İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
#205
celestia programını heyecanla tavsiye ediyorum

http://www.shatters.net/celestia/

celestia bir simülasyon olup, bu konuda çığır açtığını düşünüyorum, ekran kartınızın ram ve işlemcisi iyiyse eklentileriyle muhteşem bir görsel şölen sizleri bekliyor. celestia açık kaynak kodlu bir yazılımdır. chris laurel önderliğinde çalışmalar yürütülüyor. ayrıca tempel-1 ile ilgili celestia eklentisinide linus torvalds yazmıştır (yanlış hatırlamıyorsam).

saygılar...
gönderen Ender Özcan
#235
Stellarium isimli program, gökyüzünü aynı bir amatör gözlemci nasıl görüyorsa öyle gösteren oldukça hoş bir program.
Astronomiyle yeni ilgilenmeye başlayanlar için -benim gibi- ideal.
Ayrıca windows, linux, macosX portları mevcut.

http://www.stellarium.org

Ender
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
#258
merhaba Ender, aramıza hoşgeldin

stellarium programını hatırlıyorum, linux'ta gayet başarılı. sadece linux'ta çalışan kstar programınıda ayrıca tavsiye ediyorum.:D

http://www.neave.com/

sitesini heyecanla tavsiye ediyorum, online planetarium ve daha bir çok lab'a sahip.

saygılar...
gönderen serkan arıkan
#532
ben stellarium ve celestia adlı programları en çok kullanıyorum.

celestia daha çok öğrendiğiniz teorik bir bilgiyi görsel olarak pekiştirmeye yarıyor.

stellarium bulunduğunuz yer, zamana ve ortam şartlarına göre gökyüzünü canlandırıyor.

bunların dışında satscape, virtual moon atlas ve sloan digital sky survey gibi programlar ile de biraz uğraştım ama pek faydalı değiller.

her bir program evrene farklı bir gözle bakma şansı veriyor. yetmez mi?
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
#863
Merhaba;
Ben de çok sık kullandığım bir programı tavsiye ediyorum.Bulunduğunuz yerin koordinatlarını giriyorsunuz ya da listeden seçiyorsunuz.Gökyüzünün o anki halini oldukça başarılı şekilde yansıtıyor.Teleskop bağlantısı yapabilir ve bilgisayarda seçtiğiniz nesneye teleskobu yönlendirebilirsiniz.Ayrıca arka planı değişik manzaralar indirme olanağınız da var.Kullanmayanlara tavsiye ederim.

http://www.winstars.net/english/
gönderen Büşra Kamiloğlu
#865
star navigator da basit ve yeni başlayanların da anlayabileceği güzel bir program, tavsiye ederim.
gönderen Emre Evren
#951
Ben Celestia programının açık kaynak kodlu yapısı sayesinde sahip olduğu potansiyeli düşününce diğer yazılımlardan epey ileride olduğunu düşünüyorum.
Tamamen gönüllülerden oluşan tasarımcıların katılımıyla oluşturulan Celestia motherlode sitesinde günlük bazda bile sürekli celestia eklentileri upload ediliyor.
Benim arşivimde bile şuan 3.2 gb lık celestia eklentisi var 8) . normalde çok üstdüzey sayılmayacak bir sistemim var ama yinede beklenenden iyi bir performansla çalışıyor.
Hem yanlızca nebula veya gezegen eklentileri yok. StarTrek OrionsArm StarGate gibi efsaneleşmiş bilim kurgu yapıtlarının içinde 3D olarak gezinebiliyorsunuz. :shock:
Düşünsenize benim celestiada(bizzat şahsen kendim besleyip büyüttüm :lol: ) şuan yaşayan 200 civarında yıldız sistemi var birde bu açıdan değerlendirilebilir.
http://www.celestiamotherlode.net/
Saygılarımla....
-----------------------------------
Emre EVREN
Kocaeli
Kullanıcı avatarı
gönderen Taylan Salman
#1171
Celestia kesinlikle bu işte birinci sırada. bu kadar güzel görsellikte hazırlanıp ayrıca da eklentilerle geliştirilebilen üstelik bedava olan bir program hatta herhangi birşey yok.. kesinlikle süper. yapanlara gerçekten teşekkür etmek lazım.. TEŞEKKÜRLER YAPANLAR.. :D :D
gönderen Emre Evren
#1422
Resim
Starrynight 5 pro sürümünü tavsiye etmek istiyorum.
Önceden sıkı bir celestia bağımlısıydım, açık kaynak kodları ve geliştirilebilme kolaylığı tercih sebebimdi.
Fakat eksik olan önemli birşeyler vardı ki oda gerçekçilik, öğreticilik ve kullanıcıya programın ilişki kurabilmesidir.

