojinin cevaplandırmaya çalıştığı temel sorular evrenin geçmişine, geleceğine ve yapısına ilişkindir. Evrenin Kısa Tarihi, kozmolojiyle ilgilenen herkesin anlayabileceği düzeyde olması nedeniyle kendi alanında öncü niteliğinde bir yapıttır. Kaliforniya Üniversitesi öğretim üyelerinden ve kozmolojinin önde gelen isimlerinden olan Joseph Silk'in bu önemli kitabını konuya ilgi duyan herkese yararlı olması umuduyla sunuyoruz.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 46

------------------------

Resim

Astronomi
Astronomy

Stuart Atkinson, 1990, 1994

Çeviri: Murat Alev

Sayfa Sayısı: 48
Boyutları: 20 x 25 cm
ISBN 975-403-098-7
24. Basım - 10.000 Adet

Gökyüzünü incelemek için bir teleskopunuzun olması gerektiğini düşünebilirsiniz; oysa biraz zaman ayırıp geceleyin gökyüzüne dikkatlice baktığınızda, çıplak gözle bile pek çok şeyin görülebildiğini fark edeceksiniz. TÜBİTAK Çocuk ve Gençlik Kitaplığı'nın ikinci kitabı olan Astronomi, yıldız haritalarından yararlanarak gökyüzünü incelemenize yardımcı olmanın yanı sıra amatör astronomluğa başlangıç için de önemli bir başvuru kaynağı olacaktır.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 61

------------------------

Resim

Evren
Eyewitness Visual Dictionary of Universe, 1993

Çeviri: Ali Kozbek

Sayfa Sayısı: 64
Boyutları: 26 x 31,5 cm
ISBN 975-403-190-8
8. Basım - 7500 Adet

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları Evren'le Başvuru Kitaplığı dizisinin kaynak niteliğindeki kitaplarına bir yenisini ekledi. Galaksiler, Samanyolu, bulutsular ve yıldız kümeleri, nötron yıldızları ve kara delikler kitaptaki dikkat çekici başlıklar. Ayrıca Ay'a yolculuk ve insanlı uzay keşifleri bölümleri de zengin bir görsel malzeme içeriyor. Evren'in uzak dünyaları size yaklaştıracak bir "teleskop-kitap" olabileceğini düşünüyoruz.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 129
TÜBİTAK Başvuru Kitaplığı 7
En son Aysun Ülger tarafından 13 Haz 2008, 00:36 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
#5378
Resim

Evrenin Şiiri
Kozmosun Matematiksel Bir Açıklaması (Poetry Of The Universe)

Robert Osserman, 1995

Çeviri: İsmet Birkan

Sayfa Sayısı: 249
Boyutları: 11,6 x 18,7 cm
ISBN 975-403-202-5
5. Basım - 2500 Adet
6. Basım - 2500 Adet (Ciltli)

Günümüzde Dünya'nın düz olduğuna inanan pek az kişi kalmıştır; buna karşılık çoğu insan Dünya'yı hâlâ düz bir evren tasarımıyla düşünmeye devam etmektedir. Uzay düz değildir. Bunu tasarlamamız güç olsa da, uzayın gerçekte eğri olduğu konusunda sağlam kanıtlara sahibiz. 1955 yılından bu yana Stanford Üniversitesi'nde matematik profesörü olan, 1990'dan beri de Kaliforniya Berkeley'deki Matematik Bilimleri Araştırma Enstitüsü'nün müdür yardımcılığını yürüten Robert Osserman, bu kitapta fazla bir matematik bilgisi gerektirmeden, okura, evreni ölçüp biçmenin matematiksel yöntemlerini gösteriyor.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 138

--------------------------

Resim

Evren'in Evrimi ve Yıldızların Oluşumu

William J. Kaufmann (Arkadaş Yayınları, 1979)

Çeviren: Murat Alev

Sayfa Sayısı: 189
Boyutları: 16 cm x 24 cm

--------------------------

Resim

İlk Üç Dakika
The First Three Minutes

Steven Weinberg, 1977

Çeviri: Zekeriya Aydın - Zeki Aslan

Sayfa Sayısı: 168
Boyutları: 13 x 19,5 cm
ISBN 975-403-017-0
15. Basım - 5000 Adet

