İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Merhaba arkadaşlar,

Öğrendiğimde çok sevindiğim bir haberi sizlerlede paylaşmak istiyorum. 2010-2011 öğretim yılı için 11. sınıfların mevcut fizik müfredatı değiştirildi, ve yeni planlanan ünitelerden birinin ismi de " YILDIZLARDAN YILDIZILSILARA" ünitesi. Bu ünitede çocuklar;

Kuyruklu Yıldız, Yıldız Kümeleri, Çift Yıldız, Kara ve Beyaz Cüceler, Nötron Yıldızları, Karadelikler, Gökadalar, Yıldızılsılar kavramlarını öğrenecekler. Milli eğitimin programını incelediğimde beklediğimden daha detaylı olarak öğreneceklerini anladım ve çok sevindim. Bu uygulama Türkiye de astronomiye verilen değerin artık eskisi gibi olmadığını , Fen dersleri arasında yavaş yavaş yer alması gerektiğine birilerinin karar verdiğinin göstergesidir.

Çalıştığım kurumda 11. sınıfların kitapları değişeceğinden bizden çeşitli konularda soru yazmamız istendi, bende tabii gönüllü olarak bu ünitenin sorularını yazabileceğimi söyledim:):) Şimdi çok yoğun ve titiz bir şekilde çalışıyorum bu konu üzerine.

Sizlerinde önerilerinizi bekliyorum....

Semra
Bu olumlu ve harika bir gelişme...:)

Peki "YILDIZILSILARA" ne demek? Yılldızı gibi mi demek: Yıldız-sal-lar

Soru hazırlamak konusunda da siz öğretmenlerimizden iyisi olamaz herhalde. Belki Stellarium gibi yazılımları dersi destekleyici malzeme olarak kullanırsanız konuyu özetleyen bir seyir defteri (script) hazırlayabilirim. Düşünsenize; arkada Kitaro'dan İpek Yolu çalıyorken tahtada o gökcisminden bu gökcisimine yolculuk ediyorsunuz...

Zannedersem pekiştirici nitelikte bir ders sonu olurdu?
Merhaba Salih,

Yıldızılsılar diye Quasarlar kastediliyor. Aslında bir dosya var, buraya yüklemek istediğim ama yapamadm, orda çok güzel detaylı bilgi veriliyor, Milli Eğitimin programını içeriyor. Ben bir programlama yapıp, senden yardım isteyeceğim, çok teşekkürler:):)
Dünya, gezegenler, güneş sistemi demeden çok ilerden başlamak gibi olmamış mı bu ünite? Yani keşke bir astronomi denseydi önce? Bu arada bu konular öss müfredatına geçer mi merak ettim:) Ahh ahh şimdiki liseliler sanırım her nesil bir yeni nesile aynı şeyi demeye mahkum dünya ilerledikçe:D
hanım efendi verdiginiz haber beni çok sevindirdi.Ben şuan 11.sınıftayım.benden sonrakilere nasipmiş.Ama bulundugum ilde Anadolu Lisesine giden arkadaşımın okullarında astronomi dersi var ancak astronomi ders kitabı yoktur.Durum çok komik.. arkadaşımın ögretmenleri çareyi asronomi dersinde Mat-1 işleyerek bulmuşlar.karnede asronomi yazıyor.karşısındada asronomi dersinde işledigin Mat-1 dersinin notu var.. :(
hanım efendi verdiginiz haber beni çok sevindirdi.Ben şuan 11.sınıftayım.benden sonrakilere nasipmiş.Ama bulundugum ilde Anadolu Lisesine giden arkadaşımın okullarında astronomi dersi var ancak astronomi ders kitabı yoktur.Durum çok komik.. arkadaşımın ögretmenleri çareyi asronomi dersinde Mat-1 işleyerek bulmuşlar.karnede asronomi yazıyor.karşısındada asronomi dersinde işledigin Mat-1 dersinin notu var..
Çok güzel bir tespit,genel de öyle olur zaten...Türkiye'de eğitim böyle maalesef.Eğitmek yerine saçmalayarak çalıştırıyorlar.Derse karşı değilim,ama astronomi de görelim mat-1 de görelim.Her şeyi bilmek istiyorum belki de ama bazı şeyleri "gereksiz bu geçicez" olarak görmeleri kötü oluyor düşüncesindeyim.Neden geçiyorlar,çünkü müfredat kötü sınav sistemi kötü.Öğretmenler ne yapsınlar onlar da bir bakıma haklılar.
Evvela ülkemizdeki anstromomi bilimi için fevkala de önemli bir gelişme, benim de dikkatimi sene başı öncesi çekmişti. Bir öğretmen olarak hemen söyleyim bu uygulama yeni olduğu için bazı öğretmenler hemen adapte olamayacak ve mat1 veya fizik 1 işlemeyi tercih edeceklerdir.
Sizin de belittiğiniz üzere son konu olması hasebiyle genel de müfredAT yetişmeyecek dolayısı ile güme gidecek gibi. Lakin 11 fizik konusu olması hasebiyle sınavda mutlaka gelecektir. Dolayısı ile dershanelerde konularını bunu dikkate alarak belirleyeceklerdir.