İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Tebrikler.
İzmir yavaş yavaş dolmaya başlıyor güzeeeel.. Bizim ATM ekibinde 3 tane Ege Astronomi öğrencisi arkadaş var. 2 si aktif olarak katıldı diğeri evlendi istanbula gitti. Sizide bekleriz artık.

Sonbaharda ufak çaplı etkinlikler yaparız, belki bizde ilk ışığı alırız o zamana kadar (7 aydır falan yapıyoruz halen bitiremedik :lol: Lütfü abi dövecek artık)
Onur Durma yazdı:Tebrikler.
İzmir yavaş yavaş dolmaya başlıyor güzeeeel.. Bizim ATM ekibinde 3 tane Ege Astronomi öğrencisi arkadaş var. 2 si aktif olarak katıldı diğeri evlendi istanbula gitti. Sizide bekleriz artık.

Sonbaharda ufak çaplı etkinlikler yaparız, belki bizde ilk ışığı alırız o zamana kadar (7 aydır falan yapıyoruz halen bitiremedik :lol: Lütfü abi dövecek artık)
Teşekkür ederim.
Ben katılmayı isterim. İstanbul'da ki etkinlikleri içim buruk bir şekilde izlemekten sıkıldım, artık İzmir'i biraz hareketlendirmenin vakti gelmedi mi :))
Burak Yakut yazdı:
Kutay Arınç Çokluk yazdı:Ege Üniversitesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünü kazandım. Yok mu Ögetay ile benden başka Ege'li Astronom adayları :)

Çok tebrikler Kutay :) Forumdan birinin Astronomiyi kazanması çok sevindirici.

