İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Burak Yakut yazdı:Hepsini geçtim nasıl buldunuz helal olsun? O bölgeyi çekip fotoda enseliyorsunuz büyük ihtimalle ama yine de çok zor hedef. Ama çeken Uğur İkizler olunca herşey kolay. Acaba bundan 10 sene sonra Türkiye Amatör Astronomi de nerede olacak? Bizim bilmediğimiz kimler var kimbilir...? (Örnek Sedat Bigebay)

Saygılar ve Teşekkürler.
Burak örneğin Denizli'de bir arkadaş var, görsen aklını yersin :) http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal ... ilkway.htm sakın kıskançlık krizlerine girmeyin ama :)

Sevgiler
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Burakcım siteyi biraz dikkatli incelersen bu arkadaşda her türlü teleskop olduğunu, dünyada ayak basmadık yer bırakmadığını göreceksin... asıl üstad o! Denizliye ne zaman gidiyoruz el öpmeye sen onu söyle :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Bu sitedeki astronomi bilgileri gördüğüm kadarıyla oldukça kapsamlı. Temelden ileri seviyeye herşey var. İçerik olarak tam okuyamadım ancak şu gezdiği gördüğü yerlerin olduğu bölümü bulamadım. Sayfanın linkini gönderebilir misin Sedat abi?

Syg.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Sitesine şöyle bir baktım da, belki 1 milyon dolara yaklaşan (belki de geçen?) bir yatırım sahibiymiş kendisi, örneğin 20 inçlik bir RCOS sahibi olan bir Türk vatandaşı olduğunu sanmıyordum, demek ki varmış. Yine de dikkatinizi çektiyse bizim alanımıza (gezegen fotoğrafçılığı) pek girmemiş, demek ki hala bu işler bizden soruluyor diyebiliriz :D

Şimdiye kadar adını duymamış olmam büyük bir eksiklik. Gerçi tanıdığım çok fazla da astrofotoğrafçı yok o ayrı.

Edit: Bu arada sitesine baktım da, Ufolarla filan kafayı bozmuş gibi görünüyor, acaba gerçekten artan maddi gelirle birlikte artık niceliğin önemini kaybedeceği bir seviyeyi aştıktan sonra rahata kavuşanlar bu tip şeylere mi merak salıyorlar zamanında sevgili Emre'nin dediği gibi.. O da siriusufo'nun konferansında birçok tanıdık zengin insanla karşılaştığını aktarıyordu.

Bir edit daha: Eğer tanınan ünlü bir astrofotoğrafçıysa haddimi aştım belki ama şüphelenerek internetten tarattım, bu fotoğrafların sahipleri başkaları gibi görünüyor, acaba büyük bir pot mı kırıyorum yoksa gerçekten bu fotoğrafları çeken bir başkası mı? Şüphelendim çünkü bazı fotoğraflar Türkiye'den çekildiğine inanamayacağım kadar "aşmış". Mutlaka bir şekilde duyardık gibime geldi.

Örnek:
http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal ... Nebula.htm
ve orijinali:
http://www.starrywonders.com/m42double.html

Bir diğeri:
http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal ... Galaxy.htm
ve orijinali:
http://www.starrywonders.com/galaxycollage.html

Ne diyorsunuz?

-----

Uğur abi, konunu katlettim galiba biraz kusura bakma
Kullanıcı avatarı
gönderen Burak Yakut
Uğur abi işin gerçekten zor ve heyecanlı. Ama sonuçta bu kuyrukluyıldızın fotonları da senin arşivinde hapsolmaktan kurtulamadı :)

Zamandayolculuk sitesini daha önce görmüş ve ufolojiyle kafayı kırdığı için çok dikkate almamıştım. Şimdi Sedat abi referans verince fotoğraflara baktım ve fotoların Sedat ve Uğur abilerinkileri zorlayacak kalitede olduğunu da görünce "hadi canım" dedim içimden ama tabi sizin gibi keskin gözlere sahip olamadığım için gerçek mi kopya mı ayırt edememiştim. Fotoğraf sahiplerinin isimlerini belirtmemesi gerçekten ayıp olmuş. Sedat abi de ya bize latife yaptı ya da o da benim gibi iyi niyetli düşündü sanırım.

Konuyu gerçekten dağıttık. Kusura bakma Uğur abi. :(

Syg.
Kullanıcı avatarı
gönderen Sedat Bilgebay
Latife de sayılmaz aslında... biz bu Çetin Bal olayını astrofotografi grubunda tartışmıştık 1-2 ay önce...buradaki dostlarımız da öğrensinler, kendilerini sahtekarlardan korusunlar istedim.

Uğur'un başlığı katlediyoruz ama o bir sahtekar Burakcım... dolayısıyla bilmediğin kimse yok Türkiyede... en iyiler bu forumda :) bir de astrofotografi.net'deki kardeşlerimiz :) başkasını arama...Uğur'un çektiği fotoğrafı CN'da bile sayılı insan çekti...

