Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
LÜTFEN, ACİL YARDIM Edin. Sizce hangisini almalıyım?

Herkese merhaba öncelikle kendimi tanıtayım. Adım Oğuzhan ve 27 yaşındayım. Jeoloji mühendisiyim. Çocukluğumdan beri doğaya, havacılığa ve uzaya merakım var. Doğa da yaptığım spor dağ bisikleti ve kamp hayatı ve hayvan gözlemleri vs. Havacılıkta ise hobilerim yamaç paraşütü (henüz eğitimimi alamadığım için şu anda pilotlarla beraber uçuyorum), uzaktan kumandalı uçaklar ve helikopterler.
Meslek hayatım sebebiyle şantiyede kalıyorum ve mevsimin kış olması nedeniyle bu hobilerimden uzak kalıyorum. Geçenlerde şantiyemde odamda yatmak üzere iken lambayı kapattım, yeni güne gün ışığı ile uyanmak için perdeyi açtım ve yatağıma yattım. Gözlerim odanın karanlığına alıştı ve odadaki nesneleri seçebilecek duruma geldi. Bu sırada kış ayında olmamıza rağmen havanın açık olduğunu, tek bir bulutun bile olmadığını fark ettim. Sonra gözlerim gökyüzündeki yıldızları seçmeye başladı. Şantiyem dağların arasında olduğu için her yer o kadar karanlıktı ki gökyüzündeki yıldızlar çok parlak görünüyordu. Ve hiç görmediğim kadar fazla yıldız gördüm. Ne kadar uzaktalar, ne kadar büyükler ve ne kadar çoklar gibi düşünürken birden baktığım yerden birden bir yıldız kaydı. Çocukken yazın gittiğimiz köyümüzde, terasta yatıp yıldızları izlediğim geceler aklıma geldi. O günde defalarca yıldız kaydığını görmüştüm. Bu olay beni çok etkilemişti ve şantiyemdeki gece de aynı heyecanı yaşadığımı fark ettim.
Şantiyemde telefon çekmiyor. Telefonun ve internetin çekmesi için dağların arasında bir patikada 15 dk kadar yürümek zorunda kalıyorsunuz. Ve 15 dk sonra gittiğiniz yer açık alan olunca şartlar kış ayınca çok zor olmuş oluyor. Yani eğer şantiyemde telefon çekseydi o gece, sabaha kadar uykusuz kalıp, uygun bir teleskop almak için araştırma yapacağıma emindim. Fakat telefon çekmedi için bu teleskop araştırmam çok uzun ve sağlıksız sürdü. Yani mesela telefona gittiğimde teleskop hakkında makaleler bulunca onları o soğukta okumak yerine ekran fotoğrafları çekip odamda okumak gibi alternatif yöntemler kullandım. Fakat yine de pek verim alamadığımı söylememek mümkün. Bu arada aklınıza şu soru gelebilir: soğukta bu kadar uzun süre kalamıyorsan bu kadar uzun yazıyı bu foruma nasıl yazdın, parmakların donmadı mı mesela? Bu soruya cevabım şöyle olurdu: soğuktan korunmak için çift polar eldiven kullanıyorum ve yazmak için de tablet kalemi kullanıyorum. Ancak tablet kalemi ile sms bile atmanın zor olduğunu bildiğim için bu kadar uzun bir yazıyı daha önceden telefonumun NOTLAR kısmına yazıp, bu foruma girdiğimde de kopyalayıp yapıştırmayı düşünüyorum. Eğer bu yazıları okuyorsanız başarmışım demektir. HER NEYSE; KONUYA GELEYİM…
Sizlerin zamanınızı aldığım için özür dilerim.
Şimdi asıl konuya giriyorum.
Araştırmalarım sonucunda rafraktör(mercekli) bir teleskop almaya karar verdim. Bunun sebebini maddeler halinde aşağıda belirttim:
1. Hem kendimi teleskopa alıştırmak hemde karasal gözlem için de kullanmak istemem. Özellikle karasal gözlem yapmak benim için önemli çünkü bu yörede (Aladağlar milli parkı/Pozantı/ADANA) geyik(dağ keçisi), kuş, tavşan vb hayvan çeşitliliği çok fazla ve milli park olduğu için avlanma yasak. Yani gözlem yapabileceğiniz çok çeşitli hayvan var.
2. Diğer teleskop türlerine göre taşıma kolaylığı var. Yani bir dağ tırmanışı yaptığımda zirveden de gözlem yapabilme avantajı var. (düşündüğüm teleskoplardan birinin yanında sırt çantası hediye edilmesi ekstra bir avantaj)
3. Refraktör teleskopların bakım ihtiyacı çok daha az. Ve kurulum gibi sıkıntıları pek yok. Yeni başlayan biri için bu da önemli bir avantaj.
4. Bu konuda emin değilim ama fiyat konusunda da başlangıç seviyeleri için daha uygun sanırım
5. Derin uzay ve galaksi gözlemini henüz bu aşamada istemediğim için refraktör teleskopların benim için yeterli olduğunu düşünmem beni bu teleskop türünde karar kılmamı sağladı.