"İlk saniyenin, ilk dakikanın, ya da ilk yılın sonunda evrenin neye benzediğini söyleyebilmek müthiş bir şeydir. Bir fizikçi için, işleri sayılara dökebilmek, falanca zamanda evrenin sıcaklığı, yoğunluğu ve kimyasal bileşimi filanca değerdeydi diyebilmek keyif vericidir. Doğru, tüm bunlardan kesin olarak emin değiliz. Ama artık bu tür şeylerden çok güvenle olmasa da söz edebilmemiz heyecan vericidir. Okuyucuya iletmek istediğim işte bu heyecandır." S. Weinberg

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 11
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
#5386
Resim

Einstein'in Büyük Yanılgısı
Kozmolojik Sabit Ve Evren Fiziğinde Zorlama Faktörler

Donald Goldsmith, 1997

Çeviri: Fatma Esin

Sayfa Sayısı: 176
Boyutları: 13,5 x 19,5 cm

"Big Bang" bir büyük fiyasko mu? Kozmos bir bunalımda görünüyor ve bunu saptayabilmeniz için hiç de bir uzay bilimci olmanız gerekmemekte. Örneğin, evren nasıl kendisinden daha yaşlı yıldızlarla dolu olabilir? Evren bir zamanlar nasıl ışıktan daha hızlı genişleyebilmiştir? Evrendeki bir çok madde nasıl "kaybolmaktadır"? İşte bu kitap kozmosun orijinine ve evrimine ilişkin benzer bir çok anahtar soruyu yanıtlamaktadır.

Donald Goldsmith yapıtında son bir kaç yıl içinde elde edilen gözlemsel astronomik bulguların yanısıra, gözlemsel ve kuramsal kozmolojideki en yeni sorun ve tartışmaları ele almakta. "Einstein'in Büyük Yanılgısı" uzay ve kozmoloji konularına ilgi duyan, bilimsel düşünmeye ve eğilimli okuyucuların ufuklarını genişletecek bir yapıt. Okuyucuların bir bilim dalında ne denli çalışıldığını ve bilgilerin ne büyük bir hızla arttığının bilincine varmaktan mutlu olacakları kanısındayız. (Arka Kapak)

Bilim Kitaplığı, Sarmal Yayınevi

---------------------------

Resim

Galileo Ve Newton'un Evreni
The Universe Of Galileo And Newton

William Bixby, 1964

Çeviri: Nermin Arık

Sayfa Sayısı: 183
Boyutları: 20 x 26 cm
ISBN 975-403-077-4
4. Basım - 2500 Adet (Ciltli)

Galileo'nun doğduğu yıllarda İtalya, Rönesans'ın, yani öğrenmeye ve sanata karşı duyulan ilginin parlak bir şekilde doğuşunun son ışıklarının keyfini çıkarıyordu. Galileo bu günbatımında, Batı düşüncesini sanki yeni bir yöne, bilime doğru çevirmek için dünyaya gelmişti. Galileo'nun öldüğü yılda (1642), İngiltere'de dünyaya gelen Isaac Newton ise dehasıyla ve mekanik alandaki başarılarıyla yepyeni bir çağ açtı. Birbirinden çok farklı bu iki kişi arasındaki ilişki, bu nedenle, bir roketin birbirini tamamlayan iki aşamasına benzer. Evrenin felsefe kitaplarıyla değil, bir teleskop yoluyla incelenmesi gerektiğini öne süren "tartışmacı" Galileo ilk havalanmanın gerçekleşmesini sağlamış; notları arasında kaybetmiş olduğu evrensel çekim kanıtını arayan, pek konuşkan olmayan matematikçi Newton ise dünyayı yörüngeye oturtmuştur. Galileo ve Newton'un Evreni'nde, modern bilimcilerin evrenin bir saat gibi düzgün çalışmasının açıklamasını herkesten çok borçlu oldukları bu iki kişinin şaşırtıcı öyküleri anlatılmakta.

TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları 51
Kullanıcı avatarı
gönderen Aysun Ülger
#5399
Resim

Evrenin Kökeni
The Origin Of The Universe

John D. Barrow

Çeviri: Sinem Gül

Sayfa Sayısı: 142
Boyutları: 14 x 20 cm
ISBN: 9789754341973

COBE uzay sondaj aracının gönderdiği veriler, evrenin başlangıcında gerçekleştiği varsayılan Büyük Patlama'nın doğruluğunu kanıtlamakla kalmayıp, aşağı yukarı astronomların hesapladığı zamanda olduğunu da gösterince, bilimsel çevrelerde büyük bir heyecan yaşanmıştı.

İngiltere'deki Sussex Üniversitesi'nde Astronomi Profesörü olan Barrow, COBE'nin verilerini betimlerken, bu bilgilerin zamanın başlangıcında meydana gelen olaylara nasıl ışık tuttuğunu açıklıyor. Evrenin hiçlikten doğması ne demektir? Evrenin bir başlangıcı olmasına gerek var mıydı ve sonsuza kadar sürecek mi? Evrenin büyük çoğunluğunun görünmez olduğunu düşünmemizin nedeni nedir? Evrenbilimcilerin kafa yorduğu bu tür zor sorular, bu kitapta anlaşılır bir dille cevaplanıyor. (Arka Kapak)

Bilim Dizisi, Varlık Yayınları
#11282
Domingo olarak sanırsak seveceğiniz bir kitabı türkçe olarak yayınlıyoruz. Sputnik ile ilk yolculuğun 50.yılına atfen hazırlanmış çok özel bir kitap türkçe olarak bu hafta satışa sunuluyor " Uzay:İlk 50 Yıl" (orjinal: Space: The First 50 Years). 50 yılın tümünde uzay araştırmalarının bir parçası olmayı başarmış Sir Patrick Moore'un etkileyici, akıcı ve keyifli anlatıımı, HJP Arnold tarafından seçilmiş ve bu yolculuğu en iyi simgeleyen fotoğraflar ve Ay'a ayak basan ikinci insan Buzz Aldrin'in önsözüyle gerçekten arşiv değerinde bir kitap.
Ciltli, büyük boy bir kitap içinde olabilidiğince makul fiyatlandırmaya çalıştık: 39 YTL. internette bir parça daha ucuza da satılıyor. Satın almak isteyenler için link:
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default ... a=33804936

Web sitemiz yapım aşamasında olduğu için kitaptan örnek sayfaları facebook'taki domingo yayınevi grubuna koyduk. Adres:
www.facebook.com/group.php?gid=23542533312

Kitabı beğenip ingilizcesini tercih edenler ya da sayfa örneklerini görmek isteyenler için:
http://www.amazon.co.uk/Space-Celebrati ... 337&sr=1-1

Kitabın türkçe basımı editoryal olarak ve baskı kalitesiyle bizim içimize oldukça sindi, umarız sizler de beğenirsiniz.
gönderen taner kucukarslan
#11288
bilgi için teşekkürler, mutlaka bu kitabı alacağım, internet dışında nerede bulabilirim ?

büyük kitapçılarda var mı ?

taner...
Kullanıcı avatarı
gönderen domingo yayınevi
#11291
Büyük kitapevi zincirlerinde de satışa sunuluyor Taner Bey..
gönderen ayse nur topbas
#11411
Gayet güzel olmuş ben evren kitabını okumuştum çok güzeldi.
gönderen tayfun uçar
#12848
Üç beş Mars görüntüsüyle karşılaşmamın ardından, hiç yolu yok, artık ben de başlıyorum. "Gökyüzünü Tanıyalım" (Sıradaki ilk kitap) bugün aldım. Yakında iyi bir de dürbün edineceğim. Kitaba çok ihtiyaç var. Yukarıda Türkçe kaynakları derleyen arkadaşa çok teşekkürler. Yalnız bir konu beni rahatsız ediyor. Oradaki kitapların çoğu 10 yaşından büyük. Bazıları 30 yıllık kitaplar. Bana geçen 10 - 15 yıl içinde pek çok şey hem de temelinden değişmiş olabilir gibi geliyor (Öyle midir?) Güncel ve Türkçe kitap bulamayacak mıyız ?
gönderen Suat ÖZYÖNÜM
#25353
Işığın Öyküsü
Mitolojiden Matematiğe Işık Kuramlarının Tarihsel Gelişimi
Hüseyin Gazi Topdemir
TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları
Dosya ekleri
fizik.jpg
fizik.jpg (1.9 KiB) 8453 kere görüntülendi
gönderen şevket şahin
#25362
ResimResim

