İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Merhaba arkadaşlar,

Bizim okulumuzda mayısın 2. haftası bilim şenliği olacak. Astronomi konulu yapılacak birçok proje var benim aklımda yapmak için ama sizlerin de fikirlerini almak istedim. Eminim çok ilginç ve güzel önerilerde bulunacaksınızdır.

Önerilerinizi bekliyorum, astronomi konulu olan her fikire açığız...

teşekkürler :wink:
Eğer bilim şenliğinin ana konusu gökbilim olacaksa gerçekten yakışır çünkü DAY2009 içerisindeyiz. Benim aklıma ilk olarak şu geldi:

Çevreden bulunabilecek bir kapaklar ile gezege büyüklükleri karşılaştırılabilir. Eğer bir büyüğünün yardımını alabilirse püskürtme boya ile bunları bir kağıda işleyebilir. Tıpkı şu vidyoda olduğu gibi: http://video.google.com/videoplay?docid ... 6263404697

Aslında buradaki biraz 'extreme' bir örnek. Ama böyle kapaklar ile süper şeyler yapan insanlar var. Bende bir gün denemeyi düşünüyorum... :o
Fikir süper, çalışma süper ama bu beni aşar gibi geldi bana :( Gezegenlerin büyüklüklerini karşılaştıracak maket çalışmalarım var, ama bu videodakine pek benzemiyor.

Benim aklıma gelenler;
- Güneş Sistemi modeli,
-Güneş, ay tutulması modelleri,
-Takım yıldızları çalışması ( El plenateryumu, burda görevli öğrenciler olacak, feneri planeteryumun içine tutacaklar karanlık bir ortamda, takım yıldızlarnın şekillerini gösterecekler ve bilgiler verecekler.
-Üç boyutta takım yıldızları modelleri
-Gezegenler arasındaki uzaklıkları ve boyutlarını karşılaştıracak bir model ( Bunu şöyle düşünüyorum, gözlemevinin bulunduğu 6.kattaki koridorda yapıcam. Gezegen modellerini yapıcam, büyüklüklerine ve aralarındaki uzaklıklara göre, merkür gelen ziyaretçilerimizi karşılayacak, sonra da diğerleri, tabii jüpiter kocaman olacak, ve bunlar hakkında bilgilerde duvarda yerlerini alacak:)
-Venüs'ün sera etkisini gösteren bir deney olacak,
-ilköğretim klup ile yaptığımız galaksi modelleri çalışmaları,
- Yine ilköğretim klup ile yaptığımız roketler ve uzay araçları,
- Birkaç tane daha deney vardı ama şimdi hatırlayamadım onları :(
- Gelen ziyaretçilere güneş gözlemi yaptırılacak, umarım şenliğe kadar hidrojen alfa filitremiz de gelmiş olur.
- 5. kattada dönem içinde yaptığımız geziler ve çalışmalar sırasında çekilen resimler ve anaokulu ile yaptığımız astronomi konulu resimler sergilenecek.

Bunlar sadece astronomi için yapılacak olanlar, bilim şenliği organizasyonunu Fen Bölümü üstlenmiş durumda, fizik, kimya ve biolojidende edeneyler yapıalca alt katlarda. Onları geçmem gerekiyor tek başıma :lol:

Fikirlerinizi bekliyorum:)

teşekkürler Salih Bey tekrar...
Bildiğiniz mısır nişastası ile çok güzel bir deney biliyorum.

Bir ölçek su ve en az iki ölçek mısır nişastası karışımını hazırlayın. Ama yetmez katılaşmadığı müddetçe elinizde geldiğince doldurun. Sıvıya yakın bir şey olsun bal gibi. Sonra kuvvetlice parmağınızı bastırın ya da bileyim büyük bir leğende hazırladıysanız üzerinde zıplayın, yürüyün. Kuvvet karşısında katılaştığını göreceksiniz. Buna Non-Newtonian Fluid diyorlar. Şurada eğlenceli bir sokak etkinliği var: http://video.google.com/videoplay?docid ... 7588167444

Dip Not: Eğer böyle bir şey hazırlarsanız haberim olsun zıplamaya bende gelirim...:o