Bütün bu maddeleri göz önünde bulundurarak kendime bir bütçe belirledim ve bu bütçeye uygun olan refraktör teleskopları araştırdım. İsteklerimi karşılayacak en iyi 2 teleskopu belirledim ve en iyi fiyat veren mağazaları ve alıveriş sitelerini araştırdım. En uygun fiyatı MediaMarkt verdi. Ancak bir ürün sitelerinde mevcut ve hızlı gönderi şansı var ama diğerinde ise 7 gün kadar tedarik süreci var. Yani 7 gün sonra bu ürün elimizde mevcut değil diyebilirler. Bu yüzden aynı ürünü farklı sitelerde araştırabilirim. Fakat ben size iki ürünün de media markt linkini göndermeye çalışacağım.

Linklerde sorun çıkma ihtimaline karşı marka ve modelleri aşağıda ( artı ve eksi özellikleriyle) belirtiyorum:

1. ÜRÜN: http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product ... ct-ratings

CELESTRON CL 21035

AVANTAJLARI:
1.) 90 mm açıklığa sahip olması iyi derecede ışık alması demek (diye biliyorum) bu da görüntü kalitesinin iyi olması demek. Benim için önemli çünkü bu kadar para verip çamur gibi bir görüntü istemiyorum.
2.) Boyutları nedeniyle diğer ürüne göre daha küçük boyutta olması sebebiyle daha fazla taşıma kolaylığı var. Her iki üründe de sırt çantası hediyeli.
*Bu çanta ile yürüyüş yapıp doğa gözlemi yapmaya yada seyahatlerimde sorunsuzca taşımak bir avantaj olacak.
3.) Sky X yazılımı mevcut (bu programın değerini bilmediğim için yorum yapamıyorum)
4.) Stoktan hızlı kargo özelliği mevcut. Diğer sitelerde de var ama fiyat artışı var.
5.) Ürünü internette özellikle görsellerde aradığınız da uzaydaki gördüğünüz görüntüleri görmek güzel. Ürünü aldığınız da neyi nasıl göreceğiniz hakkında fikrinizin olması bir avantaj olarak görüyorum

DEZAVANTAJLARI:
1.) 400 mm odak uzunluğu çok kafamı karıştırıyor. Odak uzunluğunun büyük olması daha uzaktaki cisimleri yakınlaştırıyor diye biliyorum. Mesela 400 mm odak uzunluğu olan bu ürünle AY’a baktığımda Ay ın ortalama olarak yüzde kaçını görürüm? Bu sorunun cevabını gerçekten çok merak ediyorum.
2.) Diğer modele göre birazcık daha pahalı. 565 tl
Ye
2.ÜRÜN: http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product ... ct-ratings

KONUS DK1741

AVANTAJLARI:
1.) 900 mm focal uzunluk var. Bu da daha uzaktaki cisimleri daha yakından görmek demek (diye biliyorum). Bu anlamda celestron a göre avantajı var.
2.) 45x ve 226x yakınlaştırma özelliği bir üstteki madde ile beraber sayılabilir aslında.
3.) Elektrikli netleme ayarı var.( bu özelliğin ne kadar önemli olduğunu sizlerin yorumunuzla öğrenmek istiyorum)
4.) Motorlu gökyüzü takip imkanı mevcut. Bu özelliği ile de gökyüzünde sürekli hareket eden yıldız ve gezegenleri de takip etmek için uğraşmayacağım anlamına geliyor. Bu da ne kadar önemli bir özellik sizlerden duymak istiyorum. Mesela Satürn için 3 dk da bir ayar yapmam gerekecek mi? Ve bu ayar çok hassas bir iş ise zorluk yaratır mı? Yoksa zamanla elimin alışacağı pek kafaya takılmayacak bir şey mi?
5.) Gökyüzü tanıma cd si.
6.) Diğer modele göre birazcık daha ucuz. 529 tl

