İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...

Bilim&Teknik Dergisi alıyor musunuz?

Hayır, almıyorum
17
14%
Arada sırada
40
32%
Her ay alırım
68
54%
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan SARI
Babadan gelme bir B&T abonesi olarak son yasanan su olaylardan asiri derecede rahatsizlik duyuyorum ve kiniyorum.Bu kadar zamandan sonra dergimi degistirmek zorunda kalmam cok aci..
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Mutlaka protesto edilip tepki e-postaları gönderilecek. Ama önce dergiden yapılacak açıklamayı beklemeliyiz. Dediğim gibi soğukkanlı olmak lazım...

Belki Nisan'da geri adım bile atabilirler!
gönderen Hüseyin Anıl Uğurerkan
7. yaşımdan beri Bilim Çocuk ve Bilim ve Teknik okuyan birisi olarak bilim tarihinin en büyük teorilerinden birini ortaya atmış Darwin'in sansürlenmesi beni çok üzdü. Birkaç aydır derginin için yavaş yavaş boşaldığını görüyorum, her elime aldığımda sayfalarına gömüldüğüm dergim yok artık! Merak eden arkadaşlar biraz araştırırsa 2009'un Astronomi yılı olmasının yanında Unesco tarafından Darwin Yılı ilan edildiğini görebilir. Bir bilim kurumunun "dogma" olan ideolojilere veya dinlere göre hareket etmesi düşünülemez. Adnan Hoca'nın (Adnan Oktar, Harun Yahya) Dünya'nın evrimsel biyoloji ve zooloji alanında yaşayan en popüler bilim adamı olan Richard Dawkins'in internet sitesini (http://www.richarddawkins.net) kapattırması ülkemizde bilimsel özgürlüğün ne kadar az olduğunu gösteriyor.
Söz konusu site tüm Dünya'da şu bannerla açılıyor bu da ülkemiz için ayrı bir utanç:
http://img3.imageshack.us/img3/2272/bannedinturkey.jpg

Evrim hakkında yapılmış gerçek bilimsel çalışmaların insanımıza ulaşması önlenirken, Harun Yahya mahlasını kullanan Adnan Hoca 'sahte bilim' kitabı Yaratılış Atlası'nı halka ve üniversitelere dağıtıyor. Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü'nde, üniversite çalışma odalarında ve üniversiteye ait devlet yurtlarında bu kitaba rastladım. Üye olduğum Bilim Kulübü'ne bu kitabın ücretsiz olarak ve istenilmediği halde yollandığına şahit oldum..

Bilim ve Teknik dergisi yıllardır koruduğu 'Halkı bilimle tanıştırma ve bilimsel verileri halka ulaştırma' misyonunu kaybetmez umarım ama kaybetmiş gibi duruyor :( .

Ek olarak şu haberi incelerseniz sevinirim:
http://www.ekolay.net/haber/haber.asp?p ... rid=600487
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Hüseyin Anıl Uğurerkan yazdı:(http://www.richarddawkins.net) kapattırması ülkemizde bilimsel özgürlüğün ne kadar az olduğunu gösteriyor.
Söz konusu site tüm Dünya'da şu bannerla açılıyor bu da ülkemiz için ayrı bir utanç:
http://img3.imageshack.us/img3/2272/bannedinturkey.jpg
Bence bu da ayrı bir utanç. Utanan o logoyu sitelerine taşıyan olmalı. Neden? Çünkü tüm Türkiye töhmet altına bırakılıyor. Yargı bu kararı vermiş olabilir. Ben zaten sansüre karşıyım. İyi ve kötü bilinmeli ki insan kötüyü ayırt edebilsin. Ancak buradaki örnekte kötü olan bir devlet değil ki 'ban'lıyorsun. Ben 'ban'layan tüm insanları 'kick'leme istiyorum. Hatta al, zihnimde 'kick'ledim bile...:o

Neyse konumuza dönersek daha iyi olacak. Bilim ve Teknik Dergisi sayfası arttı ama kadrosu değişti. Gerçekten de içeriği eskisi gibi dolgun değilmiş gibi gözüküyor. Ama içeriğinin bir bölümünü "Yıldız Takımı" ekine kaydırdılar. Aynı şekilde NTV Bilim'in de GenBilim gibi ekleri var. Eski kadro bu yeni dergiye geçtiği için benzerlikler olabilir. Dün ilginç bir şey dikkatimi çekti, aslında bu doğal: İki derginin haberler bölümünde Grafen veya Grafan'dan bahsetmesi. Araştırdım ve galiba bir yazım hatası değil: http://www.nanoturkiye.net/2009/02/02/grafan/

Bu arada yeni BTD'de çok yazım hataları dikkatimi çekiyor. Elimden geldiğince yazarlar ile iletişim kurup düzeltmelerini istiyorum. Genç NTV Bilim'de ise kısa kısa geçilen konu başlıkları var. Henüz ilk sayısı, bakalım, önyargılı olmamak lazım.

