İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Belki de konu dışı değildir! Yıldız Tozu (Stardust) çok yakında gösterime girecek olan çok güzel bir film. Ama tamamen uzayla ilgili bir film değil, içinde aşk var! Ama forumdakilerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Şahsen Claire Danesbenim çok ilgimi çekiyor, hastasıyım...:)

Resim
Beyazperde Yorumları ve Künyesi

Sevdiği kadının aşkını kazanabilmek uğruna bir erkeğin yapabileceklerinin defalarca sınandığı hikayelere yeni bir örnek de, Matthew Vaughn'un son filmi Yıldız Tozu ile geliyor.

Tristran, aşkının kalbini kazanabilmek için onun için kayan bir yıldızı yakalayacağına söz verir. Ama sevgilisi Yvaine ile çıktıkları bu yolda, korsanlar ve cadılarla dolu büyük tehlikeler onları beklemektedir.

Usta oyuncu Robert De Niro'nun acımasız bir korsan rolü ile Kaptan Shekespaere olarak karşımıza çıkacağı film, Michelle Pfeiffer, Claire Danes gibi önemli isimleri de barındırıyor.

ResimResim
Ayrıca film hakkında oyun&fragmanların yer aldığı UIP'in sitesine de bakabilirsiniz. Bu arada Resident Evil 3 de geliyor! Gerek bilgisayar oyunlar gerekese filmi bana klasikleşmiş Alien kalitesini anımsatıyor.

Sevgiler, saygılar...
En son Salih Dinçer tarafından 13 Oca 2008, 21:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen sevgi kys
evet yıldız tozu süper bir filme benziyo 8) vizyona girmesini heycanla beklıyrum benn
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Salih Dinçer yazdı:Belki de konu dışı değildir! Yıldız Tozu (Stardust) çok yakında gösterime girecek olan çok güzel bir film. Ama tamamen uzayla ilgili bir film değil, içinde aşk var! Ama forumdakilerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.
Dış görünüş aldatıcıdır ya! İşte bu film sandığım kadar güzel değildi. Üstelik yarısında izlemeyi kestim. Bu durum, izlediğim sırada henüz sahne almayan Robert De Niro'ya karşı büyük haksızlıktı. Evet, kabül ediyorum hata yaptım ama film hiç ama hiç hoşuma gitmedi. Forumda tek bir kişinin ilgi göstermesi de buna işaret ediyor! :(

Başı bilimsel bir mekanda başlıyor ama hayvan boğazlayıp içindeki organlara göre fal bakmaya kadar devam ediyor. İki farklı zaman ve mekanı (biri hayali) konu alıyor. Bence çok kötü bir film. :x

Ama bir sürprizim var: Sunshine !!!
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Bugün çok güzel bir film izledim! İsmi Sunshine (Günışığı) ve Bruce Willis'in 1998 yılında oynadığı Armageddon tadında. Ama dünyada geçmiyor ve doğrudan konuya girerek size uzayda çok güzel dakikalar bırakıyor. Psikolojik baskıdan tutun da teknolojiye kadar bir çok şey var. Çünkü film 2057 yılında geçiyor!

Resim
Büyüğü için tıklayınız...

Eğer 28 Gün Sonra (2003) -ayrıca geçen yıl devamı çevrilen 28 Hafta Sonra'yı- izlediyseniz ve beğendiyseniz bu filmi de beğeneceksiniz. Çünkü klasik zombi filmlerinde çığır açan 28 Gün Sonra'yı da aynı yönetmen (Danny Boyle) çeviriyor. Neyse ben daha çok ipucuyu ağzımdan kaçırmadan konusunu aşağıda alıntı yapıyorum:
Ya bir gün Güneş de, Dünya'dan yüz çeviriverirse? 2057 yılına gelindiğinde, Dünya çok büyük bir tehdit altındadır. Güneş artık eskisi gibi Dünya'yı ısıtmamakta ve buna bağlı olarak da insanlığın dünya üzerindeki varlığı ölümcül bir tehlike ile karşı karşıyadır. Bu kötü gidişi geri döndürebilmesi ümit edilen tek bir yol kalmıştır: Icarus II isimli bir uzay gemisi ile Güneş'e doğru yola çıkan Kaptan Kaneda liderliğindeki ekip! Taşıdıkları nükleer başlık ile Güneş'in yeniden harekete geçebilmesini sağlamaya çalışacaklardır. Bütün dünya nefeslerini tutmuş bu sekiz kişilik ekibin başarısını beklerken Icarus II'nin birden bire dünya ile radyo bağlantısı kesilir. Artık Güneş ile başbaşa ve karşı karşıya kalmışlardır. Trainspotting ile elde ettiği başarıyla adından çokça söz ettiren İngiliz yönetmen Danny Boyle, gelecek kurgusu yaptığı bilim kurgu filmi Gün Işığı ile türün sevenleri arasında heyecan yarattı. Güneş ve Dünya arasında gidip gelirken klostrofobik bir gerilime hazır olun!
Mutlaka izleyin...
gönderen Hasan Emre Alptekin
Yıldız Tozu çok iyi olmasa da kötü değildi ben beğendim.Michelle Pfeiffer'in bütün filmlerini sevmişimdir hep, en iyi kadın oyunculardan biri bence.Resident Evil 3 iyiydi ama 1 ve 2 kadar iyi değildi.