Tarih Boyunca Türklerde Gökbilim başlıklı bu kitap, 8. yüzyıldan itibaren Doğu´da yeniden yükselişe geçen bilimin ve özellikle de gökbilimin tarihçesini sunuyor.Bu kitap, bilim dünyası, Kepler´e kadarki süreçte, gökbilimle ilgili ne biliyorsa esas olarak Doğu´ya, daha doğrusu Türk bilimcilerine borçlu olduğunu başarılı bir şekilde kanıtlamakta; aynı zamanda hem Türklerin gökbilime katkılarını birinci elden kaynaklara dayanarak göstermeyi hedeflemekte, hem de bu alanda şimdiye kadar yapılan çalışmaları özetleyen bir derleme niteliğindedir. Kitap üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, Osmanlı öncesi Türklerde gökbilim; İkinci Bölüm, Osmanlı Dönemi´nde gökbilim ve Üçüncü Bölüm ise Türkiye Cumhuriyeti´nde gökbilim çalışmalarına ayrılmıştır. Ayrıca Türkiye´de 1923´ten günümüze Türk gökbilimi üzerine yapılan çalışmalar da Üçüncü Bölüm´ün sonuna eklenmiştir. Yazar kitabın sonuna, gökbilimle ilgili araştırma yapmak isteyen okur ve öğrencilerin çalışmalarını kolaylaştırmak için derli toplu bir kaynakça da eklemiştir.

İÇİNDEKİLER

Sunuş 7
Giriş 15

Birinci Bölüm: Osmanlı Öncesi Dönemde Türklerde Gökbilim 25
Ortaçağ Türklerinde Gökbilim 30
Türkler Tarafından Kurulan Gözlemevleri 62

İkinci Bölüm: Osmanlılarda Gökbilim 93
Kuruluşundan Fatih Dönemine Kadar Gökbilim (1299-1451) 93
Fatih Dönemi Gökbilimi (1451-1481) 104
16. Yüzyılda Osmanlı Gökbilimi (1481-1600) 123
Takiyüddin ve İstanbul Gözlemevi 139
17. Yüzyıldan Sonra Osmanlı Gökbilimi ve Modern Gökbilimin Osmanlı’ya Girişi 176
Osmanlı Türkleri ve 17. Yüzyılda Gelişen Çağdaş Gökbilim 200
Mühendishane-i Berri-i Hümayun’da Verilen Gökbilim Derslerinde Okutulan Gökbilim Eserleri 219
Rasathane-i Amire (Devlet Gözlemevi) 223

Üçüncü Bölüm: Cumhuriyet Dönemi’nde Gökbilim Çalışmaları 227
Cumhuriyet Döneminde Kurulan Gözlemevleri 227
Türk Gökbilim Tarihi Araştırmaları Bibliyografyası 237
Kaynakça 257
Dizin 279
#42440
s.a. kardeşlerim. gök bilime ilgi duyup yeni başlayanlar için -patrick moore_ gezegenler kılavuzu- kitabını mutlaka almalarını tavsiye ederm. Çok kişiye tavsiye ettim arkadaşlardan ve çok memnun olduklarını söylediler. Normal bir kitap yani ansiklopedi falanda değil. yeni başlayanlar için mükemmel. Kırtasiyelerde satıyorlar. bulamassanız kütüphanelere gidin.çok faydalı olacağına inanıyorum. okuduktan sonra sizde bunu farkına varacaksınız...
Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]

https://www.netsaweb.com/resources/uploads/logo/2[…]

Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]