İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
gönderen Merve Turhanoğlu
#190
Gökyüzünü tanıyalım kitabı ve gök atlası bende de var. Amatör düzeyde gökyüzüne meraklı birisi olarak gök atlasını incelediğimde pek bir şey anlayamadım. Gökyüzüne bakıp pratik olarak da anlayabilmek yani atlasa bakarak gökyüzünde atlastaki gök cisimlerinin yerlerini bulabilmek için neler yapmalıyız?Çünkü bakınca pek bir şey çıkaramadım :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#1184
Merve Turhanoğlu yazdı:Gökyüzünü tanıyalım kitabı ve gök atlası bende de var. Amatör düzeyde gökyüzüne meraklı birisi olarak gök atlasını incelediğimde pek bir şey anlayamadım. Gökyüzüne bakıp pratik olarak da anlayabilmek yani atlasa bakarak gökyüzünde atlastaki gök cisimlerinin yerlerini bulabilmek için neler yapmalıyız?Çünkü bakınca pek bir şey çıkaramadım :D
Merhaba,

Şu anda üzerimizde bulunan yıldızları ve burçları görmek ve gökyüzünde "yön" bulmak için bence en iyi şey bir "planisphere" kullanmak. Bunlar yuvarlak iki döner karton üzerine basılmış bir yıldız haritası ile kenarda bulunan aylar/saat göstergesinden ibaret. Şu anki saati kartonu döndürerek bu günkü ay/gün karşısına getirdiğiniz zaman üzarimizdeki gökyüzü canlandırılmış oluyor. Planisphere'lerin aşağı yukarı bulunduğunuz ülkenin enlemine uygun olması gerekiyor (35-45 derecelik olanları arayın). Teleskop satan mağzalarda bunları bulabilirsiniz ama (ücretsiz) on-line alternatifler de var:

http://www.skymaps.com/downloads.html

her ay için bastırmak gerekiyor, veya interaktif olarak

http://skychart.skytonight.com/observin ... ychart.asp

Küçük, kullanışlı bir yıldız atlası almak isteyenlere kendi tecrübemden şu iki atlası tavsiye edebilirim:

Cambridge Star Atlas

http://www.tiny.cc/JJH8N

Bu sol sayfada sağ sayfadaki haritada bulunan değişken ve çift yıldızlar, yıldız kümeleri, bulutsumlu ve gök adalarının özellikleri listeleniyor, çok güzel yapılmış ve çok kullanışlı, A4 den biraz büyük. Özellikle çıplak göz, dürbün, küçük teleskop için uygun. En sönük yıldız 6.5 kadirden, yani çok karanlık bir yerden çıplak gözle görülebilecek yıldızlarla sınırlı bir atlas. Ayrıca kitabın başında her ay için gökyüzünün gösterimi var ama bence bir "planisphere" daha kullanışlı. Malesef bir haritadan diğerine atlarken hangi sayfaya geçiş yapıldığını koymayı unutmuşlar. Bir de

Pocket Sky Atlas

http://www.tiny.cc/yGi57

Bunda listeler yok, en sönük yıldız 7,5 kadirden. Cambridge atlasına göre çok daha fazla yıldız ve "derin gök" gösteriyor. Kağıdı ıslanmaya dayanıklı yapılmış ve spiral ciltli, yani kolayca açılıp masaya konulabilecek bir atlas. Harita sayfaları kuzeyden güneye yönelen bloklar olarak düzenlenmiş, ama insan biraz sonra alışıyor. Bu atlas da çok güzel yapılmış ve kullanışlı, A5 boyutunda cebe sığacak cinsden.

Selamlar
Tahir
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#1186
Yıldız atlaslarından bahsederken, internet de ücretsiz işe yarar on-line iki tane atlas buldum:

6.5 kadire kadar:

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/atlas/atlas.htm

8.5 kadire kadar:

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/atl ... las_85.htm (146 sayfa!)

Bir de şu anda gök yüzünde neler var görmek için bir "planisphere" var. O da burada:

http://www.asahi-net.or.jp/~zs3t-tk/pla ... sphere.htm

bunları Toshimi Taki PDF-dokumanı olarak hazırlamış, bize indirip bastırmak kalıyıor. Kendisine teşekkür ediyoruz!
gönderen Samet Uysal
#3250
Çok sağ olun gerçekten çok işimize yarayacak. :)
gönderen Mustafa Sina Karaoglu
#3253
Bende kesip biçip bilim tekniğin basit haritalarını bir araya getirdim. Büyük olduğu için linkini veriyorum:

Resim

Ayrıca http://www.sky-map.org/ buraya rastladım. pek kullanamadım ama çok güzel görünüyor. :)
En son Mustafa Sina Karaoglu tarafından 25 Tem 2007, 11:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen Ömer Ekim Genel
#3254
Çağdaş Bey,

