İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
#30823
İTK (İzmir Türk Koleji) Gezegenevi, İzmir

Resim

İTK Gezegenevi ülkemizdeki ilk halka açık sabit dijital gezegenevidir. İTK Gezegenevi’nde yıl boyunca düzenlenecek olan seanslarla gökbilimden sanata, eğitimden teknolojiye kadar birçok gösteri sunulacak. 9 m çaplı bir kubbe ve 60 koltuğa sahip gezegenevinde Güneş Sistemi’ndeki tüm gezegenler, yaklaşık 13 milyon yıldız ve binlerce gökcisminin günlük, mevsimsel veya daha uzun süreli hareketleri canlandırılabilmektedir. Yılın her hangi bir gününde Dünya’nın her hangi bir yerinden yıldızların ve gezegenlerin konumları hesaplanarak önemli tarihi günlerdeki gökyüzü yeniden yaratılabilmekte, özel bilgisayar donanımı ve dijital yansıtma sistemi sayesinde yerden havalanarak gezegenlere uçuşlar ve inişler yapılabilmekte, ziyaretçilere Güneş Sistemi’ndeki cisimleri yakından tanıma fırsatı sunulmaktadır. Jüpiter’in bulutları üzerinde uçuşlar veya Satürn’ün halkaları arasında gezinti gibi canlandırmalar klasik ve new age tarzı müzikler eşliğinde unutulmaz bir öğrenme deneyimi olarak hazırlanmıştır.

Gerekli Bilgiler
www: http://www.gezegenevi.com/tr/
Telefon: +9 0232 386 57 27 (Dahili: 208)
Faks: +9 0232 386 45 19
E-posta: ciglisube@ozelturkkoleji.com , info@gezegenevi.com
Adres: İzmir Özel Türk Koleji Çiğli Şubesi, 8019/21 Sokak No: 22 Çiğli/İZMİR
Ücret: Öğrenci - 6 TL , Tam - 10 TL
Rezervasyon için: +9 0232 386 57 27 (Dahili: 208), info@gezegenevi.com
Programlar bu bağlantıdan takip edilebilir: http://www.gezegenevi.com/tr/takvim.aspx

OMÜ (Ondokuz Mayıs Üniversitesi) Planetaryumu, Samsun

Resim

Türkiye'nin ilk üniversite planetaryumudur ve halka açıktır. 7.10 m çaplı bir kubbesi olan planetaryum 30 koltuk kapasitelidir. Programlar bölümünde belirtilen saatlerde randevu alınarak sunumlar yapılmaktadır. Sunumların yapılması için en az 20, en fazla 30 kişilik gruplar olması gerekmektedir. Telefon ya da maille randevu alınması mümkündür.

Gerekli Bilgiler
www: http://planetaryum.omu.edu.tr/
Telefon: +9 0362 457 69 16
E-posta: planetaryum@omu.edu.tr
Ulaşım: 17 numaralı halk otobüslerini veya Yaşar Doğu Spor Salonu önünden kalkan Fakülte minibüslerini kullanarak planetaryuma ulaşabilirsiniz. İneceğiniz yer ise, kampüs içinde nizamiyeyi geçtikten 300 m sonra öğrenci merkezi önü olacaktır.
Ücret: 3 TL
Programlar ve saatleri için: http://planetaryum.omu.edu.tr/programlar.html

Keşif Küresi Planetaryum, İstanbul

İstanbul’un ilk halka açık sabit planetaryumudur. 60 metrekarelik bir alanda, 8 metre çapında ve 5,5 metre yüksekliğinde inşa edilen Keşif Küresi’nin kapasitesi 40 kişiliktir. Gösterilecek filmler, ‘Gezegenlere Yolculuk’, ‘Dev Yıldızların Bir Karadelik Tarafından Çekilerek Yutulması’, ‘Ay Kraterleri Üzerinde Uçuş’tur. Bir program aşağı yukarı 20-30 dakika sürüyor ve program boyunca üniversitelerin astronomi bölümü öğrencileri rehberlik yapıyor. Planetaryum, pazartesi hariç, hafta içi 10.00-17.00, hafta sonu ise 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Planetaryumu toplu gezebilmek için önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Grup rezervasyonlarının yanı sıra, bireysel olarak da yer ayırtabilirsiniz.

Gerekli Bilgiler
www:
Telefon:
E-posta:
Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Lengerhane binasının bahçesi. Hasköy Caddesi 5, Hasköy/İSTANBUL
Ücret: Girişler müzeden bağımsız olarak öğrenciler için 3 TL , yetişkinler içinse 5 TL.

Gaziantep Planetaryum ve Bilim Merkezi (Yapım Aşamasında)
Bilim merkeziyle birlikte toplam 3500 metrekarelik bir alana kurulacak olan planetaryum 105 koltuk kapasiteli olacak.

Temsili fotoğraflar:
Resim Resim

Ek bilgi:
http://asimguzelbey.com.tr/projedetay.php?pid=13

Akdeniz Üniversitesi Planetaryumu, Antalya (Proje Aşamasında)

Resim
#30824
Bu başlıkta henüz eksik bilgiler var, zamanla tamamlayacağım. Bu arada daha önce bir başlıkta İstanbul'da bazı liselerde kurulmaya başlandı demiştim ama ben gözlemevleriyle karıştırmışım sanırım. :) Araştırmaya devam edeceğim.

Bakıyorum da Ankara'da eksik kalmış! :cry:
gönderen yaasin
#67280
biz Amasya da 29 ekim 2010 gibi , 900 cm çaplı kubbe ile bir planateryum açıyoruzz. ilgillenenlere duyurulur.
cevap verenlere açılış daveti gönderilebilir. bekliyoruz
#93326
Bu yıl İstanbul Ünivesitesi Gözlem Evi yaklaşık 1 hafta sonra yıkılıyor. Umuyorum ki yaklaşık 1 yıl içinde tamamlanıcak yeni binamızda iki teleskop kubbesi birde planetaryumumuz olucak birdahaki ders yılını iple cekiyorum. Bizde bu sıralarda Fizik bölümü, matematik bölümü ve eczacılık fakültesi gibi birçok yerde göçebe hayatına mahkum olacağız ama değicek umuyorum. :)
Gece-Gökyüzü

Sen nasıl bi kralsın ya 😘

Hangi aynalı teleskobu önerirsiniz? Aklımda b[…]