İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
gönderen Emre Ozturk
Selam arkadaşlar.

Bende aranıza yeni katılanlardanım.Ben mühendislik okuyan bir öğrenciyim ve gökyüzünede oldukça ilgi duyuyorum. Site gerçekten çok güzel ve epey araştırdım siteyi bir çok şeyde öğrendim yani. Fakat ben işi biraz daha ileri götürüp daha detaylı bilgi edinmek istiyorum. Daha doğrusu uzay konusunda çalışmalar yapmak istiyorum. Uzayla alakalı bölümlerde okuyan arkadaşlarımdan ricam şudur tavsiye edebileceğiniz kaynaklar varmı? Varsa isimlerini yazarsanız yada bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

(Yazacağınız kitaplar ders kitaplarıda olabilir.)

Şimdiden teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Aramıza hoş geldiniz...

Bir mühendislik öğrencisine kaynak nasıl aranacak diye öğretecek değilim ama Google'a "astronomi site:edu.tr" şeklinde aratırsanız ders notlarının da dahil olduğu bir çok akademik menşeili site ile karşılaşacaksınız:
  1. Astronomi Araştırma Topluluğu
  2. astronomy.science.ankara.edu.tr
  3. astronomi.istanbul.edu.tr
  4. www.astronomi.itu.edu.tr
  5. astronomi.erciyes.edu.tr
  6. astronomy.ege.edu.tr
  7. astom.omu.edu.tr
  8. www.koeri.boun.edu.tr/astronomy
  9. www.fen.bilkent.edu.tr/~astro
  10. www.uzaymer.cukurova.edu.tr
Özellikle daha önce forumda yine paylaştığım Ankara Üniversitesi'nden Ethem hocanın öğrenci tezleri ve bağlantı adresleri başlangıç için çok güzel kaynaklardandır. Eğer daha fazlasını isterseniz yabancı kaynaklar içine yine Google'da "astronomy lecture" şeklinde arama yapabilirsiniz.

Ayrıca eklemeliyim:
Son olarak hiç bir sitede bulamayacağınız kullanıcı görüşü, yorum ve bilgileri de forumun arama bölümünden ulaşabilirsiniz...8)

Başarılar...
gönderen Emre Ozturk
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.Gerçekten işime yarayacaklarını düşünüyorum.Ama bir kaç tanede kitap önerirseniz çok daha iyi olur.Çünkü ben evimde kendimce kütüphane oluşturmaya çalışıyorum.Astronomi ile ilgili bir kaç kitap olmasınıda isterim kütüphanemde.Kitap tavsiyelerinizide bekliyorum.Saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Anıl Şen
Popüler bilim kitabı olarak Tübitak'tan "Gökyüzünü Tanıyalım"ı önerebilirim.Her takımyıldızı şemasıyla birlikte vermiş,genel özelliklerini açıklamış.Bunun dışında yine Tübitak'tan biraz eski bir kitap olan "Yıldızların Altında"yı önerebilirim.Bu kitap bir önceki kitap gibi gözlem yaparken yardımcı olma amacının dışında önemli gökcisimlerinin teknik bilgilerini içeriyor.İçinde bunlarla ilgili pek çok güzel resim de var.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ümit Fuat Özyar
Aklıma bir fikir geldi ama forum buna ne der acaba?

Biliyorsunuz zaman zaman "uçan daire" gördüklerini hatta "görüntüsünü ve filmini de çektik buyrun" deyip gösterenler çıkıyor ve bunlarla ilgili de haberler sıkça basında yer alıyor. İşin aslı ortaya çıktığında ise haberi yayınlayanlar "doğru haberi" yayınlamaktan çekiniyorlar. Peki aramızdan birileri çıkıp böylesi bir site kursa da doğruyu buradan iletse diye düşünüyorum.

Astronomi Diyarı'nda bununla ilgili bir kategori ekleyeyim diye düşündüm. Ancak sitenin temel amacına bu uygun düşmeyecek. Bu ancak farklı bir çalışmayla gerçekleşebilir.

Böylesi bir oluşumda her türlü desteği sağlayacağımı da belirtmek isterim.

Ne dersiniz?

Not: Bu arada Salih az önce farkettim. Astronomi kaynaklarını sıralamışsın. Ancak bir hata var. Uzay ve Astronomi Sitesi benim değil.

Saygı ve sevgilerimle.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Astronomi kaynaklarında gerekli düzeltmeyi yaptım..

Konuya gelince, Ümit hocam çok güzel bir fikir ama bence lojistik imkanları çok sınırlı olacak o tip bir sitenin.. Çünkü ufo haberlerinin sayısı fazla, bunları yalanlayan bilimsel kuruluş sayısı az. İşin aslı görebildiğim kadarıyla enerjilerini bu tip konular için harcamak istemiyorlar (bana da kısmen mantıklı geliyor)

10 ufo haberinin 9'u site tarafından yalanlansa, diğerine buna bir şey diyemiyorlar herhalde diye çarpık bir algı yaratacaktır, o da bir sıkıntı..
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Hocam bence çok önemli bir noktaya değinmişsiniz.

En azından içeriğinde basit olan şeyler bile bakış açımızı değiştirecektir. İnanmasalar bile zihinlerinde yer edinecektir.

Misal ki, ISS'yi UFO sananlar var. Bu konuda dallandırma yapılabilir. Örneğin "UFO Sandıklarınız" olabilir. İşte şu saatlerde şuradan geçen uyduların listesini yayınlayabilir, onların aslında UFO olmadığını birer uydu olduklarını öğrenebilirler. Veya uçan uçaklar, nasıl göründükleri. Öyle ki en basit bir şekilde uçak bile UFO'ya benzetilebiliyor. En azından bunların örnekleri verilirse bence çok faydası dokunacaktır. Ne tarz yanılgılara düştüğümüzü gösterir.