İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...

Bilim&Teknik Dergisi alıyor musunuz?

Hayır, almıyorum
17
14%
Arada sırada
40
32%
Her ay alırım
68
54%
gönderen Emre Yüksel
aslına bakarsan artık bilim teknik dergiside (tıpkı chp nin sosyete partisi olduğu gibi) sosyete dergiliğine doğru ilerlemekte o yüzden eski popilitesini kaybediiyor tabiki benim düşüncem böyle.
saygılar...
gönderen Şule Kuzpınarı
Aslında sorun Türkiye'de çok fazla bu tür yayınlar olmayışı. Varsa da ben bilmiyorum. Hem köklü bir dergi, hem de ciddi bir kurum tarafından yayınlanıyor. Bir başka deyişle en çok bilineni. Ben bir kaç kez Focus da aldım ama pek hoşuma gitmedi. Neredeyse tamamen fotoğraflarla, resimlerle doluydu ve içerik açısından pek doyurmuyordu. Bilim-Teknik dergisinin daha çok tercih edilmesinde bir başka sebep de her bilime yer vermesi. İnsanlar aynı parayla daha fazla şey öğrenmiş oluyorlar. Diğer dergiler bildiğim kadarıyla belli alanlarla sınırlı. Bilim-Teknik'te yeri geliyor psikolojiyle,sosyolojiyle ilgili bir yazı okuyabiliyorsunuz. 2003 yılından beri neredeyse her ay alıyorum. Başlarda sadece astronomi için alıyordum. Ama şimdi neredeyse tamamını okuyorum. Bu sayede her alandan bir şeyler öğrendim. Bence ciddi iş yapıyorlar.
gönderen Merve Turhanoğlu
Ben bilim ve teknik dergisini 13 yaşından beri arada kaçırdığım aylar olsa da almaya çalışıyorum.İlk defa bu dergiyle bir öğretmenimin sayesinde tanışmıştım.Çok hoşuma gitmişti.Zaten okumaya başladıkça zamanla insanda bilim merakı ve sevgisi gelişiyor.

Bilim ve teknik dergisi bence diğer bilimsel dergiler içinde en ünlü ve yaygın olanı.Çünkü yukarıdaki mesajlarda da söylendiği gibi farklı türden bilimsel konulara değiniyorlar.Çağdaş arkadaşımız araştırma yaptım her 10 kişiden 2 kişi alıyor demiş.Ama ben ülkemizde o kadar bilimsel dergi okuma oranı olduğunu tahmin etmiyorum.Zaten kitap okuma alışkanlığımız bile yok.Bilimsel dergi okuyan sayısı bence daha azdır.Belki Çağdaş okul ortamında ya da çevresinde araştırma yapmış olabilit.Ben o kadar bile olacağını hiç sanmıyorum.Siz ne düşünürsünüz :?: :idea:
gönderen Şule Kuzpınarı
Merve haklı aslında. Mesela ben burada 100-200 kişiden bir kişiyim bu dergiyi alan(Ailem ve yakın çevremi hesaba kattığımda.) Her 10 kişiden 2 kişi tespiti daha çok bilimin içinde olanlarla alakalı olsa gerek.
gönderen Özge Tutar
Merveye katılıyorum benim çevremde de bilim ve teknik okuyan en fazla 3-4 kişi var.Benim bilim teknik okuma sebebim hem yazılarını takip ettiğim biri olması;hem de farklı alanlarda yazıların olması.Daha önce Geo ve Focus aldım ama pek sevmedim çünkü beklediğim kadar dolu değil reklam fazla.Bahsettiğim son iki dergiyi sadece ilgimi çeken bir konu olunca alıyorum.
gönderen Ali Cebeli
Ben 1 yıl kadar focus dergisine aboneydim. Hos bir dergi bence Yani kısıtlı da olsa ilgi cekici yazılar oluyordu ve her seferinde bastan sona okutuyodu kendisini ama soylendigi gibi biraz bol fotograflı bir dergi idi :) Bilim teknik arada bir alıyorum. Ama bu aralar yıllık abone olmayı dusunuyorum Eve surekli bir dergi girmeyince garip geliyor. Bilim teknik bu alanda oldukca iyi oldugu icin de baska bir bilim dergisi yerine bilim ve teknik e abone olmak en mantıklısı :)
gönderen İlhan Çetin
Ben de Bilim ve Teknik dergisini lise çağlarımdan (1970'lerin sonları) beri takip etmekle kalmayıp eski sayılarını da sahaflarda bulduğum zaman alırım. Serinin neredeyse %90'ı kitaplığımdadır ancak o eski cep dergisi boyutlarında olduğu zamanki sevimliliği ve samimiyeti yeni sayılarında bulamıyorum. Bunda bilimsel seviyenin neredeyse akademik seviyenin de üzerinde yükselmesi, dilin ağdalılığı ve yazıları okumak için büyüteç kullanmak zorunda kalmamın :( (yaş itibarı ile).. etkisi var. Yadsınamayacak bir gerçekte şu ki, öğrencilik yıllarının sınavlar dışında bir stres ve sorumluluğu olmaması. Oysaki çalışma hayatında ve aile sorumluluğu alındığında sorumluluk da, boş vaktinizi ayıracağınız şeyler de çok çok artmakta. Bu vesile ile öğrenci arkadaşlarıma bu yıllarının kıymetini bilmelerini ve boş vakitlerini ileriki yıllarda yapamayacakları aktiviteler ile değerlendirmelerinmi tavsiye ediyorum.
gönderen Büşra Kamiloğlu
Ben de Bilim Teknik'i yıllardır aksatmadan alıyorum. ilk aldığım zamanları hatırlıyorum da bir türlü okuyamazdım: hiç bir şey anlamazdım. Tabii zamanla bilgilerim arttıkça daha çok zevk alır hale geldim, şimdi ise elimden düşürmüyorum. :)