DEZAVANTAJLARI:

1.) 60 mm çap ile görüş netliği diğer ürüne göre ne kadar kalitesiz acaba?
2.) Focal uzunluk 900 mm olması her ne kadar iyi olsa da aklıma, her ne kadar taşıma çantası yanında verilse de taşıma zorluğunu getiriyor.
3.) 5 gün tedarik süreci var. Bu süreyi beklemek istememen durumunda farklı sitelerden daha pahalıya almak zorunda kalmam.
4.) Ürünü internette görsellerde arayınca sadece satış fotoğrafları görünüyor. Ürünü alınca hangi gök cismini nasıl göreceğim hakkında pek bir fikrim olmaması biraz tedirgin ediyor.
5.) Ürünün her ne kadar taşıma çantası olsa da sırt çantası şeklinde değil de el çantası şeklinde olduğunu düşündüğüm için bunu bir dezavantaj olarak görüyorum. Daha önceden bahsettiğim gibi doğa yürüyüşlerinde tırmanışlarda el çantası yerine sırt çantası daha avantajlı olurdu. O yüzden taşıma çantası bir avantaj olsa da bu maddeyi sırt çantası olmadığı için dezavantajlar bölümüne aldım.

İki ürününde hedef bulucu dürbün/lazeri mevcut olması ortak avantaj olarak gördüğüm için yukarıda yazmamıştım

Sonuç olarak:
“Arkadaşım bütün özellikleri çıkarmışsın işte sana en uygunu hangisiyse onu al” diyebilirsiniz ama ben bu konuda yeni olduğum için sizin fikirlerinizi, yorumlarınızı almak, deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum.
Lütfen bu konuya cevabınızı yazarken gökbilimi ile ne kadar ilgili olduğunuzu belirterek yazmanızı rica ediyorum.
Bir hatırlatma: şantiyemde telefon pek çekmediği için bu foruma fazla giremeyeceğim. Ama telefon çeken bu noktaya geldiğimde size kesinlikle cevap vereceğim. Yani “adam konu açmış, yardım etmeye çalışıyoruz, cevap vermiyor.” Gibi düşünmenizi istemem. Herkesin yorumu ve cevabı benim için değerli.
Bu konunun bu kadar uzun olacağını tahmin etmemiştim, bu yüzden sizlerden değerli vaktinizi aldığım için çok özür dilerim. Vereceğiniz değerli cevaplar için de şimdiden çok teşekkür ederim.
JeOguz yazdı: Özellikle karasal gözlem yapmak benim için önemli çünkü bu yörede (Aladağlar milli parkı/Pozantı/ADANA) geyik(dağ keçisi), kuş, tavşan vb hayvan çeşitliliği çok fazla ve milli park olduğu için avlanma yasak. Yani gözlem yapabileceğiniz çok çeşitli hayvan var.
2. Diğer teleskop türlerine göre taşıma kolaylığı var. Yani bir dağ tırmanışı yaptığımda zirveden de gözlem yapabilme avantajı var. (düşündüğüm teleskoplardan birinin yanında sırt çantası hediye edilmesi ekstra bir avantaj)

CELESTRON CL 21035

1.) 90 mm açıklığa sahip olması iyi derecede ışık alması demek (diye biliyorum) bu da görüntü kalitesinin iyi olması demek...

