İlköğretim, Ortaöğretim öğrencileri ve Öğretmenler için Astronomi kaynakları. Ödev, proje, döküman yardımı. İlgili bölümlerde okuyanların düşünceleri. Gökbilim eğitimi verilen yerler, ilgili kurslar. Astronomi kitapları, web siteleri, ödevler, yazılımlar, dosyalar, kaynaklar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Salih Dinçer
Elinize sağlık :wink:

İlk izlenimim yapım aşamasında bile çok bilgi olduğu yönünde. İçeriğin başka yazarlar tarafından da geliştirilme imkanı olabilir mi? Ben de katkı sağlamak isterdim. Bu arada Wikidot'daki kullanıcı ismim Salih.

Ayrıca sitenin genel tasarımına ağırlık verilebilir. Çünkü şu an içerik tasarımın önüne geçmiş. Bu iyi bir şey ama en azında gökbilim ile ilgili resimler olabilir. Tasarıma ağırlık verilmesi kanaatimce azıcık ilgi duyan ziyaretçileri de çeker. Yani bir taşla iki kuş misali...

Gökgünlüğü bölümünde verilen değerler Türkiye'nin ortası sayılabilecek Ankara'ya göre verilmesi doğru olmuş. Zaten başkentimiz olması da önemli bir değer katmış. Tabi hikaye tadında yorumlu olursa daha güzel olacaktır.

Derginin tanıtılması da çok hoşuma gitti. Kardeş sitelerin birbirine destek olması en doğrusu. Özellikle birbirimizin reklamını sitelerimizde yapma taraftarıyım. Küçük hareketli afiş reklamlar hazırlayalım.

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Tahir Şaban
Merhaba Ozan Bey,

Tebrik ederim!

Hemen Pickering ölçeği ve atmosferin görüş animasyonlarına baktım. Gerçekten çok değerli katkılar.

Devamını bekleriz. Teşekkürler
Kullanıcı avatarı
gönderen Gülhan YAŞAR
Ozan Bey,

Üzerinde oldukça düşünülmüş ve emek harcanmış bir site yapmışsınız. Tebrikler. Az önce gökbilim forumda sorduğum nem-teleskop ilişkisi ile ilgili detaylı bilgiyi sizin sitenizde şıp diye buluverdim. Çok hoşuma gitti. Hem de Türkçe.

Siteyi hazırlamanıza kimler yardımcı oluyor? Neler yapmayı planlıyorsunuz? Biz nasıl katkıda bulunabiliriz?

Not: Gökbilim siteleri, ileti listeleri çoğalmaya başladı. Bu çok güzel. Bu gidişle hepsine yetişelim derken orta yerimizden çatlayacağız :D
gönderen Emre Evren
Ozan Bey selamlar..

Sitenizi inceliyorum, ve gerçekten çok ilginç detaylar içerdiğini farkettim. sanırım yeni yazılar eklendikçe oldukça sağlam bir bilgi kaynağı olacaktır.
Yanlız naçizane bir önerim var kategorileri daha iyi yapılandırırsanız, sitenizi ziyaret edenler merak ettikleri bilgilere çok daha hızlı ulaşacaktır. Gerçi şimdilik yazıları sıradan okuyup tüm makalelerin keyfini çıkarmak hiç de fena değil :D

saygılarımla...
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Selamlar;

Öncelikle gösterdiğiniz ilgiden dolayı ve cesaretlendirici sözleriniz için teşekkür ediyorum.Yazdıklarınızı tek tek cevap vermeye çalışacağım.
Salih Dinçer yazdı:... İçeriğin başka yazarlar tarafından da geliştirilme imkanı olabilir mi? Ben de katkı sağlamak isterdim. Bu arada Wikidot'daki kullanıcı ismim Salih. ....
Elbette. Memnuniyet duyarım. Sitede ben düşündüklerimi tamamlayayım,sizinle katkılarınız için iletişime geçeceğim.
Salih Dinçer yazdı:Ayrıca sitenin genel tasarımına ağırlık verilebilir. Çünkü şu an içerik tasarımın önüne geçmiş. Bu iyi bir şey ama en azında gökbilim ile ilgili resimler olabilir. Tasarıma ağırlık verilmesi kanaatimce azıcık ilgi duyan ziyaretçileri de çeker. Yani bir taşla iki kuş misali...
Çok haklısınız resimler ve tasarım konusunda. Tasarım konusunda bilgi ve deneyimim olmadığından wikidot gibi rahatlıkla kullanabileceğim bir sisteme yöneldim. Buna alternatif olarak belki ilerde Joomla'ya geçebilirim. Zira kullanımı daha kolay ve daha etkileyici tasarımlar oluşturulabiliyor. Resimler konusuna gelince, çevirdiğim ve derlediğim makalelerdeki resimleri doğrudan kullanmak istemiyorum. Aksi takdirde hep aynı resimleri görmek insanın canını sıkabiliyor. Bunun için kendim resimler hazırlamaya ve değişik resimler bulmaya çalışıyorum. Ama bu da oldukça zaman alıcı bir iş. Belki bu konuda sizlerin yardımını isteyebilirim...
Salih Dinçer yazdı:Derginin tanıtılması da çok hoşuma gitti. Kardeş sitelerin birbirine destek olması en doğrusu. Özellikle birbirimizin reklamını sitelerimizde yapma taraftarıyım. Küçük hareketli afiş reklamlar hazırlayalım.
Bence de.Aynı amaç için toplandık,birbirimize destek olmalıyız.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Gülhan YAŞAR yazdı:...Siteyi hazırlamanıza kimler yardımcı oluyor? Neler yapmayı planlıyorsunuz? Biz nasıl katkıda bulunabiliriz?...

Şu anda sadece ben hazırlıyorum siteyi. Tabi ki sizin katkılarınızdan memnuniyet duyarım. Salih Bey'e yazdığım gibi sizinle katkılarınız konusunda iletişime geçeceğim. Planladıklarıma gelince, ilk aşamada,siteye de yazdım, haftanın konusu adı altında her hafta değişik bir konu bir işlemek var. Bu uzay bilimleri ile ilgili olacak. Örnek verecek olursak gök cisimlerin uzaklıkları nasıl hesaplanır gibi bir konuda hem açıklamalar olacak, hem de uygulamalı olarak bir yıldızın uzaklığını, veriler ışığında okuyucu kendisi hesaplayabilecek. Böylece konu hem akılda daha kalıcı olacak hem de lisede gördüğümüz geometri, matematik ne işe yarıyor sorularına somut cevaplar verilecek.:D Tabi zaman bulamazsam ilerde bu "ayın konusu"na da dönüşebilir. :D Bundan başka, gökbilimi ile ilgili güncel haberleri sitede yayınlamak düşündüklerim arasında. Yabancı kaynaklardan haberleri çevirip yayınlamamız lazım bunun için. Bu konuya tek başıma yetişmem çok zor. Onun için,sizin bu konuda değerli yardımlarınızı rica edebilirim.
En son Ozan Kanbertay tarafından 11 Ara 2007, 00:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ozan Kanbertay
Emre Evren yazdı:Yanlız naçizane bir önerim var kategorileri daha iyi yapılandırırsanız, sitenizi ziyaret edenler merak ettikleri bilgilere çok daha hızlı ulaşacaktır. Gerçi şimdilik yazıları sıradan okuyup tüm makalelerin keyfini çıkarmak hiç de fena değil :D
Çok teşekkürler... Önerinizi biraz daha açarsanız memnun olurum. Mesela şu şurada olmamış derseniz benim için daha faydalı olur.

Saygılarımla...

It is the graphic designing software for Windows P[…]