starrynight belkide birçok programda esamesi bile okunmayan yukarıdaki saydıklarımı başarabilmiş bir yazılım.
pro sürümünde yer alan 3 boyutlu koordinatlarıyla 16 milyonyıldızı, çeşitli kataloglar ile destekli 980 000 galaksi ve kuazar içeren veri tabanı ek olarak internet bağlantısına sahipseniz online olarak 500 milyondan fazla yıldıza ulaşabiliyorsunuz. açıkçası şu anlama geliyor, samanyoluna baktığınızda beyaz sütten bir yol değil basbaya milyonlarca yıldızın parladığı bir yıldız seline bakıyorsunuz.

programın options özelliğinden onlarca katalog içerisinden seçebileceğiniz deringökyüzü cisimlerinin sayısı ise meade ve celestron teleskoplarındaki autostar ve nextstar sistemlerindeki kayıtlı toplam obje sayısından bile fazla ve bu cisimlere yaklaştığınızda ise programın sizi ekrana yapıştıracağı özelliği geliyor. Digitalized Sky Survey tarafından yay saniye çözünürlüğünde fotoğraflanan(evet teleskoplar ile ne görülebiliyorsa aynısı) gökyüzündeki hemen hemen herşeyin gerçek görüntüsüne ulaşabiliyorsunuz. dds formatlı resim render özelliği sayesinde gökyüzünde bakmak istediğiniz noktaya odaklanıp addimage komutuna bastığınızda ort. 0.1 arcsaniye hata ile o bölgenin teleskopdan alınmış gerçek görüntüsü geliyor. Bunun yanısıra isterseniz o alana kendi resimlerinizi veya başka resimleride ekleyebiliyorsunuz ve bahsettiğim dds formatı ve opengl özelliği sayesinde hiç göze çarpmadan gayet şık duruyor.(programın versiyon 6 'sında ise ipin ucunu resmen kaçırmışlar tüm gökyüzünü renkli olarak bizzat çekip eklemişler ama onuda belki ileride edindiğimde anlatırım) ve seçtiğiniz neseyle ilgili LiveSky servisi ile anında detaylı bilgi edinebiliyorsunuz

Programın sizinle adeta ileşime geçtiğini sürekli kendi kendine güncellenen yapay uydu(abartısız, ne kadar kataloglanmış uydu varsa hepsinin bulunduğunuz konuma göre geçiş yapdığı saati ve yeri tam olarak gözleriniz önüne sürüyor, hatta iki iridyum parlamalasını programın hesapladığı saatte hesapladığı yere baktığımda canlı olarak gözlerimle teyit ettim) geçişlerini, kuyruklu yıldız, asteroid geçişleri bildirmesi ve güncelliği sayesinde ayrı bir gözlem konusu oluyor.
Öğreticiliği ise skyguide servisinin(internet bağlantısı gerekiyor) astronomi hastalığını ince ice işlediği online kurslarında gizli, adeta hiçbirşey bilmeyen bir kişinin orta düzey bir ingilizce ile bile 2-3 haftada düzenli gözlemlere çıkmaya başlayabileceğini iddia ediyorum.
Bunun yanısıra eğer daha fazlasını istiyorsanız. işte size ciddi astronomi kiti TelescopeControl özelliği sayesinde onlarca teleskop modeline uyumlu program bilgisayarınızdan teleskopunuzu hatta gözlem evi kubbenizi bile yüksek hassasiyette bakmak istediğiniz noktaya yöneltiyor ve izlemeye alıyor. Astrophoto Suite özelliği ise bana teleskop almam ve astrofotografçılığa bulaşmam için adeta baskı yapıyor.
Buraya kadar bayaa anlatmışım ama yükleyip kullanmaya başladığınızda iddiaya girerimki hakkında anlatacak bir yığın şey olduğunu göreceksiniz.
Programı yüklemek için $149.95 bedel ile
www.starrynight.com sitesinden ulaşabilirsiniz. başka bir yolu daha var, o da Emule, ve torrent ama sanırım korsan yazılım kullanmanın sakıncalarından uzun uzun bahsetmeye gerekyok :D
Versiyon 5 tek dvd'de ve yaklaşık 1,5 gb kadar(niye bu kadar ballandıra ballandıra anlatığımı anlamışsınızdır :lol: )
sistem gereksinimleri ise
Windows XP, 500 MHz işlemci, 128 MB RAM ve 2 GB of hard disk. 64 MB OpenGL 1.4 ekran kartı ama takılmadan çalıştırabilmek için en aşağı ati Radeon 9600 kabilinden yaklaşık 128 mbyte lık bi ekran kartı ve 512 RAM gerekir.
Programı download etmek için site
http://www.starrynight.com/digitaldownl ... wnload.php
saygılarımla..
gönderen Erhan EKER
#1424
Aslında aşağıdaki mesajı başka başlığa yazmıştım ama asıl yeri burası olmalıymış
Merhabalar,

