İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Bende şu an Bir anadolu lisesindeyim. Merak ettigim astronomi ve uzay bilimleri bölümünden mezun olunduğunda ne gibi seçeneklerle karşılaşılır? nasıl bir mesleğiniz olur?
gönderen Mustafa Özkan
En iyi seçenek yükseklisans gibi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
Kendini geliştirmen ve birazda şansla her şey olur bence. Tek AUB de değil her konuda.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Bölümü bitirdiğinde "astronom" olursun. Diğer bölümlerden gereken kredide seçmeli ders alarak Fizik-Astronomi veya Matematik-Astronomi şeklinde de bitirebilirsin. Ben Matematik-Astronomi bitirdim mesela.

Seçenekler kişiye bağlı olarak değişir. Bölümde ilerlemek için yüksek lisans yapmak gerek. Bu da ya Türkiye'de ya da yurtdışında yine bireyin kendi çabasına göre değişir.

Bölümle ilgili olmayacaksa hangi konularda yetenekliysen veya kendini geliştirdiysen o konuda dışarda iş bakılabilir. Tabi bölümden çıkıp dışarıda bu cv ile iş bulmak pek mümkün olmayabilir. O yüzden farklı alanlarda kişinin kendisini geliştirmesi gerekiyor. Piyasada astronomi bölümünden mezun birini aramıyorlar sonuçta. O yüzden üzerine işe yarar başka bir meslek edinmek gerek.

Bölümde ise bilgisayar dersleri faydalı olacaktır elbet. Ankara Üniversitesi'nde olanlar özellikle bu yönden daha şanslıdırlar. Genelde de bilgisayara yöneliyor insanlar.

Dersanede çalışmak da mümkündür. Mesela fizik veya matematikten bitirmek burada faydalı olabilir.
gönderen Mustafa Ozkan
ben de bilgisayarı iyi kullanırım o yuzden bu yonumu universitede zorlamak istiyorum. eger ileride bilgsayar ile ilgili bi meslek edinirsem benim kurtululum olur.
Kullanıcı avatarı
gönderen özgür can öney
ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
- Astronomi bölümü bulunan fakültelerde araştırma görevlisi olarak akademik kariyere başlayabilirler.
- Gözlemevlerinde astronom olarak görev alabilirler.
- Diyanet İşleri Başkanlığının namaz vakitlerinin ve Hicri Takvimin hesaplanmasıyla ilgili biriminde astronom unvanıyla çalışabilirler.
- Meteoroloji, bilgisayar programlama, matematik ve fizik konularıyla ilgili alanlarda kamu kurum ve kuruluşlarıyla, özel sektörde çalışabilirler.
- Bu alanla ilgili eğitim görenlerin kendi alanlarında iş bulma olasılığı zayıftır. Son yıllarda üniversitelerimizde çalışan Türk Astronomların sayısı 100 civarındadır. Ancak çoğu öğrenimleriyle ilgili iş bulamasalar da matematik, fizik ve bilgisayarla ilgili işlerde çalışabilmektedirler.

http://www.iskur.gov.tr/mydocu/meslek/meslek20.
gönderen melike çelik
mrb arkadaşlar..
formunuza yeni üye oldum.busene ösym tarafından Ankara Üniversitesi astronomi ve uzay bilimleri 'ne yerleştirildim..tercih zamanında çok isteyerek yazdığım bi bölümdü ama yerleştirildikten sonra çevremdekilerin ''hata yapmışsın'' ,''türkiye'de iş imkanı çok kötü olan bir bölüm'',''çok zor bi bölüm'' gibi söylemleri beni şimdiden çok telaşlandırdı :( ..Dersler ve mezunlara sunulan iş imkanı hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim...
bnde şuan lisede okuyorum ve ilerde astronomi ve uzay bölümünü okumayı çok çok istiyorum merakım çok fazla ama bu çevremde pek normal karşılanmıyor ümidim kırılıyor ne yapmalıyım bilmiyorum ama her şeye rağmen vazgeçmek de istemiyorum... =( =( =(
yazılılm yazarak yazılım şirketlerindede iş imkanı mevcut. ancak tabi yazılım okuyanlara oranla oldukça düşük.

bende astronomi okumayı düşünüyorum. ne olursa olsun okumalıyız. Türkiyenin gelişimi için çok gerekli olduğuna inanıyorum , bizlerde artık uzaya açılmalıyız.
Merhabalar,

Lise 2 öğrencisiyim ben de bu konumda sizleri anlıyorum.Aile konusuna gelince,aileler neden böyle bir şey yaparlar yönlendirmek için,ama eğer ki gerçekten istiyorsanız onlarda zorluyorsa durum gerçekten saçma ve içinden çıkılmaz hal alabiliyor böyle arkadaşlarım var biliyorum.Eğer ki gerçekten o işe meraklıysanız, kafanızda yatıyorsa peşini bırakmayın derim.Sevmediğiniz bir işte ne kadar başarılı olabilirsiniz ki?

