İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...

Bilim&Teknik Dergisi alıyor musunuz?

Hayır, almıyorum
17
14%
Arada sırada
40
32%
Her ay alırım
68
54%
gönderen Metin Sarıkaya
Bilim Teknik dergisini sizin gibi -adı gokbilim olan bir forumda yazan insanlar kadar- bende okuyorum ancak okumaya yeni basladıgım bir dergi cunku be lise yıllarımda daha cok yabancı bilim yayınlarını -scientific american, mercury.. vb- arastırıyordum. BT'in geniş bir içeriği war ancak bircok yazı cogu zaman cok sığ kalıyor; bunu astronomide görmemiz zor cunku bu bolumlerı konusunda uzman ve Türkiye'de ki sayılı insanlar yapıyorlarki bu camiyanın içinde olan herkes onları az cok tanıyor zaten.

Bana gore BT'in yapması gereken diger dallarda da ayrıntı haberler ya da incelemeler yapması örneğin scientific american yaptığı incelemeleri ya anlatan prof'un ağzından yazar ya da konuyla ilgili yazarları konunun özetini yapar bunu Türkiye'de ki bilim arastırmalarının buyuk bolumunu ustlenen Tübitak grubunun yapmasını hiç zor bulmuyorum. - hem bilim insanı acısından hem de yazar acısından-

Bu arada derginin dilinin agır oldugu konusunada katılmıyorum, kaldı ki birçok konunun sığ kalmasının nedeni de budur zaten.
gönderen Burak Bayar
gerçekten türkiyede bulabilceğimiz en iyi degilerden biri
2002 den beri takip ediyorum
gönderen Nafiye Türkmen
bende bilimteknik dergisi almıyorum bunu bir kusur olarak görmüyorum.çünkü artık bilim ve teknik dergisini o kadar çok alan var ki. bunların bir kısmı entel takılmak için yada etraftan bu drginin iyi old.duyduğu için alıyorlar. Yani okumak için değil (bütün fakültelerdeki hocalardan bahsediyorum)sadece öğrencilere hava olsun diye tavsiye ediyorlar. bende bu durumlardan nefret ederim.başkalranın tavsiyesini almak benden bir şeyler kaybettirmez ama entel old. ıspatlamaya çalışan insanlardan aldığım tavsiyelere uymam. ayrıca bilimle ilgili şeyleri seviyorum bunu bir dergiden değil bilimle uğraşan kşilerden öğrenmeyi tercih ederim. belki bu yazdıklarım bazılarına saçma gelebilir. ama buraya üye old. göre düşüncelerimi yazmayı istedim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tuğrul TEZCAN
Ucuz fiyatıylada herkesin ulaşbileceği bir dergi. Okuyucuyu sadece okumaya değil kendilerininde bir şeyler yapabilceğini göstermeye yönelik olmasıda süper. Ama bazı konularda teknik terimleri açıklamadan kullanıyorlar maalesef. Bu bir yandan da araştırmaya teşvik eder ama. :) Kısacası Ülkemizdeki en iyi bilim dergisi..
gönderen Mustafa Sina Karaoglu
Bende yaklasık 3 yıldır her ay Bilim & teknik alıyyorum. ve ilk sayılarını (kücük olanlar) bile nerede Görsem Alırım. Bilim & teknik Hem birçok konuya yönelik olması (kozmoloji, psikoloji, Jeoloji, Biyoloji, matematik, teknoloi, tıp, paleontoloji,... vs.) hemde içindeki ilgi çekici yazılar (genelde yakından ilgilendiğiniz konuların yazıları bile sıkıcı gelebiliyor. ama Bilim & teknik böyle değil) dergiyi baştan sona okutuyor. Ayrıca her ay verdiği yeni ufuklara dergisi ve ucuzluguda ilgi görmesini sağlıyor.
gönderen ceren karahan
kendimi bildim bileli bilimle ilgiliyim..saolsun annem 1. sınıfa başladığım an itibariyle odamı tubitak kitaplarıyla doldurmuştu..gençlik kitaplığından astronomi de buna dahildi..zaten gökyüzü merakım o zamana dayanıyor :lol: biraz daha bilinçlenince bilim çocuk almaya başladım..o da kendi çapında çok güzel bir dergi..bence çocuklarınız varsa onların kesin takip etmesi gerekiyor..çoğunuzun bahsettiği gibi bilim ve teknik ilk başlarda dil olarak gerçekten ağır geliyordu..o zmnlar ortaokuldaydım..ama liseye geçince rahatlıkla takip etmeye başladım..bu sene liseden mezun oldum :D ilerde de vazgeçemediğim dergiler arasında bilim ve teknik.. 8)
gönderen robin hud
Bence bilim ve teknikle ilgilenenler zaten okuyorlar. Diğerlerine gelince onlara okuyun desekte zaten magazin dergilerinden fırsat bulamazlar.
bizim yapmamız gereken bu dergiyle henüz tanışmamış küçük kardeşlerimizi(ilkögretim,lise) dergiyle tanıştırmak. Onlara elimizden geldigince bu konuda yardım etmek. sevgi ve saygılarımla.
gönderen mehtap sakallı
bende bilim teknik dergisini her ay takip ediyorum.hatta küçükken bilim çocuk eki ile basladım.şimdi her ay alıyorum.ben iyi yada kötü diye değerlendirmeyeceğim ama sevdiğim bir dergi.bana yararlı oluyor.birçok şey öğreniyorum.sonuçta bilim sadece gökbilimden oluşmuyor ve içinde birçok bilgi var değişik bilim alanlarında.amatör gökbilim dergisi sadece gökbilim üzerine.onun dili daha ağır bazı bölümlerde.bilim teknik dergisi ve tübitak yayını kitaplarını alıyorum ve arkadaşlarımada okuduğum kitapları tavsiye ediyorum.hem çok güzel yayınlar tübitak yayınları hemde fiyatları ucuz.
gönderen Mustafa Özkan
Her ay almaya başladım kızarkadaşımla.
gönderen Ebru Fırtına
Düzenli almaya başlayalı çok olmadı ama özellikle Astronomi ile ilgili olan sayfalar kaynak nitelikde.Her ay Astronomi'ye bu kadar sayfa ayıran ve bu işi bu kadar iyi yapan başka bir dergi yok benim bildiğim.Yakın bir zamanda eski sayılarınıda toplamaya başlayacağım dvd var bütün sayıların yer aldığı ondan almayı planlıyorum.Hepsine birden sahip olabilmek heyecan verici.
gönderen Fırat Çelik
Bilim teknik gibi dergilerin sayısı çok az En azından birkaç dergi daha çıkarsa çok daha iyi olurdu. Ben okulu bitirene kadar çıkmazsa çıkarırım :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Harun ŞAHİN
amatör gökbilim adı altında bir dergi çıkıyor ilk iki bölüm yayınlanmış afakat 3. bölüm için bütçe sorunu olduğunu duydum dergiyi özgür adında bir arkadaş çıkarıyor bende 2. bölüm'ün bir cildi var salih dinçer beye incelemesi için verdim
inceledi ve bana iade etti
dergi isteyen arkadaşlar olursa yarın detayları ve özgür beyin telefon ve adresini buraya ekleyeceğim herkese iyi akşamlar