Bu benim sitenize ilk mesajım... İlk defa bu kadar kaliteli bir türkçe astronomi sitesi görüyorum. Tebrikler...

Ben uzun zamandır "Cartes Du Ciel" isimli yazılımı kullanıyorum... Açıkçası karşılaştırdığım diğer yazılımlarla karşılaştırılamayacak kadar kullanıcı dostu ve fonksiyonel... Şiddetle tavsiye olunur

http://www.stargazing.net/astropc/index.html
gönderen ali ali
#4029
Arkadaşlar ben forumunuza yeni katıldım.Uzun süredir astronomiye ilgi duymaktaydım.(ilkokul 3 ten beri).elime bir dürbün ve bilgisayar geçirince bu ilgim daha da arttı.İsimlerini vereceğim programlar hem gelişmiş hem de ücretsiz.
İlk program Celestia.Google da arayınca çıkan ilk sayfadan download ederseniz 10-15 mb lik bir dosya inecek.Bu programla Güneş sistemi ve bütün evrende eşzamanlı olarak bulunan milyonlarca cismi yakından görebilrsiniz.gerçek zamanlı olması güzel.(örneğin jüpiterin büyük kırmızı lekesi şu an gece tarafında mı gündüz tarafında mı?)bu gibi bir program anlatmakla olmaz indirmeniz lazım.
Diğeri ise Stallerium.Bununla gece gündüz tüm yıldız ve diğer gökcisimlerinin gökyüzünde nerede olduklarını eşzamanlı olarak görebilirsiniz.Zomm das yapabiliyor.Sanki teleskopla bakıyormuş gibi yakınlaştırabiliyorsunuz.
Home planet ise dünyanın gece gündüz bölgelerini yıldız haritasını ve daha çok özellikleri görebilmenizi sağlıyor.Hepsini Google ile astronomy dsoftware yazarak bulabilrsiniz:(Aman siteye dikkat.you are 999.999 visitor yazıyor buna kanmayın kumar sitesine bağlıyor)
gönderen Murat Demir
#4133
arkadaşlar harikasınız, hadi keşfe çıkalım!
gönderen Engin Yilmaz
#4462
Google Earth un yeni sürümünde uzay da var bilginize
Kullanıcı avatarı
gönderen Ercan DOLU
#5749
Merhaba Bende burada yeniyim ve istemeyerekte olsa yanlış formda stellarium diye yeni konu açmıştım Ama görüyorumki daha bilmediğim ne programlar varmış burayı keşifetmem iyi oldu emeği geçen bütün arkadaşlara saygılar.
gönderen şamil korkmaz
#6250
merhabalar bu forumdaki ilk mesajım:)))

yeni başlayanlar için (benim gibi) planetarium gerçekten çok güzel bir program.dünyanın herhangi bir yerinden ve herhangi bir gün gökyüzünün durumunu çeşitli harita biçimleri ile görebiliyorsunuz.google earth'un yenı sürümündeki "sky gazer"la beraber kullanıldığında amatörler yada gözleme başlamadan önce bilgi toplamamak bu sayedeki gökyüzünü bilinçli gözlerle incelemek isteyenler için bulunmaz bir çiftli program oluştururlar..ayrıca hızla yaklaşan bulutlu günlerde gökyüzünü yapayda olsa gün be gün inceleme fırsatımızı devam ettirmiş oluruz...saygılar
Günlük kazanç sitesi

https://byf.finance/img/LOGO.png Yatırım gü[…]

https://www.netsaweb.com/resources/uploads/logo/2[…]

Magento Destek Hizmeti

https://www.magento-tr.com/wp-content/uploads/201[…]

Twitter takipçi hilesi

http://retweethavuzu.org/rtlogoilk.png İnternet[…]