Gökbilim ile ilgili yani daha çok astronotların uzay seyahatleri ile ilgili hatırladığım red planet kızıl gezegen var, Pitch Black karanlık bir gezegende geçen macera filmi, clint eastwood'un uzay kovboyları vardı. Hatırladıklarım şimdilik bunlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
K-PAX (2001)

Resim

Baştan sona gökbilimi ile ilgili değil ve sinema açısından da çok başarılı olmayabilir. Ancak yıldızevinin içinden sahneler ve çok güzel konuşmalar var.
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
Hepimizin beğendiği filmlerin başında geldiğini düşündüğüm,ve defalarca seyrettiğim film

MESAJ(THE CONTACT)
[img][img]http://img412.imageshack.us/img412/9199 ... ll3.th.jpg[/img][/img]
Astronom Dr. Arroway, Bir gece Vega yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. Arroway'in bu keşfi bütün Amerika'yı ayağa kaldıracaktır. İşin daha da tuhaf olan tarafı, Vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır. Bu bir truva atı mıdır? yoksa başka gezegen ve galaksilere seyahatin yolunu açan bir makine midir? Bunu öğrenmek için Amerikan Hükümeti makineyi yapmaya karar verir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Cengiz KAYA
semih çakmak yazdı:Hepimizin beğendiği filmlerin başında geldiğini düşündüğüm,ve defalarca seyrettiğim film

MESAJ(THE CONTACT)
[img][img]http://img412.imageshack.us/img412/9199 ... ll3.th.jpg[/img][/img]
Astronom Dr. Arroway, Bir gece Vega yıldızından gelen bir sinyal keşfeder. Arroway'in bu keşfi bütün Amerika'yı ayağa kaldıracaktır. İşin daha da tuhaf olan tarafı, Vega yıldızından gelen bu sinyaller birleştirildiğinde bir teknolojik aracın yapım planı ortaya çıkmaktadır. Bu bir truva atı mıdır? yoksa başka gezegen ve galaksilere seyahatin yolunu açan bir makine midir? Bunu öğrenmek için Amerikan Hükümeti makineyi yapmaya karar verir.
Semih gercekten dediğin gibi film hiç fena değildi.Ben de unutamamıştım..

Birde Time Machine na bakın derim.Buda cok ilginç bir filmdi...

Hoscakalın..

http://www.imdb.com/gallery/ss/0268695/ ... ey=0268695
gönderen Mustafa Sina Karaoglu
Contact filmini kesinlikle izleyin derim. Beni de aldı götürdü oralara.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Merhaba,

Dediğiniz gibi bu filmler de güzeldir ama zaman makinesi gibi filmler sanki gökbilim ile ilgili değiller! Yani dünyada geçiyor ve bir makine ile zamanda yolculuk ediliyor.

Aslında önemli bir filmi unutuyoruz galiba:

2001: A Space Odyssey (1968)
Resim

Düşünsenize 68 kuşağının çektiği bir film ve konu olan 2001'i geçeli 7 yıl oldu. Gerçi film çok tempolu değildi kabül etmek lazım. Ama zamanına göre güzel bir film. Tempo arıyorsanız Star Wars serileri kaçmaz...:)

İyi seyirler...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ercan DOLU
SATÜRN'de ÖLMEK tek kelimeyle'' berbat '' 2 kişiyle film çekmişler. ama mesaj kalitesinde bir film var'ki oda ''HAYALE YOLCULUK'' Eski bir astronotun kendi imkanları ile uzaya çıkma girişimini anlatıyor. ve aynı zamanda çok duygusal bir film. Ben çok beğendim Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.
Kullanıcı avatarı
gönderen özgür can öney
Benim favorilerim mars ile ilgili olanlar

"Mission to mars" , "Red planet" ve "Total Recall"

Resim

Resim

Resim

ve tabii ki "doom"

Resim
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Özgür ilk filmi hatırlayamadım?

Acaba psikopatın bir tanesi amcamı yüksekten aşağı atıyordu bu o film mi yoksa ikinci film miydi? Hani uçabilen bir parçası olan köpek şeklinde bir robot vardı. Sanki o ikinci filmdi ama dediğim gibi ilk filmi bir türlü hatırlayamadım! Belki de izlememişimdir...

Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen özgür can öney
Salih Dinçer yazdı:Özgür ilk filmi hatırlayamadım?

Acaba psikopatın bir tanesi amcamı yüksekten aşağı atıyordu bu o film mi yoksa ikinci film miydi? Hani uçabilen bir parçası olan köpek şeklinde bir robot vardı. Sanki o ikinci filmdi ama dediğim gibi ilk filmi bir türlü hatırlayamadım! Belki de izlememişimdir...

Teşekkürler...
Salih

Senin bahsettiğin 2. si yani "Red Planet" , Val Kilmmer'ın oynadığı ...

"Mission to Mars" 'ın ise aslında bahsetmeyi unuttuğum belki de yanlış hatırladığım bir hikayesi var .

Brian De Palma , Stanley Kubrick'in " 2001: A Space Odyssey" ve " 2010 the year we make contact " 'inden sonra bir devam filmi çekmek istiyor . Prodüksiyon hazırlıkları bitmek üzereyken çeşitli telif ve veraset sorunlarından dolayı üçlemenin son filmi gibi çekemeyeceğini anladığından bunu ayrı bir film olarak çekmek zorunda kalıyor .

Film de aslına bakarsan 2001 ve 2010'un devamı gibi , çok da anlatımsal bir benzerlik olmasa da finalde Uzaylılarla karşılaşma ve nereden geldiğimizi anlama , anlatma durumu olduğu için genel olarak bir devam ve bağlama , sonuca ulaştırma durumu sözkonusu .