Sonuçta BTD gibi dergilerin artması bence iyi. Bilim kimsenin tekelinde değil. Alternatifler olmalı. Elbette tartışmalarda olacak. Ama bilim insanı akılcı ve soğunkanlı da olmalı. İnançlarından dolayı etkilenmemeli. Pozitif bilim diyoruz ya...:)

Sevgiler, saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Utanan o logoyu sitelerine taşıyan olmalı. Neden? Çünkü tüm Türkiye töhmet altına bırakılıyor. Yargı bu kararı vermiş olabilir. Ben zaten sansüre karşıyım. İyi ve kötü bilinmeli ki insan kötüyü ayırt edebilsin. Ancak buradaki örnekte kötü olan bir devlet değil ki 'ban'lıyorsun
Salih, tüm Türkiye töhmet altında bırakılıyor, doğru ama kararı veren zaten "Türkiye". Devlet dediğimiz yapı esas olarak 3 organdan oluşur, yasama, yürütme, yargı.. Bu konuda ise sitenin kapattırılmasını sağlayanlar "yasama", bu yasaları değiştirmeyenler "yürütme", kapattıran da "yargı".

O logonun söylediği tek şey "Türkiye'de yasaklanmıştır". Bunu koyan niye utansın, yalan söylemiyor ki.
gönderen Hüseyin Anıl Uğurerkan
Bu konuyla ilgili TÜBİTAK'tan bir açıklama geldi.

Adresi: http://www.tubitak.gov.tr/home.do;jsess ... &cid=13654

Metni kopyalıyorum:
Kamuoyuna Duyuru

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinin Mart sayısının hazırlık ve basım aşamasında, tamamen kurum içi süreçlerdeki aksaklıklar ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yayın Yönetmeninin yetki aşımından kaynaklanan sorunların “Darwin Sansürü” olarak algılanması, hem Kurumumuz hem de bilim camiamız için çok üzücü olmuştur.

TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinin Mart 2009 sayısında “Küresel iklim değişikliği” ana temasının işlenmesi kararlaştırılmıştır. Bu tema doğrultusunda editoryal çalışmaların tamamlandığı ve görsel çalışmalara devam edildiği bilgisi,27 Şubat 2009 tarihinde Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman tarafından, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cebeci’ye bildirilmiştir.

Derginin Mart sayısı Darwin Yılı veya Kuramına hasredilmemiş, ancak Darwin ve Evrim Kuramı ile ilgili TÜBİTAK yayınları, derginin “Yayın Dünyası” sayfalarında yer almıştır. Ancak, rutin yayın süreçlerinin dışında, basım aşamasından hemen önce, Dr. Atakuman tarafından, dergiye 16 sayfa ilave edilmiş ve bu doğrultuda, hafta sonu kapak da değiştirilmiştir.

Olağan süreç ve işlemlerin dışına çıkılarak, hafta sonu acele ile değiştirilerek hazırlatılan dergi, 2 Mart Pazartesi sabahı Prof. Dr. Cebeci’nin görüşüne sunulmuştur. Doğal olarak, Darwin Yılı temasının, bir uzman yardımcısı tarafından kaleme alınmış ve bilimsel değerlendirmesi yapılmamış ilave sayfalar ile yayınlanmasının uygunluğu sorgulanmıştır.

Bunun üzerine Dr. Atakuman, yaptığı yanlışlığın farkına vararak kendi inisiyatifiyle dergi içeriğini ve kapağını tekrar 27 Şubat tarihi itibariyle hazırlanmış olan “Küresel iklim değişikliği” temasına dönüştürerek basıma gönderilmesi kararı ve talimatını vermiştir.

Bu süreçte, ne TÜBİTAK yönetiminden, ne de TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cebeci’den, genelde veya özelde Darwin için bir baskı veya sansür söz konusu değildir. Ancak Dr. Atakuman’ın daha önceki dönemlerde de sergilediği, yetki aşımı ile ilgili olaylar da göz önüne alınarak, kendisine Kurum içinde birim değişikliği önerilmiştir.

Eğer derginin Mart 2009 sayısı incelenirse, Darwin ve evrim konusunda TÜBİTAK yayınları hakkındaki bilgilerin yer aldığı görülecektir. Tanıtımı yapılan binlerce sayfadan oluşan bu eserler, Türkiye’deki konuyla ilgili tüm yayınlar ve haberlerden daha zengindir. Kurumumuzun Darwin ve Evrim Kuramına yaklaşımı bütün bilimsel olgulara ve teorilere yaklaşımından farklı değildir. Evrimsel biyolojide modern sentezin öncülerinden biri olan Ernst Mayr’ın "Biyoloji Budur" isimli kitabı Kasım2008 tarihinde Kurumumuz tarafından yayımlanmıştır.