not :dergi ticari değildir (destek amaçlı reklam alacaklar)
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Sevgili Fırat,

Neden olmasın? Ama istersen önce kendi okulunda çıkarmayı dene. Önce fizik veya rehber öğretmenin, sonra okul müdürü ile görüşürsen sana destek çıkacaklarını sanıyorum. En kötü ihtimalle ne demek istediğini anlamayıp 'astroloji&fal' gibi şeylerden bahsettiğini zannedebilirler. O yüzden kendini iyi ifade etmelisin. Gerekirse bizim forumun web adresini vermen çok isabetli olacaktır.

Bilmiyorum, yatılı okuduğun fen lisesinde son sınıfta mısın? Eğer öyleyse arkada bıraktığın arkadaşlarına iyi bir örnek olabilirsin. Değilse belkide okulun en popüler(gözde) öğrencisi olacağını şimdiden hayal edebilirsin. Tabii önce derslerin, ama öğretmenlerin sana destek çıkacaktır...

Okul çapında değil de ulusal manada elle tutulur dergi çıkarmak günümüzde çok zor bir şey. İyi bir ekip ve sermaye lazım. Tabii paranızı büyük bir riske attığınızı da belirteyim. Çünkü Türkiye'de okur sayısı az. Ama Fırat gibi kardeşlerimiz sayeside okul sıralarında başlayan bilinçleme de bu düzelebilir. Eee, ağaç yaşken eğilirmiş!

Fırat, ödev notunu ve dergi girişimlerini merak ediyorum. Bizi habersiz bırakma olur mu?
harun şahin yazdı:
Fırat Çelik yazdı:Bilim teknik gibi dergilerin sayısı çok az En azından birkaç dergi daha çıkarsa çok daha iyi olurdu. Ben okulu bitirene kadar çıkmazsa çıkarırım :D
amatör gökbilim adı altında bir dergi çıkıyor ilk iki bölüm yayınlanmış afakat 3. bölüm için bütçe sorunu olduğunu duydum dergiyi özgür adında bir arkadaş çıkarıyor bende 2. bölüm'ün bir cildi var salih dinçer beye incelemesi için verdim
inceledi ve bana iade etti
dergi isteyen arkadaşlar olursa yarın detayları ve özgür beyin telefon ve adresini buraya ekleyeceğim herkese iyi akşamlar

not :dergi ticari değildir (destek amaçlı reklam alacaklar)
Evet, dergiyi inceledim. Karton kapağı renkli, gazete kağıdı kalitesinde renksiz sayfaları olan bir dergi. Ama konular bir o kadar renkli. Bir çoğu üniversite hocalarının yazıları. Gerçeği söylemem gerekirse dergi bana biraz ağır geldi. Sanki yazılar (hepsi değil) dergi için değil de üniversite için hazırlanmış makaleler gibiydi. O yüzden hepsini okuyamadım ama öğrendiğim şeyler olduğunu söyleyebilirim.

