İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
gönderen Kaan Karabulut
herkese merhabalar!!!
elektronik okuyorum fakat astronomiye karşı ilgim var ve bitirme projesi olarak yıldızlardan gözlem yaparak enlem boylam tayini yapabilecek bir cihaz tasarlamak istiyorum konu çok geniş sizlerden astronomi kısmı için kaynak bekliyorum istediğim şey yıldızların ne zaman nerede hangi yükseklikte bulunduğunu (altitue) veren bir algoritma vayahesap kitap...
cetvel olmaması tercihim çünkü bir yıllık bile olsa kocaman bir cetveli soft ortama kullanalılabilir şekilde aktarmak çok zor..
şu anda piyasada amatörler için (türkiyede var mı bilmiyorum) uçuk fiyatlarla bu işi tersten yapan cihazlar var yani enlem boylam zaman girilerek yıldıza tracklana biliyor öyleyse zaman altitue vererek enlem boylama nokta atışı olmasada yakın (2-3km) hata ile sonuş alınabilir...
eğer zaman imkan kalırsa ufak bir mod seceneği koyarak hem yıldıza track hemde enlem boylam tahmini imkanı sağlamak asıl amacım (daha tamamını anlatmadım gerçekten ucuk bir proje :D)
yardımlarınızı bekliyorum.....
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Güzel bir proje bende elektronik mühendisiyim projenle ilgili gelişmeleri burada yazarsan sevinirim. Yıldızları hizalamak için nasıl bir sensör, hesaplar için nasıl bir mikro işlemci kullanmayı düşünüyorsun? Sadece kutup yıldız ile hangi enlemde olduğunu bulabiliyorsun sanırım.
gönderen Kaan Karabulut
aslında tüm yıldızları (yani görünenleri) enlem boylam bulmadan kullana biliyosun kutup yıldızının hesabı biraz daha değişikve net oluyo..
sensör algılayıcı olayına gelince görüntü sinyal işleme yıldızı tanıtmayı düşünüyorum
yani görüntü taranıp bilgisayara aktarılacak bilgisyar yüksekliğiniği hesaplayacak
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Ben elle taşınır bir alet yapacaksın zannettim ve bir dürbünü olacak mesela dürbünden bakıp kutup yıldızını ortalayıp tuşuna bastığın zaman ve bir kaç yıldız daha sana enlemini ve boylamını verecek diye düşündüm.
gönderen tayfun uçar
Açık kaynak kodlu uzay haritası programları olmalı. Onlar işe yarar mıydı ?
gönderen Kaan Karabulut
aslında proje aşama aşama gerçekleşecek henüz zaman paylaşımını yapmadım ama adımlarımdan biride o tabiki..
ilk olarak yazılım sadece ben yıldız yüksekliğini ve zamanı giricem bana yer verecek
ikinci olarak yıldız yüksekliğini bulma bunun için dürbün değilde sekstant denillen bi alet kullanarak yıldızın yüksekliği bulunacak (ya da sekstant işlevi gören açı ölcenbi alet )
üçüncü olarak yıldızı tanıtma olayı bilgisayar tarafından sağlanması (görüntü işleme)
dört bütün mekanik hareketli kısmın bilgisayar tarafından kontrolu (otomatik track ve görüntü alınması)
beş piyasa satılan olayın düz mantığı enlem boylam zaman girerek istenilen gök cismine tracklanması

olay gerçekten sorun üstüne sorun çıkartan bi yapıya sahip işin zorluğu maddeler arttıkça artarken maliyeti karesiyle doğru orantılı :D
gönderen Kaan Karabulut
kodlar varsa süper olur ben ben algoritmayı bulsam kodu yazmaya razı olmuştum
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Stellarium programı açık kaynak kodlu sanırım. Aslında bir kaç kişi böyle bir projeye girişilse türk malı bir goto imaledile bilir ucuza.
gönderen Kaan Karabulut
zaten bu projeyi sadece bitirme projesi olarak düşünmüyorum hatta şuan bir derdimde projenin kabul edilip edilmemesi çünkü elektronik okuyorum ve benim bölümle alakalı olan tek kısım görüntü işleme eğer kabul edilmese bile ben bu işle uğraşıcam yardım destek vermek isteyen arkdaşlara kapım açık
gönderen Kaan Karabulut
onur dediğin programı araştırıyorum bulup kullandıktan sonra uygun olup olmadığına bakarım yardımların için teşekkürler
gönderen Kaan Karabulut
dediğin programı indirip çalıştırdım gerçekten istediğimin ötesinde bi olay ben sadece 13 yıldız düşünüyordum hesaplamak için ama bu programdaki o hesaplanan verilere nasıl erişilecek benim derdim o yani bana 10-20 tane gök cisminin herhangi bir zamandaki yüksekliği gerekli (1 yıl iki yıl sonrası şimdilik önemli değil) bunun içinde bir düzen olmalı ve o düzen aletin algoritması olmalı
Kullanıcı avatarı
gönderen onur tok
Bence yıldız haritalarına bakıp o kodu kendin yazıcaksın biraz da astronomi kitabı karıştırman lazım. Çok zor olmasa gerek. Forumda yıldızları görüntü işlemeyle yıldızları kataloglamak için bi kod yazan bi arkadaş vardı. Onunlada konuşa bilirsin görünü işleme kısmı için.
gönderen tayfun uçar
13 yıldızı herhalde en parlak olanlardan seçmek gerekecek. Öyle midir ? Sisteminiz kuzey ve güney yarıküreler için kendini adapte edebilmeli midir, yoksa örneğin bunlar için iki farklı versiyon falan mı olacak. Malum, buralarda yıldız haritaları farklılaşıyor. Veya ben aslında hiç bir şey anlamamış mıyım :)
En son tayfun uçar tarafından 04 Eki 2008, 01:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

It is the graphic designing software for Windows P[…]