Her yıl olduğu gibi, Darwin Yılı olan 2009 yılında da, konu TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinde detaylı ve yeterli olarak ele alınacaktır. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisinin bir sayısı bu konuya tahsis edilecektir.

TÜBİTAK’ın kuruluş görevleri, (i) akademik camianın ve özel kesimin yaptığı bilimsel ve teknolojik araştırmaları desteklemek, (ii) ülkemiz için kritik olan bilimsel ve teknolojik araştırmaları yapmak, (iii) toplumumuzda bilim okur yazarlığının yükseltilmesine katkı sağlamak ve (iv) bilim insanlarına destek sağlamaktır.

TÜBİTAK, kuruluş amaçları ve misyonu doğrultusunda çalışmalarına devam edecektir. Bilim ve teknolojide anlamlı ve güçlü adımları atmakta iken, bu konunun önyargılara dayalı olarak gündeme getirilmesinin, ülkemizin bu atılımlarına yardımcı olmayacağı değerlendirilmektedir.

Gelinen bu noktaya farklı anlamlar yükleyerek olayın bilime sansür gibi gösterilmeye çalışılması bilimin önündeki her türlü engelin ortadan kaldırılmasını ve bilimin desteklenmesini temel görev kabul etmiş Kurumumuzu ve çalışanlarını derinden yaralamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

12.03.2009

'Umarım' TÜBİTAK olayın kamuoyunda yanlış anlaşıldığını kanıtlar nitelikte adımlar atar. Gelecek sayılarda Darwin yılına yaraşır bir sayı bekliyorum..
Kullanıcı avatarı
gönderen Ümit Fuat Özyar
Bu açıklama bile TÜBİTAK'ın nasıl bir ikilem üzerinde olduğunu ve gelen tepkilerin bu denli olamayacağını gösteriyor. Bir çalışanını adeta linç ediyor. Yanlış işler bunlar. Eğer Çiğdem Atakuman'ın bir yanlışı varsa bu kurum içerisinde halledilmeliydi, basına veya tüm Türküye'ye ismini yayımlayarak değil. Zaten Çiğdem Atakuman'dan da yalanlama geldi. Metin aşağıda. Son olarak şunu belirteyim ki, yaklaşık 20 yıldır takip ettiğim dergi artık çizgisinden vazgeçmiş görünüyor. Bunu son olaylara bakarak söylemiyorum. Ocak ve şubat sayılarına bakarak söylüyorum. Mart sayısını almadım ve almayacağım da. Darwin Teorisi, adı üzerinde bir teoridir. Şu anda da bilim insanları bu teorinin büyük bir kısmının doğru olmadığını söylüyorlar. Ancak Darwin'in önemi şurada: Bilim insanı olamayan normal bir kişinin de bilime hizmet edeceğidir. Darwin bir bilim insanı değildi çünkü. Böyle ufak saplantılara kapılarak bilim yapılmaz ve aktarılamaz. Önümüzdeki aylarda bu teoriyle ilgili yayınlar çıkacakmış. Valla dergi eskisi gibi bilimi aktaran ve sevdiren bir unsur olacak mı bilmiyorum. Öğrencilerime tavsiye edemeyeceğim artık, ama almayın da demem tabi...
Çiğdem Atakuman'ın açıklaması: NTV sitesinden alınmıştır (http://www.ntvmsnbc.com/id/24946411/

"Bilim ve Teknik dergisinin yayın yönetmeni olarak gözüken Dr. Çiğdem Atakuman, derginin bu ayki sayısının kapağının ve içeriğinin değiştirilmesinin, 'kendi inisiyatifiyle değil, Bilim ve Toplum Dairesi'nin bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Prof. Ömer Cebeci tarafından gerçekleştirildiğini' savundu.

Bilim ve Teknik dergisinin yayın yönetmeni olarak gözüken Dr. Çiğdem Atakuman, hakkındaki suçlamalara karşı 'gerçekleri sunmak amacıyla' yaptığını belirttiği yazılı açıklamada, Mart 2009 sayısının hazırlanmasında, Bilim ve Teknik dergisinin olağan süreçlerinde herhangi bir aksaklık veya sorumlu yazı işleri müdürü ve yayın yönetmeni olarak yetki aşımının söz konusu olmadığını kaydetti.