KONUS DK1741

Lütfen bu konuya cevabınızı yazarken gökbilimi ile ne kadar ilgili olduğunuzu belirterek yazmanızı rica ediyorum.
Bir hatırlatma: şantiyemde telefon pek çekmediği için bu foruma fazla giremeyeceğim. Ama telefon çeken bu noktaya geldiğimde size kesinlikle cevap vereceğim. Yani “adam konu açmış, yardım etmeye çalışıyoruz, cevap vermiyor.” Gibi düşünmenizi istemem. Herkesin yorumu ve cevabı benim için değerli.
Bu konunun bu kadar uzun olacağını tahmin etmemiştim, bu yüzden sizlerden değerli vaktinizi aldığım için çok özür dilerim. Vereceğiniz değerli cevaplar için de şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhaba Oguz bey, oncelikle hos geldiniz. Sondan baslayarak size ardimci olmk isterim. Gokbilimine ilgim merak, eldimden geldigince ve gokyuzunun musade ettigi kadar kendi olanaklarimla gozlem yapmaya calisiyorum. Ben de suan teleskop arastiriyorum. Yazinizi gordum ve teleskoplari inceledim internetten.
Birinci teleskopla ilgili Celestron'un bu modeli 70mm acikliga sahip ve bir daha kontrol edin derim.
Internet erisimiz kisitli oldugundan belki formda yeterince arastirma yapamamis olabilirsiniz. Belki tecrubeli kullanicilar size bu konuda durbun onerisinde bulunacaklar, ki cok dogru bir oneri.
Ben tavsiyeleri dikkate alarak Nikon ACULON 10X50 aldim. Bulundugum yerde isik kirliligi hat safhada ama yiine de durbunumden memnunum. Sizin bulundugunuz yerde bence durbunle gokyuzu seyri cok harika olabilir. Hem pratik hem hizli. Tasinabilirlik konusunda da gayet iyi. Doga gozlemi icin belki biraz daha farkli durbun secebilirsiniz. Bununla ilgili formda guzel paylasimlar var. Ama illa teleskop alacam derseniz. Ustadlar size yardimci olur. Tekrardan aramiza hos geldiniz.
Saygilarimla
Serhat
6 cm teleskobu önermem. Çünkü göz merceği çapı 0.965 inch olacaktır. Huygens tipi 30 derece açılı olacaktır. Çok dar açı demek bu. Ben 1.25 inch merceği sonradan alırım diye düşünmeyin, odaklayıcıya(focuser) uymayacaktır.

7 cm merceklilerse 1.25 inch göz merceği ile gelirler. Üzerinde helen göz merceği ya modified achromat veya kernel olur. Her ikisi de 40 derece açılıdır ve arada ciddi fark yoktur. Sonradan plossl, super plossl wa, swa türü merceklerle modifiye edilmeleri mümkündür.

Seçtiğiniz celestronun odak uzaklığı düşük. Parlak gök cisimlerinde ciddi renk sapmaları olur. 70700 ölçüsünde olanlar sizin için en iyisi olur teleskop olarak.
Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Celestron-cl 21035 modelinde dediğiniz gibi açıklık 90mm değil 70 mm imiş. Sanırım başka bir modeli incelerken aklımda karışmış bilgiler.
Dürbün konusuna gelince: ben aslında sabit net bir görüntü istiyorum.Yani bir kaç dürbün denedim ancak titreme sorunu oldu, ben bunun önüne geçmek için birazda teleskop istiyorum. Şimdi siz çok daha kaliteli dürbünlerden var onlar titremeyi en aza indirir gibi yorumlar yapabilirsiniz ancak yine de açıkcası dürbüne karşı antipatim var. Mesela bir nesneye yada bir yere odakladığımda aynı görüntüyü hiç zorlanmadan başka bir arkadaşıma gösterebilmeliyim,dürbünde yeri tarif etmek zorunda kalınca iş sinir bozucu bir hale gelebiliyor. Bu yorumlarınıza göre konus marka 1 adım daha öne çıkıyor gibi görünüyor
JeOguz yazdı:Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Celestron-cl 21035 modelinde dediğiniz gibi açıklık 90mm değil 70 mm imiş. Sanırım başka bir modeli incelerken aklımda karışmış bilgiler.
Dürbün konusuna gelince: ben aslında sabit net bir görüntü istiyorum.Yani bir kaç dürbün denedim ancak titreme sorunu oldu, ben bunun önüne geçmek için birazda teleskop istiyorum. Şimdi siz çok daha kaliteli dürbünlerden var onlar titremeyi en aza indirir gibi yorumlar yapabilirsiniz ancak yine de açıkcası dürbüne karşı antipatim var. Mesela bir nesneye yada bir yere odakladığımda aynı görüntüyü hiç zorlanmadan başka bir arkadaşıma gösterebilmeliyim,dürbünde yeri tarif etmek zorunda kalınca iş sinir bozucu bir hale gelebiliyor. Bu yorumlarınıza göre konus marka 1 adım daha öne çıkıyor gibi görünüyor

Bu isteklerinizi dürbün karşılamaz. Konus 20x80 de tripodsuz kullanılamaz.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]