Saygılarımla
yahu burada astronomi okuyup uzaya çkacağını sanan insanlar mı var?

bölümünüzün gerçek adı astronomidir. uzay bilimleri lafı sonradan yök tarafından eklenmiştir ve işiniz gözlem yapmaktır.

ayrıca gelişen bir alan derken sanki roket ve uydu teknolojilerinden bahsediyorsunuz gibi geliyor.
bir astronom bunları yapmaz.
HATTA ALAKASI DA YOKTUR.

uydu, roket uçak teknolojileri Uçak-havacılık-uzay mühendisleri içindir. ve iş bulma olanakları da oldukça fazladır.

ne yazık ki halkımız cahil olduğu için birbiri ile alakasız bu iki bölümü( uzay mühendisliği ile astronomiyi) birbirine karıştırıyor.

hatta uzay çalışmaları ile ilgili birşey olduğu zaman (roket fırlatımı vs) bu bölümlerin bu konularda doğal olarak bilgisiz hocalarını tvye telefonla bağlıyorlar.

kimi astronom okuyan bazı öğrenciler forumlarda kendisini uzay mühendisi olarak tanıtıyor ve bölümümüzü rezil ediyor.

Uzay mühendisleri rahat rahat havacılık ve uzay teknolojilerinde çalışma ve üretim yapan bir çok önemli ve saygın kuruşuşta(tai, tei, aselsan, delta, airbuz vs), otomotiv sanayisinde(makina tabanlı mühendis oldukları için doğal olarak), havayolu şirketlerinde(thy teknik, mng teknik vs), havayolu işletmeciliğinde( yine thy ve diğer hava yolları), birçok bilgisayar tabanlı şirkette ( mikroişlemci sistemleri gibi dersleri sayesinde, otdü ve itülü olmalarını da kullanarak, mesela mikrosoftta çalışan uzay mühendisleri bile var) vs... çalışmalarına rağmen yahu nerden çıkıyor arkadaş işsizlik meselesi?

nereden mi şuradan;

uzay mühendisliği ile astronomi arasındaki devasa farkı anlayamayacak zihniyetten... :twisted:

hocam.com gibi siteler de kendisini uzay mühendisi olarak tanıtan astronom arkadaşlara buradan sözüm odur ki, kompleks yapmayı ve okumadığınız bölümü okuyormuş gibi yapmayı bırakınız... :ye
((((Biraz uzun olacak ama okumanızı tavsiye diyorum)))

selamlar, konuyla ilgili açılan bir başlığı okudum, ;

Ben Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri öğrencisiyim. 4 yıldır bölümdeyim, Bölümü okuyanların %90 ında olduğu gibi benimde okul uzamış durumda. Eğer devam edersem (Bölümü çeşitli yıllarında bırakan bir çok arkadaşımın kadrosuna katılmassam) sanırım en az 2 yıl daha bölümde olacağım.

Bölüm çok zor v.b. bahanelerinde haklılık payı olsa da birileri bitirebiliyorsa çalışan herkesin bitirebileceği bir bölümdür.

Bölümü okumak isteyenler yahut meraklıları olabilir bundan dolayı bir kaç not düşmek istedim.

Öncelikler belirtmek isterim ki bu bölüm malumdur ki FEN FAKÜLTESİ bünyesindedir. Bu nedenle kendisini bilimle hemhal edecek insanların okuması gerekmektedir. Esasına bakarsanız (okuyanların %100 ünün fikridir) zor bir bölüm. Tabi sosyal hayatttan kopuk bir bölüm aynı zamanda. Bilime özellikle DOĞAYA, FİZİK ve MATEMATİK'e hiç bir karşılık beklemeksizin aşık olmanız gerekmektedir :)

Einstein'e, Maxvell, Ali Kuşçu gibi isimlere olan hayranlığınız artacaktır ve "Bunları nasıl olmuşta bulmuşlar hayranlık cümlesini kullanacaksınızdır"; fakat öğrenmenin sıkıntılarına katlandığınız sürece ...

Tanışmalarda bölümünüzü söyledikten sonra ilk 45 sn herkesin dikkatleri üzerinize yönelecektir ve karizmanız ortalığı yakıp kavuracaktır. tabii 46. snden sonra "ee bitirince ne iş yapacaksın" sorusuna da hazırlıklı olunmalı ki havanız aynı hızla sönmesin :)

Bunu abartmıyorum çünkü olanca zorluğuna ve ispatları sayfaları nalan formüller içinde boğulmanıza rağmen bölümün 2. yılından itibaren aklınızı kemiren " Bu kadar zorlanıyorum ve bitirince hem bilim yapacak hem para kazanabilecek ne yapacağım?" sorusuna net bir cevap bulmakta zorlanacağınızın haberi olsun.

Eğer astronomiye merakınız varsa
Üniversiteler AMATÖR ASTRONOMLAR YAZ OKULU yahut benzer isimler ile eğitimler yapılmaktadır. Bu eğitimlerde 5-7 gün yatılı olmakta ve aktif teleskop kullanımı ve astronomi hakkında popüler bilgilerle donatılıyorsunuz. Bereberinde gökyüzüne baktığınızda eğlenecek ve güzellikler keşfedecek seviyeye çıkıyorsunuz. Bu durum da standart insan seviyesinin epey üstünde olduğundan yeterlidir. Emin olun ki kendinizi tatmin edecektir.

Ege Üniversitesi' nin astronom yaz okulu ile ilgili linki ziyaret edebilirsiniz:

http://astronomy.ege.edu.tr/ASTRO-WEB/TR2/

Umarım faydası dokunmuştur. İsteyenlere daha detaylı bilgilerde verebilirim.