Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
#119926
Merhaba,

Öncelikle gökyüzü gözlemine başlamadan önce farkında bile olmadan bana yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Gözlem için neler gerektiğini, nasıl hareket etmem gerektiğini forumdaki yazılardan okudum ve nihayetinde Nikon Aculon A211 10x50 satın aldım. Elime bugün ulaştı, açıkçası biraz heyecanlıyım. Dürbün kullanmayı da neredeyse hiç bilmiyorum. Aldığım ürünün içerisinden Türkçe kullanım kılavuzu çıktı ama 5 küçük sayfadan ibaret :)

Gözlem yaparken nelere dikkat etmek gerektiğini okudum ama hiçbir şey bilmeyen bir adam için bu bile oldukça karışık olabiliyor. Bendeki dürbünde yakınlaştırma sanki bir şey değiştirmiyor gibi. Yani yakınlaştırdıkça bir değişiklik olmuyor görüşte. Bu göğe bakınca değişir mi? Gök ve yeryüzü gözlemlerinde bu şekilde bir fark olabilir mi?

Bu akşam umarım ilk gözlemimi yapacağım. Bu arada, kendi bloğumda günlük tutmak istiyorum ve bunun için ilk yazımı dün yayınladım. Güncelledikçe daha güzel hale gelir diye umuyorum.

İyi günler, tekrar teşekkür ederim.

Sevgiler.

http://www.baturalpilkaygulten.com/2016 ... gunlugu-1/
#120390
Selamlar. Yeni başlık açmak istemedim. Ben de aculon 10x50 aldım ve gözleme başlayacağım. Okuma isteği var içimde ancak tavsiye edilen kitapların çoğu ne yazık ki her yerde tükenmiş ve bulunamıyor. Özellikle tübitak yayınlarının kitaplarını çok tavsiye ettiler ama yok. Yeni başlayanlar için yol gösterebilecek güncel kitap tavsiyesi olan var mıdır?
#120391
Gkc Kav yazdı:Selamlar. Yeni başlık açmak istemedim. Ben de aculon 10x50 aldım ve gözleme başlayacağım. Okuma isteği var içimde ancak tavsiye edilen kitapların çoğu ne yazık ki her yerde tükenmiş ve bulunamıyor. Özellikle tübitak yayınlarının kitaplarını çok tavsiye ettiler ama yok. Yeni başlayanlar için yol gösterebilecek güncel kitap tavsiyesi olan var mıdır?

Şu konuyu sonuna kadar dikkatle okuyun:

http://gokbilim.com/viewtopic.php?t=9258Şu pdf yi indirin:

http://www.tug.tubitak.gov.tr/goy.php
#120394
cevap için teşekkür ederim. Önerdiğiniz başlığı, içindeki linklerin hepsini zaten inceledim, pdf'leri indirdim. Tübitak'ın gök olayları yıllığı ilk indirdiğim pdf'ydi, hatta basılı halde yanımda taşıyorum. Sormak istediğim açık olmadı sanırım. Mevcut bulduklarım bunu gör, buraya bak şeklinde. Ben okumak istiyorum, hikayesini, nasıl oluştuğunu, kısaca tanımak istiyorum öyle söyleyeyim. Örneğin müzede ne göreceğimi değil, gördüğümün ne olduğunu merak ediyorum. Bu açıdan bir kitap öneriniz olur mu?
Ne göreceğim ile ilgili internette ve forumda yazılanların takipçisiyim, sayenizde onları da öğreniyorum. Teşekkürler.
#120401
Gkc Kav yazdı:cevap için teşekkür ederim. Önerdiğiniz başlığı, içindeki linklerin hepsini zaten inceledim, pdf'leri indirdim. Tübitak'ın gök olayları yıllığı ilk indirdiğim pdf'ydi, hatta basılı halde yanımda taşıyorum. Sormak istediğim açık olmadı sanırım. Mevcut bulduklarım bunu gör, buraya bak şeklinde. Ben okumak istiyorum, hikayesini, nasıl oluştuğunu, kısaca tanımak istiyorum öyle söyleyeyim. Örneğin müzede ne göreceğimi değil, gördüğümün ne olduğunu merak ediyorum. Bu açıdan bir kitap öneriniz olur mu?
Ne göreceğim ile ilgili internette ve forumda yazılanların takipçisiyim, sayenizde onları da öğreniyorum. Teşekkürler.


İngilizce var mı kitap okuyacak seviyede?Bir de şu siteler çok yararlı Türkçe olarak:

http://www.astronomidiyari.com/

http://www.astronomidiyari.com/link/sunum.html

http://ethemderman.com/

http://www.ikizler.org/

http://www.kozmikanafor.com/

http://www.akat.org/sizin_icin/index.html

http://www.catamaranvega.com/astro/index.html

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/gokbilim/

http://www.astronomi.org/

http://balkondanevrene.com/

http://www.bulutsu.org/ggg/

http://www.uzaybilim.net/

http://akat.org/

http://gozlemevi.omu.edu.tr

http://kutahyagokbilim.tr.gg/

http://www.astromed.com.tr/1/ANA_SAYFA

https://eksisozluk.com/yeni-baslayanlar ... n-teleskop

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]