İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
#28893
Gezegenler gökyüzünde yıldızlara göre daha hızlı hareket ederler. Buradan yanlış anlaşılma olmasın. Yıldızlar da harektlidirler. Burada yanlış anlama olmasın. Dünya kendi ekseni etrafında dönerken yıldızların ve gezegenlerin yerleri değişir. Ancak bu değişim gezegenlerde daha fazladır. Çünkü gezegenler bize yakındırlar. ŞÖyle düşünün. İki uçak var. Biri alçakta diğeri bayağı yüksekte uçuyor. Alçakta uçan uçağın yerdeğiştirmesi bize daha fazla görünürken, daha yüksekte uçan uçağın yerdeğiştirmesi bize daha az görünecektir.

Bir de gezegenler sabit ışık gönderirler. Bunun nedeni Güneş'ten gelen ışığı yansıtmalarıdır. Yıldızlar ise sanki göz kırpar gibi ışık verirler. Bu yolla da ayırabiliriz.

Son olarak da gökyüzü haritalarından faydalanarak ayırabilirsiniz. İnternette bu tip haritalardan çok var. Hatta aşağıda linki olan sitede oturduğunuz konumu haritadan seçip, coğrafi yönünüzü de belirlerseniz size şu an sizin gökyüzünde hangi yıldız ve gezegenlerin nerede oldukjlarını gösterecektir. Stallerium gibi programlar bu basit linkin daha gelişmiş olanlarıdır.

http://www.neave.com/planetarium