Aslında Bilim&Teknik Dergisi dışında başka dergi olmaması üzücü. Hele Gökbilim Dergisi olmaması hayret verici. Çünkü 7'den 70'e her kişinin ilgi alanında. Üstelik dürbün ve teleskop almak isteyip de çaresiz kalan insanların böyle bir rehbere ihtiyacı var. İmkanım olsaydı ben de böyle bir dergi çıkarmak isterdim. Çıkarsaydım şunlara dikkat ederdim:

- Güncel konular seçerdim (geçen ay olan 17P/Holmes parlaması gibi)
- Herkesin anlayacağı bir dilde yazıları olurdu (7'den 70'e)
- Kesinlikle renkli kuşe kağıda çıkarırdım (yoksa insanlar bir gazete gibi atıyor)
- Her ay gözlem araçlarını ve uzay bilimleri okullarını tanıtırdım
- Fiyatların olduğu piyasa anketi yapardım
- Başta olmasa da her ay bir poster verirdim (kaynak bol)

Kısacası gözde (popular) bir dergi olmasına özen gösterirdim. Her ne kadar bu kültür çabuk tüketilse de insanların ilgisini çekeceği için okur kitlesi bir anda artacaktır. Dedim ya 7'den 70'e, özellikle ufak yaştaki arkadaşlarımıza hitap etmesi de önemli. Çünkü büyükler ay sonunu getirmek için kendini dergiden mahrum edebilir ama çocukların isteğini asla...:)

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Deniz Doğan
İlk defa 1998 yılında Bilim ve Teknik dergisini görüp almıştım. O zaman 12 yaşındaydım ve bilime, bilgiye açtım.

Bilim ve Teknik dergisi geniş içeriğiyle, diliyle, bakış açısıyla dünyaya bambaşka bakmamı sağladı.

Anadolu'nun küçük bir ilinde kaç tane kitapçı vardır? Kaç dergi gelir bayilere? Bilim ve Teknik dergisi doğru dürüst bir kitapçının olmadığı yerde beyinleri aydınlatan ışık gibiydi. En önemli özelliği de buydu belki. Bilimi en ücra yere bile götürmesi...

Sonra içinde Tübitak kitap istek formu vardı. Her tatil başında o formdan on beş yirmi kitap seçerdim (en ucuzlarını), ve beklerdim gelişlerini dört gözle.

Yani beni ben yapan iki şey Bilim ve Teknik dergisi ile Tübitak kitaplarıdır.

Sonra bişey oldu. Ya ben değiştim, ya dergi değişti; ama ilk tadı almamaya başladım. Dergideki değişimde dönüm noktası bence Selçuk Alsan'ın vefatıydı. Ondan sonra kapak tasarımından sayfa düzenine ve hatta konu seçimine kadar bir değişim yaşandı gibime geldi. Derginin beğendiğim bölümlerinin oranı gittikçe azaldı. Ya da dergi aynıydı da, benim beklentilerim farklılaşmıştı. Bilemiyorum.

Hiç aksatmadan yaklaşık sekiz yıl aldığım dergiyi bıraktım. Çünkü alasım gelmiyordu artık. Derginin bu halini çok sevenler olabilir. Ben haksız olabilirim.

Bir gün Remzi kitabevinde Scientific American'ı gördüm. Bilim ve Teknik'teki pek çok yazının kaynağını oluşturan dergiydi bu. Fiyatının yüksekliğine bakmadan aldım. Bilim ve Teknik'i bırakmama bir vesile de bu oldu. Aynı aya ait BT'yi ve SciAm'ı yanyana koyduğumda kararsızlığım sona ermişti. Aradaki kalite farkı çok barizdi. Eğer BT bilim dergisi ise SciAm ne idi?

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki, Bilim ve Teknik bir zamanlar ülkedeki tek güvenilir, güncel, ulaşılabilir bilim kaynağıydı. Şimdi ise hem pek çok başka dergi var, hem de internet yaygınlaştı. Buna karşın BT kendine farklı bir çizgi çizdi. Bu çizgi SciAm gibi klasikleşmiş yayınlardan farklı bir çizgidir. Belki bu da iyidir. Ama ben BT'den SciAm tarzını beklediğim için hayal kırıklığına uğradım.
gönderen Hatice
Bende fizik öğretmenimin tavsiyesi üzerine abone oldum.Her ay alıyorum,ama bazen içerisindekileri anlamakta güçlük çekiyorum.Biraz agır geliyor bana.Ama yinede içeriği çok güzel bir dergi.