Buna çok ihtiyacım vardı.Çok teşekkür ederim...İyi Çalışmalar
gönderen Burak Bayar
#3267
Gerçekten çok sağol benimde böyle bir şeye ihtiyacım vardı

Eline sağlık...
gönderen Emre Evren
#3330
Merhaba Arkadaşlar

Paylaşımlar için çok çok teşekkür ediyorum aklınıza , emeğinize sağlık..
mustafa sina karaoglu yazdı:Ayrıca http://www.sky-map.org/ buraya rastladım. pek kullanamadım ama çok güzel görünüyor.
Valla son bir aydır hemen hemen her gün bu sitedeyim diyebilirim. özellikle starrynight5 'in derin uzay veri tabanına resim eklemek için resmen bu siteyi sömürüyorum.

Özellikle Sloan Dijital Gök Taraması (SDSS) bilimsel çalışmalarda bile kullanılan inanılmaz zengin bir çalışma.
Renkli dijital görüntüler ise eski fotografik plakalardan çekilmiş emektar siyah beyaz DSS(digitized sky survey) 'e göre resmen aşmış da denilebilir.
SDSS için ek ranın sonundakiResim düğmeye basmanız yeterli

tabi sadece SDSS de değil IRAS kızılötesi gözlem uydusu ile bizzat gökyüzünü kızılötesi dalga boyunda haritalamışlar(böyle bir şey kolay kolay hiç bir yerde bulunmaz)

Bunun yanı sıra birde H-Alfa dalgaboyuna duyarlı tarama seçeneği de bulunuyor ki bulutsuları görmek için harika bir olanak.

Bence kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir kaynak. hatta SDSS den çekilmiş gökada resimleri bu aralar forumda da başlığı açılmış olan Galaxy_zoo projesinde kullanılıyor.

Bu konuya http://www.gokbilim.com/forum/viewtopic.php?t=722 linkinden devam edebiliriz.

saygılarımla..
gönderen Uğur Şahin
#5289
Sağolun güzel paylaşımlar...
gönderen mustafa salduz
#5294
gerçekten güzel paylaşım çok teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
#8695
Merhaba arkadaşlar,

İnternetde bay Jose R. Torres Lapasió sunduğu bir yıldız atlası buldum. Atlas bedava ama dosyalar oldukça büyük (her dosya 36 MB !!!). Toplam 90 sayfa ve çok detaylı:

http://www.uv.es/coque/B_section1.pdf
http://www.uv.es/coque/B_section2.pdf
http://www.uv.es/coque/B_section3.pdf

PDF okuyucusu ila açmadan önce dosyaları bilgisayarınıza çekmeyi tavsiye ederim.

9. kadirl yıldızlarla yetinencek arkadaşlar (4"-8" lik bir teleskop) için 11MB lık daha küçük bir tane var

http://www.uv.es/coque/A_Section1.pdf
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#8706
Paylaşım için teşekkürler,

Gerçekten çok detaylı ve bu yüzden bir dizine ihtiyacınız olabilir. Her biri bir disketlik 3 'index' dosyası var. Onları da çekmenizi öneririm:

http://www.uv.es/coque

Mesela M42'yi bulmak için bu dosyalardan faydalandım ve 356. bölge olduğunu gördüm. Ama hiç bir şey seçemeyecek kadar karışık.

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
#9711
Nereye koyacağımı bilemedim. Aslında tam bir yıldız atlası değil. Üstelik sadece Messier cisimlerini konu alıyor. Ancak nerede bulunabileceği, parlaklaklığı ve ne ile gözlemlenebileceği resimleriyle birlikte gösterilmiş. İmkanınız varsa çıktısını alıp gözlem dosyanıza kaldırmanızı salık veririm.

http://www.scopemaking.net/hrv/messier.htm
gönderen ali der
#13266
gök atlasını kullanmak biraz karışıktır..kaliteli birşey istiyorsanız ege üniversitesinden sipariş edebilirsiniz değeri 20 ytldir..ama güzel birşey bende de var :) dün kullanmayı öğrendik :) belki ilerde bir video hazırlarım nasıl kullanılacağına dair :) ama söz vermeyeyim.zamanım olursa yaparım.
gönderen T. Hilkat Arslan
#19869
merhaba,

ben internette gördüğüm bazı plasphere'leri yazıcıdan bastırıp yaptım ama çok iyi olmadı, gözlem yapacağım her yere bilgisayar da götüremeyeceğimi düşünüyorum. malzemesi iyi olan ve eskimeden kulllanabileceğim (plastik, neme dayanıklı) bir tane satın almak istiyorum. türkiye'de kaliteli planisphere satılan bir yer var mıdır? (türkiye'de bulamazsam yurtdışından sipariş edeceğim).