İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Çağdaş Çalış
Merhaba,

OMÜ'de gözlemevi var ancak astrofizik çalışan kişi yok. Çalışmaya çalışan 2-3 kişi var :D Ancak astronomi eğitimi üzerine çalışmalar yapılıyor. Şunu söylemeliyim astrofizik çalışmak istiyorsanız ÇOMÜ veya ODTÜ tercihiniz olsun :wink:
Kadro olanakları, süper eğitim, teknik olanaklar vs detaylarda Ege için birşey söyleyemem, işin uzmanı değilim ama;

Rasathanede gözlem şartları diye düşünürsek Ege en iyisi değildir herhalde, rasathane şehrin oldukça içinde kalıyor, hele kuzeye doğru artık beyaz bir gökyüzü olmalı orda da.
Merhaba Semih;

Ben de biraz İstanbul Üniversitesi'nden bahsedeyim dedim. Aslında orası için söyleyecek hem çok şey var hemde hiçbirşey yok :? Bizim bölümde ilk olarak gözlem sıfır, hem ışık kirliliği çok fazla ( Bina Beyazıtta ) , hemde hocalar da önem vermiyorlar. Şöyleki bizim dönemimizde ( 2008 mezunuyum ) teleskop kullanmayı bilen bir, iki kişi vardı. Daha çok teorik çalışıyor hocalar. Şimdi bildiğim kadarıyla sistem değişti, bizde ilk 2 yıl ana binada yani astronomi bölümünden hiç ders almadık. Fen fakültesindeydik, matematik derslerini matematikçilerle ortak, fizik derslerini fizikçilerle ortak alıyorduk, göçebeye yakın bir hayatımız vardı. 3. sınıftan itibaren bölüme geçtik, yine arada bir iki tane fizik dersi için fizikçilerle fen fakültesinde buluşuyorduk. Gerçekten karma bir sistem vardı. Temel fizik derslerini alıyorduk, fizik I, fizik II, fizik III, fizik IV. Ben fizik ile çift anadal yaptım, fizikçilerin tüm derslerini aldım. Arkadaşlardan birisi yazmıştı, sanıyorum Çağrı yazmıştı: Yeterince fizik alıyosun diye astronomi eğitiminin içinde. Dediğim gibi temel fizik dersleri ile sınırlı, astronomi okuyan biri , bir kuantum alamıyor, bir parçaçık fiziği alamıyor, bir katıhal alamıyor :( bence bu büyük kayıp, çünkü bana göre gerçek fizik onların arasında. Fiziğin zevki onlarda anlaşılıyor. Çift anadal yapmakta, yandal yapmakta zor değil. Fizik ve astronomi gerçekten birbirlerini çok güzel tamamlıyorlar :)

Bu arada şimdiki sistemden de bahsediyim, ben gerçekten çok beğendim. Temelde üç bölüme ayırmışlar, 1. sınıftan itibaren seçmeli derslerle ilerliyorsun ve kendi kararını veriyorsun. Seçmeli dersler 4 yıl boyunca devam ediyor, ister fizik dersleri ile devam edersin, ister matematik dersleri ister asrtonomi tercih sana kalmış. Böylece ilerisi için yolunu da belirleme imkanın oluyor.

Bizim bölümde alanlarında çok da iyi hocalar var. Değişen yıldızlar çalışılmakta, fotometri ve kozmoloji üzerine çalışmalar yapılıyor. Tabii bölümün ana direği Güneş üzerine yapılan çalışmalar ( Bölümde bulunan Güneş Teleskobu ile hergün leke gözlemi yapılıp, bunlar yayınlanır). İstanbul Üni. de durum böyle, önerir misin diye sorarsan: Ankara Üni. yi öneririm, Çağrı daha iyi bilir tabii ama benim de takip ettiğim kadarıyla güzel işler yapılıyor orda. 2. olarak da Çomü de astrofizik üzerinde çok güzel çalışmalar yapılıyor, bende orada devam etmeyi düşünmekteyim, belli mi olur görüşürüz belki oralarda :)

Son olarak sen gerçekten ne almak istediğini bilirsen bence çok ilerlersin, dediğim gibi bizim bölümde de gerçekten çalışmak isteyeceğin hocalar olacaktır, ama çoğunluğu da bizim bölümden mezun. Ama geliştirmişler kendilerini. Doç. Tansel Ak hoca var, şimdi 2. yılı Tubitak' ta çalışıyor, Talat Saygaç hocam var, her bakımdan çalışılması keyif verecek bir hoca, Doç.Dr.Selçuk Bilir hocayı hiç söylemiyorum bile, çok aktiftir, sürekli yayınlar yapar, odasına ne zaman gitsen çalışıyor görürsün:)

It is the graphic designing software for Windows P[…]