İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Merhaba,

Bugün sabaha karşı güzel bir tecrübe yaşadım ve paylaşmak istedim:

Biliyorsunuz karanlıkta cisimlere doğrudan (direct) bakınca karıncalandığını veya karardığını görmekteyiz. Daha doğrusu görememekteyiz... :lol:

Sönük gökbilim cisimlerini gözlerken de doğrudan bakmadan onları görebiliyoruz. Aslında daha çok görmek değil de yakalamak daha uygun bir kelime. Çünkü göremediğimiz sönük cisimleri bu yolla kolayca bulup varlığından dolaylı da olsa farkında olabiliyoruz.

İşte biraz önce de bu tecrübeyi bir yer cisminde yaşadım. Mutlaka çoğumuz da yaşamışız olmalıyız ama belki de farkında değildik. Ben üzerinde hırsız alarmı kurulu olan bir arabaya bakıyordum. Öncamın köşesinde mavi renkli bir LED yanıp sönüyrdu. Ona doğrudan baktığımda neredeyse göremiyordum. Farkında olmam da bu şekilde oldu ya. Çünkü öylesine çevreye baktığımda orada çok parlak bir ışık yanıp sönüyordu. Ama ışığın yandığı yere baktığımda sanki hiç bir şey yoktu. Bir an için düzenli aralıklarda yanıp sönmediğini düşündüysem de gözlerimi tekerleği ile öncamı arasında gezdirdiğimde çok net bir tecrübe yaşadığımı farkettim.

Bu bakış şekline saptırılmış veya yan bakış da deniyor. Gece sayıca fazla olan ve karanlıkta sadece ışığı ayırt etmemizi sağlayan göz hücrelerimiz (çubuk şeklindeki olanlar) sayesinde yukarıdaki görüntüyü algılıyordum. Ancak mavi rengi çok kolay seçtiğimi fark ettim. Bu da koni hücrelerinin de çalıştığının bir göstergesi olsa gerek.

Aslında her insanda renk algılama oranı farklı olabiliyor. Çünkü üç farklı koni hücresi (Kırmızı, Yeşil, Mavi) var. Bunların göz içindeki oranları bu farklı algıyı ortaya çıkarıyor. Hatta renk körlüğü diye duyduğumuz kavramda da bu hücrelerden biri veya ikisi olmadığı durumlarda ortaya çıkıyor. Tek renkli, örneğin maviyi algılayan gözlerde monokromatik görme olarak isimlendirilmiş. Bazı hayvanların (örneğin boğa) renkleri göremediğini düşünürsek, renkli görmek mucize olsa gerek!

Sevgiler, saygılar...

It is the graphic designing software for Windows P[…]