Derginin yayın hayatına başladığı tarihten beri uygulanan süreçlerin, Mart 2009 sayısı için de işletildiğini ifade eden Atakuman, Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı'nın organizasyon şeması ve görev tanımlarına göre, dergi yayın yönetmeninin, Popüler Bilim Yayınları Müdürü'ne bağlı olduğunu, asalet yürüttüğü Popüler Bilim Yayınları Müdürlüğü görevinin yanı sıra Bilim ve Teknik dergisi adına Basın Savcılığı'nda kayıtlı sorumlu yazı işleri müdürlüğü, genel yayın yönetmenliği ve tüm bu fonksiyonların bağlı olduğu Bilim ve Toplum Daire Başkan Vekilliği görevini yürüttüğünü bildirdi. Atakuman, bu organizasyon yapısında, dergi yayın kurulunun, derginin içeriğiyle ilgili karar alma yetkisinin bulanmadığını belirtti.

Bilim ve Toplum Dairesi'nin bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Cebeci ile görüşemediğini öne süren Atakuman, küresel iklim değişikliği temasının, dergide iki temadan biri olduğunu ancak kapak konusu olarak kararlaştırılmadığını ifade etti.

Darwin konusuna dergide yer verilmesine ilişkin çalışmanın, Şubat sayısı basıma verildiği andan itibaren başlatıldığını, derginin son halinin 2 Mart'a kadar Cebeci'nin görüşüne sunulmadığını ifade ederek, "Kapak değişikliği sürecinin, kendisinin şehir dışındayken başlatıldığını" savundu.

Atakuman, "dergi içeriğinin ve kapağının yeniden hazırlanmasının kendi inisiyatifiyle değil, tümüyle Prof. Ömer Cebeci tarafından gerçekleştirildiğini" kaydetti.

Atakuman, "Kapak konusunun son anda 'küresel iklim değişikliği' temasına dönüşmesi de derginin ikinci ağırlıklı teması olması nedeniyledir" bilgisini verdi.

Açıklamasında, yaşanan süreci ayrıntılı olarak aktaran ve öz geçmişine ilişkin bilgilere de yer veren Çiğdem Atakuman, görevden alındığına ilişkin kendisine herhangi bir resmi tebligat yapılmadığını ancak iç denetim görevlileri tarafından bilgisine başvurulduğunu bildirdi. "
gönderen Ozan Şentürk
ben ntv bilim i çok beğenmiştim..zamanda yolculuk üstüne eğilmeleri eski ekipten bir tutam var dedirtti ama bütün ekibin geçtiğini yeni öğrendim..bilim teknik ise malesef eski havasında değil..aşık olduğum bir dergi ama ntv bilime geçmek mantıklı gibi görünüyor..bakalım ekonomik olarak sıkıntı çekmessem ikisini birden almaya çalışacağım:)
Kullanıcı avatarı
gönderen Muaz Erdem
merhaba,

bilim ve teknik dergisinin bu sayısını özellikle almanızı öneriyorum.Şahsen daha once uydular hakkında bu kadar bilgiye sahip değildim.Çok güzel bir şekilde anlatılmış.Ayrıca türk yapımı küp uydusu oldugunu da Bilim Ve Teknik ten ogrendim.

saygılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ahmed ULUCA
:merhaba bende ilkokuldan beri bilimçocuk alıyordum 8. sınıftan itibaren bilimteknik almaya başladım gerçekten amatör gökbilimcilere çok bilgi var özellikle bütün yaz uygun teleskop seçimi ile ilgili çok iyi bilgi verdi ayrıca bu ayda uydu gözlemi ve uydular hakkında yazılar var ayrıca diğer bilimler hakkında da objektif bilgiler veriyor . bence herkesin her ay alması gerekir ayrıca fiyatı da 3.5 tl (çok ucuz) :oku herkese tavsiye ederim. ve mart sayısında evrim teorisi hakkında verilen bilgiler çok iyiydi (/objektif) ancak içerde neler oldu bilemiyorum ama ben almaya devam edicem. :ye
Kullanıcı avatarı
gönderen -Mert Demir-
Benim bilim ve teknik olmamdaki sebep aile geleneği. :D

Bende ilk sayısından son sayısına kadar var.Çok faydalı bilgiler olduğundan dolayı alıyorum.Ayrıca gökbilimle ilgili bölümlerde var.Herkese tavsiye ediyorum.

Saygılarımla.
gönderen Ozan Şentürk
insanlara değil fikirlere bakmalıyız sözünden ötürü , bilim teknikten , eski yazarların bulundugu ntv bilime geçmiş bulunuyorum...
gönderen Hasan Emre Alptekin
İlgisiz gibi olacak ama belkide ilgilidir.Tubitak'ın sitesinde "Merak Ettikleriniz" bölümü vardı ve artık nedense kapatılmış.Evrimi anlatan bir çok soru ve cevap vardı acaba ondan mı kapatıldı diye insan merak ediyor.
İnsanların bir çok soruya hızlı cevap bulabileceği bilgilendirme olan uzmanların yanıtladığı güvenilir ve faydalı bir kaynaktı.Neden kapatıldı?
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]