Ancak İlhan Çetin'e katılıyorum. Dili oldukça ağır. Bazen belli bir seviyenin oldukça üstüne çıkıyorlar. Çevremdeki btd okumayanlara sorduğumda bir kısım hiç bir şey anlamadığını söylüyor. Anlaşılması zor bir dergiyi okumayanlara da hak vermek lazım. :D ayrıca yazıların küçüklüğü benim de moralimi bozuyor, yani yaşla hiç bir alakası yok :wink:
gönderen mustafa Evran
slm

bence herkes kendi gereksinimlerine göre bir şeyler arıyor toplumda cok az kişi cevresini tanimak veya niye bu evrende olduğunu öğrenmek istemiyor yada her şey önünde hazir bunun yaninda bizim gereksinimlerimizi hep birileri belirliyor o deneyin sonucu 5 cikmalidir sen başkasini bulamazsin niye bu deneyin sonucu 5 cıkmalidir diye soran azdir oda bilim teknik dergisi kur :lol: büyük ihtimal artik bilimden zevk alan azaldi
bir taniğimim sözü cok hoşuma gidiyor:"bilim adamı yalnızlığa terk ediyor"

ben yalnızlığa mahkum olmak istiyorumm!!!!!!!!! :D [/i]
gönderen Merve Turhanoğlu
mustafa Evran yazdı:slm

bence herkes kendi gereksinimlerine göre bir şeyler arıyor toplumda cok az kişi cevresini tanimak veya niye bu evrende olduğunu öğrenmek istemiyor yada her şey önünde hazir bunun yaninda bizim gereksinimlerimizi hep birileri belirliyor o deneyin sonucu 5 cikmalidir sen başkasini bulamazsin niye bu deneyin sonucu 5 cıkmalidir diye soran azdir oda bilim teknik dergisi kur :lol: büyük ihtimal artik bilimden zevk alan azaldi
bir taniğimim sözü cok hoşuma gidiyor:"bilim adamı yalnızlığa terk ediyor"