Teşşekkür ederim Burak abi :) Umarım bizim gibi daha nice astronom adayları çıkar bu forumdan.
Merhaba arkadaşlar. Ben sınıf öğretmeniyim ve 24. tercihimle okuyarak atandım. İyi para kazanıyorum evim ve arabam var ama isteyerek okuduğum bir bölümle ilgili bir işte çalışsaydım inanın limon satardım. Az kazanırdım ama mutlu olurdum. Eğer astronomi bölümünü severek okuyorsanız sakın ileride bana ne olacak diye düşünmeyin simit satar yine de karnınızı doyurursunuz. En güzeli bir astronom olarak merak duygunuzun tatmin edilmesi. Eleştirilerinizi beklyorum.
osman_celik01 yazdı:...... İyi para kazanıyorum evim ve arabam var ama isteyerek okuduğum bir bölümle ilgili bir işte çalışsaydım inanın limon satardım. Az kazanırdım ama mutlu olurdum. Eğer astronomi bölümünü severek okuyorsanız sakın ileride bana ne olacak diye düşünmeyin simit satar yine de karnınızı doyurursunuz. En güzeli bir astronom olarak merak duygunuzun tatmin edilmesi.
Biz insanoğlu çoğu zaman şu anki ruh halimiz ve düşünce yapımızla, başka durumlarda ne yapardık diye düşünürken yanlış sonuçlara varabiliyoruz. Öğretmen olduğunuza göre maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisini iyi bilmeniz lazım. Temel ihtiyaçlar karşılanmadan piramidin tepesinde yer alan kendini gerçekleştirme ihtiyacına yönelim olmaz. Çok nadir insan için o piramit tersine işler. Her akşam, yarın kaç kg limon satıp da akşama kaç liralık bir yemek yiyeceğim diye düşünmek yerine, kafasını kaldırıp da gökyüzünde bugün neler oluyor diye bakan bir insana rastladınız mı hiç? Böyle biri varsa, ya delidir, ya velidir. :D Benim fikrime göre durum böyle. "Şunun yerinde olsaydım böyle yapardım" diye eleştirdiğim durumların aynısına maruz kaldığımda, kendimin de eleştirdiğim davranışı gösterdiğimi fark ettim. Yanlış değerlendirmeye varmamız, dediğim gibi, şu anki şartlar altında oluşan ruh hali ve duygusal durumla içinde bulunmadığımız şartları değerlendirmeye kalkmaktan.
Şule Kuzpınarı yazdı:
osman_celik01 yazdı:...... İyi para kazanıyorum evim ve arabam var ama isteyerek okuduğum bir bölümle ilgili bir işte çalışsaydım inanın limon satardım. Az kazanırdım ama mutlu olurdum. Eğer astronomi bölümünü severek okuyorsanız sakın ileride bana ne olacak diye düşünmeyin simit satar yine de karnınızı doyurursunuz. En güzeli bir astronom olarak merak duygunuzun tatmin edilmesi.
Biz insanoğlu çoğu zaman şu anki ruh halimiz ve düşünce yapımızla, başka durumlarda ne yapardık diye düşünürken yanlış sonuçlara varabiliyoruz. Öğretmen olduğunuza göre maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisini iyi bilmeniz lazım. Temel ihtiyaçlar karşılanmadan piramidin tepesinde yer alan kendini gerçekleştirme ihtiyacına yönelim olmaz. Çok nadir insan için o piramit tersine işler. Her akşam, yarın kaç kg limon satıp da akşama kaç liralık bir yemek yiyeceğim diye düşünmek yerine, kafasını kaldırıp da gökyüzünde bugün neler oluyor diye bakan bir insana rastladınız mı hiç? Böyle biri varsa, ya delidir, ya velidir. :D Benim fikrime göre durum böyle. "Şunun yerinde olsaydım böyle yapardım" diye eleştirdiğim durumların aynısına maruz kaldığımda, kendimin de eleştirdiğim davranışı gösterdiğimi fark ettim. Yanlış değerlendirmeye varmamız, dediğim gibi, şu anki şartlar altında oluşan ruh hali ve duygusal durumla içinde bulunmadığımız şartları değerlendirmeye kalkmaktan.
Deliler olarak azımsanmayacak sayıdayız :mrgreen:
Şule'ye bu konuda katılmamak elde değil. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi bu konuda temel niteliktedir bence de. Çünkü Şule'nin de dediği gibi piramidin son basamağı kendini gerçekleştirme eylemi alttaki basamaklar tam olarak yerine getirildiği zaman ortaya çıkabilen bir durumdur. Osman bey'in yaşantısındaki iyi bir kazancının olma durumu ve evle arabasının olma durumu zaten kendini gerçekleştirme basamağının altındaki basamakların tamamlandığının bir göstergesi. Bu basamaklardan bir tanesinin aksaması demek, en son basamak olan kendini gerçekleştirme eylemini direk sekteye uğraması demektir. Kaldı ki Osman bey en alt basamakta olan fizyolojik ihtiyaçlar kısmına müdahale ederek limon satma eylemini dile getiriyor. Yani insanın en temel ihtiyacı olan yeme, içme vb. durumlarına müdahale ediyor. Nedir bu müdahale; limon satmayla elde edeceği gelirin kendi temel ihtiyaçlarını ne derece karşılayacağı.
Bir üst basamak olan güvenlik ihtiyacını yani barınma korunma kendisini ve ailesini toplumda güvenli konuma getirmeyi limon satmayla nasıl sağlayabileceğine dair bir sonuç belirtmiyor. Sonuçta bu durum severek ve isteyerek yaptığı astronomi merakını giderme (bilgi edinme, kendini gerçekleştirme basamağı) eylemini ütopik bir şekilde, şuan gerçekle bağdaşmayacak bir biçimde dile getirmesidir limon satmak. Tabi ki bunu hepimiz yapıyoruz. Ama iş sanat ve bilim yapmaya ve araştırıp ortaya kayda değer bir şey koymaya geldiği zaman gerçeklerle yüzleşmek zorundayız. Çünkü, okuyup araştırmak bulgularımızı düşünüp yorumlamak zorundayız. Herhangi bir kimse karnı açken, susuzluk çekerken, güvenlik sorunu yaşarken hastalıkla boğuşurken aklını yeteri kadar bu tür alanlara yorabilir mi? Belki hastalık deyince aklımıza John nash ya da stephen hawking de hastalar, ama ne büyük buluşlar ya da düşünceler ortaya attılar denilebilir. Farkında olmadığımız Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisini onların yerine başkalarının gerçekleştirdiğini anlamaktan geçiyor.
Osman bey bu konularda belki bana kızabilirsiniz ama bilim ve sanatla ilgili bir alan işim olacaksa limon satamam. Eğer limon işin içine girerse bu alanlarla belki hobi olarak ilgilenebilirim.

Sevgiler

İbrahim