İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
http://www.cografyam.net/index.php?showforum=98

arkadaşlar,
ben yine söylemek istiyorum.Yukarıdaki siteyi nasıl bir çaba bu hale getirdi acaba :shock:
lütfen üye olunuz ve yararlanınız 8)
Kullanıcı avatarı
gönderen semih çakmak
orada buluna orbitron adlı programı indirdim fakat pek anlayamadım sanki.Bu programın etinden,sütünden,derisinden nasıl faydalanbiliriz yardımcı olabilecek var mı :?:
gönderen ANIL KOÇAŞ
stellerium adlı programı kullanıyorum.ama güneşin hizasında olan o izginin altında da gezegen vb.var.aonları teleskopla gözlemlemye çalışınca ne yapacağız.yani onlar altta görünüyor.
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Anıl,
ANIL KOÇAŞ yazdı:stellerium adlı programı kullanıyorum.ama güneşin hizasında olan o izginin altında da gezegen vb.var.aonları teleskopla gözlemlemye çalışınca ne yapacağız.yani onlar altta görünüyor.
Güneşe yakın gezegen ve diğer cisimleri gündüz görsel olarak gözlemlemek biraz tehlikeli bir şeydir. Güneş teleskopta görünmese bile, hala tüpe göze az çok zarar verebilecek kadar ışık girebilir. Üstelik yanlış bir hareket lendirme sonucu teleskopu güneşe çevirmek de muhtemel bir kazadır. Bu nedenle böyle cisimler bence ancak fotoğraf makinesiyle çekilmelidir. Güneşe tutulacak emniyetli en küçük uzaklık bence 10 derece (yani yumruğunuzu uzatıp tuttuğunuzdaki kadar) olmalıdır.
gönderen Yiğit Kaçar
iStellar V.1.0.3

Gökbilim Dergisinin Kasım sayısında, iPhone isimli mobil telefonlara (cihazlara) kurulabilen iStellar isimli programı tanıtmıştık. Türkiye'nin en büyük türkçe içerikli iPhone sitesi iPhone Türkiye, bu tanıtımımıza atıfta bulunarak link verdi.

http://www.iphoneturkey.biz/

http://www.iphoneturkey.biz/2008/11/ist ... ltnda.html

Kendilerine buradan teşekkür etmek istiyorum. Başka iPhone uygulamalarının tanıtımları için iPhone Türkiye'yi ziyaret edebilirsiniz. Zira şu anda yüzün üzerinde tanıtılan program ve uygulamalarla, Türkçe içerikli iPhone siteleri arasında rakipsiz diye düşünüyorum.
gönderen İsmet Karakan
Celestia'yı indirip yükledikten sonra, Stellerium'un ne kadar mükemmel bir program olduğunu anladım.Celestia hangi noktayı merkez alıyor?Bu bence çok önemli çünkü kafam karıştı etrafa bakarken.Stellerium bence süper.İndirecekseniz onu tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Celestia'yı indirip yükledikten sonra, Stellerium'un ne kadar mükemmel bir program olduğunu anladım.Celestia hangi noktayı merkez alıyor?Bu bence çok önemli çünkü kafam karıştı etrafa bakarken.Stellerium bence süper.İndirecekseniz onu tavsiye ederim.
Celestia'da herhangi bir nokta merkez alınmıyor, tamamen serbestsiniz. Stellarium ve Celestia'nın kullanım amaçları tamamıyla farklı, yani birini diğerine tercih etmemek lazım. Biri gökyüzünde ne var ne yok öğrenmek için, diğeri uzayda serbestçe dolaşmak için.
gönderen Orhan ulukışla
Arkadaşlar kelimenin tam anlamı ile harikasınız.....Harika bir site... İlerde benimde katkım olur umarım...
gönderen M. Berkan Yetiş
ben stellarium u kullanıyorum. açık kaynak kodlu olması ve yaptığı işe göre minimum sistem gereksinimiyle ve hızıyla oldukça iyi bir yazılım...
bununla birlikte buradaki önerilere uyarak celestia yı kurup, deneyeceğim.
gönderen Doğukan Tuna
Benim favori programlarım Stellerium ve Celestia bunları yüklemenizi öneririm.Zaten fazla boyutlarıda yok sanki bir gözlemci gözlüyormuş gibi gösteriyor.Çok güzel tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Emre KURU
M.Kaan Yıldız yazdı:Arkadaşlar özellikle Mars,Ay gibi gökcisimlerini gözlemlemek için Nasa'nın World Wind programını kullanabilirsiniz.Hatta dünyadaki yangın,kasırga vs. doğa olaylarını da gösteriyor.

http://worldwind.arc.nasa.gov/download.html

bende tavsiye ederim ancak google earth kadar gelişmiş değil google earth ın yeni sürümlerinde ay,mars gibi gezegenlerede yer verilmiş.
Kullanıcı avatarı
gönderen suhanalp
Hocam benim laptop için biraz ağır gelir bu program. Ama yakında laptopu yenilemeyi düşünüyorum ya inşAllah olur.