ben yalnızlığa mahkum olmak istiyorumm!!!!!!!!! :D [/i]
Sana aynen katılıyorum.Çok güzel tespit yapmışsın.Toplumda insanlar nedense kendi işlerine yarayacak şeyler arıyorlar.Bilimle uğraşan ve zevk alan insan sayısı çok azaldı.Mesela okullarda öğrencilere bilgiler hep hazır veriliyor.Kimse bir şeyin nedenini ve niçinini merak etmiyor.Bu yüzden bazen okuldan ve derslerden soğduğum anlar oluyor :cry: :( Kendi isteklerime ve meraklarıma göre hareket edip ona göre meraklarımı tatmin etmek istiyorum.Bazen okuldaki ezberci ve araştırmasız eğitim sistemi beni çok bunaltıyor :cry:

Şu söz çok hoşuma gitti.Sanırım sözü yanlış yazmışsın.''Bilim adamı yalnızlığı terk ediyor ''olmalı.Ya da ''bilim adamı yalnızlığa terk ediliyor'' olmalı.Hangisi doğru :?: :lol: Çünkü ben yalnızlığa mahkum olmak istiyorum demişsin.

Şunu unutmayalım arkadaşlar bilim adamları yalnızlığa terk ediliyor ya da yalnızlığı tercih ediyor olsa bile genelde bilim adamları hep yalnız olmuştur.Einstein,Thomas Edison vb. bir çok ünlü bilim adamlarının hayatını araştırınca bu kişilerin bir şekildee kendilerini iç dünyalarına , hedeflerine ve meraklarına verip yalnızlığı seçtiği ya da seçirildiği görülüyor :lol:
gönderen mustafa Evran
slm
bilim,adamı yalnizliğa terk ediyor :wink: (hatırladığım)
sonuç:yalnızlık
gönderen serkan arıkan
arkadaşlar. ben bilim teknik ile lise yıllarında tanıştım. bana bu dergiyi ilk öneren komşumuz olmuştur. ilk sayısından beri ciltleyip toplamışlar. ilginç olan bu komşumuzun bunun yanı sıra "ruh ve madde" gibi dini, parapsikolojik, büylü, hurafeli, akıl dışı dergiler de okumasıdır.

her neyse, ben de bilim teknik okuyorum çünkü biliyorum ki, satış kaygısıyla benim deprem korkumdan yayarlanmaya kalkmayacak, konunun magazin yönünü abartmayacak, ya da yaratılışçılıktan bahsetmeyecek... okuyorum çünkü, bu yazıları yazanlar aynı zamanda bu konularla birebir ilgili kişiler, aydınlanmanın tezgahından geçmişler, bu işi büyük bir zevkle yapıyorlar.

evet görsel yönden daha çok şey yapılabilir, özel konularda ayrı dergiler de çıkartabilirler (mesela astronomi)... ama yine de türkiyenin en büyük medya kuruluşları bile bilim-teknik kalitesinde bir dergi çıkartamaz... bunu ancak tübitak yapabilirdi o da yaptı...
gönderen hakan eser
çok iyi bir dergi ama astronomi bölümüne az sayfa ayırıyor.yinede çok iyi :)
En son hakan eser tarafından 14 Ara 2006, 18:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
gönderen hakan eser
çok güzel bir dergi :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Taylan Salman
piyasadaki birsürü gereksiz ve de bir o kadar da fazla fiyatı olan içi boş dergilerin yanında bir o kadar dolu ve de uygun fiyatlı bir dergi daha tanımıyorum. 1998 den beri her ay alıyorum. elbetteki bu kişisel düşüncem ama sosyete dergisi şeklinde bir tanımlama da bizim gibi pekçok bilim alanında geride kalmış olan bir ülke için kaliteli bilgiler sunan bir dergiye kanımca ağır bir eleştiridir.

elbetteki bu düşünce de kişinin kendi düşüncesidir ve de saygı duymak gerekir. o yüzden kimse alınmasın. yalnızca ben de bu konudaki fikrimi belirttim.

herkese iyi çalışmalar.
Uzay İnterneti:Starlink Projesi

Fikir güzel, mekan güzel ama yemezler...[…]