İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
gönderen Ömer Ekim Genel
Merhaba Arkadaşlar,

Geçen gün babamla oturmuş astronomi hakkında konuşurken bana eskiden okullarda astronomi dersinin olduğunu söyledi.Ancak şuanda okutulmuyor :cry: :cry: Kuzenimi aradım üzüntümü bildirdim.Ancak o da bana onların okulunda okutulduğunu söyledi.Çok şaşırmıştım.Kitabı fotokopi çektirip göndermesini rica ettim.Ancak bana(çok gülünç ama)astronomi kitaplarını olmadığını ancak fizik öğretmenlerinin derste çok nadiren gezegenleri anlattığından ve genelde fizik dersi işlediklerinde bahsetti.Böylecene benim kitap arama sürecim başlamış oldu.İlk önce büyük kitap evlerine daha sonra (çok büyük bir umutla)kadıköydeki sahaflara sordum.Ama hepsinden olmuzsuz yanıt aldım.Arkadaşlar bu eski
veya şuan okutulan astronomi kitaplarını nereden bulabilirim sizce Milli Eğitim Bakanlığı ile ilişkiye mi geçsem(şaka değil gerçekten düşünüyorum)
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba Ömer bey Tübitak yayınlarına bakabilirsiniz, mesela sade anlatımıyla '' Gökyüzünü Tanıyalım'' kitabı iyi bir başlangıç olur...
Başarılar...
gönderen Ömer Ekim Genel
Merhaba Cüneyt Bey,

Benim istediğim liselerde okutulan astronomi kitabı.Evet gerçektende Gökyüzünü Tanıyalım kitabı çok açık ve sade bir anlatım içeriyor.İlginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
Sevgili Omer,
bahsettigin kitap ne sekilde bilmiyorum ama bende mevcut. Ankara'ya dondugum zaman senin icin bir fotokopisini cektirip sana gonderebilirim. Ama kitabin yazarlarindan olan Prof.Dr.Ethem DERMAN'a bu konu ile ilgili bir mail atarsan eminim sana cok yardimci olacaktir.

http://derman.science.ankara.edu.tr/
gönderen Ömer Ekim Genel
Tuğça Hanım,

Öncelikle ilginizden size teşekkür ediyorum.Ethem Derman'a mail attım,eğer olumsuz bir durum olursa sizinle irtibata geçeceğim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Ömer Ekim Genel yazdı:Tuğça Hanım,

Öncelikle ilginizden size teşekkür ediyorum.Ethem Derman'a mail attım,eğer olumsuz bir durum olursa sizinle irtibata geçeceğim.
Ethem hoca bahsettiğin kitabı internet ortamına geçiriyordu son zamanlarda.
Kullanıcı avatarı
gönderen H Tugca Sener Satir
Çağrı Erdoğdu yazdı: Ethem hoca bahsettiğin kitabı internet ortamına geçiriyordu son zamanlarda.
ya ama Çağrı ama amaa... bu süprizi Ethem hoca söylesin diye şeetmiştim ben... böööö :evil:
gönderen Ömer Ekim Genel
sanıyorum hepiniz Ethem hocayı tanıyorsunuz... :lol: ben de tanıştım.Tuğça hanım'ın dediği gibi süprizle karşılaştım :D :D
gönderen Ömer Ekim Genel
Ben o dersi seçmeli diye biliyordum.Zorunlu mu oldu?Eğer olduysa okula gitmek çok eğlenceli olacağa benziyor. :lol:
gönderen mehtap şahin
gerçekten eğitim kelimesinin hakkını vermek ancak o eğitimi almakla gerçekleşebilir çok gerilerde kalıyoruz hem de çok inanın yasım onsekiz ama dört yıldan beri Türk eğitim sisteminin bizi nerelere sürüklediğini anlayamadım sadece belirli dersler dışında diğerleri boş hep bize böyle öğretildi. şimdi bazı büyüklerimiz ve bazı sivri burunlu şişme yürekli arkadaşlarımızki bunlar su an için etrafımda çoklar onlarla mücadele vermeye çalışıyoruz biraz anlamak mı istemiyorlar yoksa dünyanın direği olan paranın derdi için mi yanıp tutuşuyorlar yordamına göre anlatmaya gayret gösteriyoruz sadece. astronomi değil tabi su ve su ürünleri fakültesi gibi türkiyede getirisi olabilecekken değersiz görülmeye mahkum edilmiş diğer bölümler lütfen yanlış anlaşılmasın ama şimdiye kadar görüp şahit olduklarımdan ötürü böyle bir yorumda bulundum değerli üniversite hocalarımızın ve nitelikli öğrenci gruplarının uğraş ve gayretleri, çeşitli çalışmaları elbette sesimizi duyuracak nitelikte ama hala... bu arada seçmeli ders olarak görmekteyiz sistem böyle arkadaş gerekirse can riskin de var deseler bir gün canımızdan bile vazgeçebiliriz... fazla abartmayayım da :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağrı Erdoğdu
Mehtap, ben de lisede seçmeli olarak Astronomi'yi seçmiştim ancak açılmamıştı tabi. Açılsa da doğru düzgün anlatacak öğretmen olur muydu emin değilim. Sonra gittim üniversitede bu bölümü okudum rahatladım.

Devlet okullarından ümitli değilim ama özeller daha iyi hizmet sunmak için programlarına ekleyebiliyorlar. Hatta kendi gözlemevleri olan okullarımız da var.

Israrcı olmanız güzel. Sizler isteklerinizi daima talep etmelisiniz.
gönderen mehtap şahin
aslında benim düşüncelerimin gelişmesini anneme ve ablama borçluyum ben. ablam sayesinde üniversitelere olan ilgim küçükken basladı öğretmen olalı 4 yıl oldu ama çilelerin yaşanması gerekiyormuş amanında 2yıl atanamadı birincilikle bitirdiği tarih branşına sonra sınıf öğretmenliği ve tayin haberinin sevinci... geldi geçti şimdi sıra bende :D
farklı yöntemler ve farklı bakış açıları lazım çözüme yönelik bunu da bu forum sitesinde bulabilme imkanı vardır diye ümit ediyorum artık birşeyler yapmak lazım yavaş yavaş geç bile kaldım hayat gündelik heves ve işlerle dolu bi bakmışın yok olmuşun :D ne işe yaradı kime faydası dokundu kim kalıcı oldu da sen silinip kayboldun :D
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Çoğumuz sadece yaşasa da birine veya birilerine etkisi oluyor. Örneğin Atatürk önemli bir kişilik ve arkasında kişiliğini kattığı çok şey bıraktı. Ancak onun da hayatında ismi bilinen veya bilinmeyen çok insan geçti. Her biri ona iyi kötü etkiledi veya yardımı dokundu. Dolayısıyla ölüp gitmeden evvel arkamızda bir eser bırakmak şart değil. Farkında olmadan hayata etkiniz oluyor.

"Asya'da uçan bir kelebek bir hafta sonra öldüğünde, yaşarken sebep olduğu etki belki bir fırtınanın yönünü bile değiştirebilir!"
gönderen mehtap şahin
farklı bir bakış açısı tabi sizin fikriniz. Fakat imkanlarınız ölçüsünde yapabilecekleriniz elinizden fazlasıyla geliyorsa neden duralımki... bu konu çok uzar yoksa ana başlığı şaşırtmadan düşüncelerinizin :roll: iyi olduğunu söylemeliyim ama kastetmek istediğim o yönde değildi isim duyurmaktan ziyade insanlığa hizmette bulunmak amacı olmalıı... dmi :D