Sevgiler
Zamanda Yolculuk yazdı:Hiçbir yazı/ resim izinsiz olarak kullanılamaz!! Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla siteden alıntı yapılabilir.
Yorumsuz!
Starry Wonders yazdı:Please note: Graphics on this website may not be reproduced without author permission.
Onur, Steve Cannistra'nın fotoğrafına benziyor ama aynısı değil. Çünkü Iota Orionis yıldızı, Zamanda Yolculuk sitesinde patlamış. Diğer gökadalar ise açıklamasına kadar aynı. Bir tek "copyright" bölümü ve bazı sözcükler üzerindeki bağlantılar yok. Hile, hurda gerçekten kötü bir şey. Tıpkı "laf" gibi alışkanlık edilmemesi gereken bir sözcük. Eskiden "laf" evin köşe bucağından toplanan çer-çöpe denirmiş. Biz ise bazen çok laf ediyoruz. Atalarımız 10 kere düşünüp 1 kere konuşmanın vurgusunu yapmışlar. Az düşününce ağızdan olumlu bir şey değil de laf çıkıveriyor...:(

Allah müsteakımızı versin ne diyelim...:)
Onur Uludağ yazdı:Oltaya gelmeyelim.Sedat bey iş başında :lol: Siteyi eskiden ziyaret etmiştim.Farklı bir alemde yaşıyor Çetin Bal.

Syg.

Evet hiç yoktan bu işe gönül vermiş olmasını hoş buluyorum. Seneler öncesinden hep o siteyi ziyaret ederdim, her konuyu öğrenmeye oradan başladım diyebilirim. Bu sitenin benim için anlamı büyük, fakat bu yanlışları doğru, doğruları yanlış yapmaz :) Ben de ilk başta gerçekten o çekti sandım, sonradan yazılanları iyi ki okumuşum :)
Çetin Bal'ın bu sitesini uzun zamandır biliyorum. İçindeki bilgiler gerçekten ilgi çekici. Ben de bayağı yararlandım o bilgilerden. Ama sitenin genel yapısına yazıların genel yapısına bakınca bende daha çok kopyala/yapıştır, çevir/yapıştır intibası uyandırdı. Daha önce kendi sitemde paylaşmak üzere onun sitesinden alıntı yapmak istediğimde, sitesindeki her yerde bulunan uyarıları dikkate alarak (ki bu bende bipolar bozukluğu anımsattı) izin istemek amacıyla bir kaç kez gönderdiğim e-postalar cevapsız kalmıştı.Her şeye rağmen es geçilmemesi gereken bir site.
Onur Uludağ yazdı:Oltaya gelmeyelim.Sedat bey iş başında :lol: Siteyi eskiden ziyaret etmiştim.Farklı bir alemde yaşıyor Çetin Bal.

Syg.
Onur olta falan sallandırmadım ben :) Burak pas atmıştı ben de kafayla orta yaptım :)
Site gerçekten çok güzel.Yaklaşık 4 seneden beri bu seneyi biliyorum ve astrofizik ve fizik konuları açısından sahip olduğu değerli bilgiler açısından bir çok iyi bir site.Oradan birçok şey öğrenmiştim zamanında.Tabi sitede doğru,mantıklı bilgilerin yanında saçma sapan UFOlarla ilgili bölümler de var ama artık o kadarı da göz ardı edilmeli.Ayrıca kendisini merak edenler için özgeçmişinin bulunduğu bir sayfa http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal ... ayfasi.htmSaygılarımla...
Anıl Şen yazdı:Site gerçekten çok güzel.Yaklaşık 4 seneden beri bu seneyi biliyorum ve astrofizik ve fizik konuları açısından sahip olduğu değerli bilgiler açısından bir çok iyi bir site.Oradan birçok şey öğrenmiştim zamanında.Tabi sitede doğru,mantıklı bilgilerin yanında saçma sapan UFOlarla ilgili bölümler de var ama artık o kadarı da göz ardı edilmeli.Ayrıca kendisini merak edenler için özgeçmişinin bulunduğu bir sayfa:

http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal ... ayfasi.htm
Bir ara üniversite arkadaşlarım kendisinden merakla bahsediyordu. Ama işin içinde UFO gibi mevzular olunca çok merak edip incelemediğimi itiraf edebilirim. Bu vesileyle baktım da meslektaşmışız. Bu kadar bilgiyi toplaması güzel bir şey. Ancak doğruluğundan şüpheye meydan vermemek için, tıpkı kendi sitesinde yazdığı gibi kaynak göstermesi güzel olurdu. Hatta nereleri kendi sözleri, bilmek ve emin olmak iyi olurdu. Gerçi sitesini çok incelemedim ve şimdi biraz göz gezdireceğim. İnşaallah fotoğraf meselesinde olduğu gibi değildir...:roll: