Lisede Astronomi Öğrenmek

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Cevapla
Gökay Deniz
Mesajlar: 3
Kayıt: 20 Eyl 2015, 11:56
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Lisede Astronomi Öğrenmek

Mesaj gönderen Gökay Deniz »

Herkese merhaba,
Ben Bursa'da Erkek Lisesi'nde 10. sınıfı okuyorum. Liseye başladığımda matematiğe ve fiziğe ilgim başladı ve geçtiğimiz yaz da astronomiye ilgim arttı. Şu an seçmeli derslerimizde Astronomi ve Uzay Bilimleri diye bir ders olsa da hocalarımız Fizik müfredatı yetişmiyor diye bu derslerde Fizik işliyorlar. Bir yandan onlar da haklı çünkü haftada 2 ders yetmiyor gerçekten. Her neyse, ben lise öğrencisi olarak - çok fazla üniversite dersleri düzeyinde olmayarak- astronomi öğrenmek istiyorum. Aslında ilk önce Fizik sonra Astronomi'yi öğrenirsem daha kolay anlayacağımı düşündüm. Bir yandan da Matematik çalıştım ama bunları yazın yapınca biraz karıştırdım bilgileri ve yeniden öğrenmek zorunda kaldım. Size bu aşamada birkaç sorum olacak. Birincisi ilk önce temel matematik ( mat-1), sonra fizik ve sonra da astronomi şeklinde öğrenmeye çalışsam başarılı olur muyum? Veya lise fiziği için matematiği ne kadar öğrenmeliyim? Bu soruları çok düşündüm ama bir türlü nasıl yapacağıma karar veremedim.

Bu arada yıldızlar, konumları hakkında bilgi edindikten sonra dürbün alıp bir- iki sene öyle gözlem yapmayı düşünüyorum. Daha sonra da teleskop almayı düşünüyorum. Bu yüzden dolayı zaten astronomi öğreneyim dedim. Bu arada kaynak olarak da hangi kitapları veya internet sitelerini kullanabilirim? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Fornax
Mesajlar: 1
Kayıt: 05 Eki 2015, 19:21
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Fornax »

Merhabalar Gökay, genelde liseye geçince herkes söz konusu olan derslere bir ilgisizlik gösterir bazı sebeplerden. Senin açından durumun böyle bir durum olmaması sevindirici. Hal böyle olunca da öğrenmek için bir engel kalmıyor.
Mat-1 ve fizik-1 lise düzeyinde bilgi edinmen için yeterli olacaktır astronomi açısından.
Fakat lisede ygs-lys konuları olarak bir ayrım olduğu için şu kadar öğrenmelisin denemez.
Astronomi üzerine forum üzerinde baya kaynak bulunuyor. Bunlardan faydalanabileceğini düşünüyorum.
halill07
Mesajlar: 635
Kayıt: 16 Eyl 2014, 16:31
İlgi düzeyi: Merak
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen halill07 »

http://www.astronomidiyari.com/

http://www.astronomidiyari.com/link/sunum.html

http://ethemderman.com/

http://www.ikizler.org/

http://www.kozmikanafor.com/

http://www.akat.org/sizin_icin/index.html

http://www.catamaranvega.com/astro/index.html

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/gokbilim/

http://www.astronomi.org/

http://balkondanevrene.com/

http://www.bulutsu.org/ggg/

http://www.uzaybilim.net/

http://akat.org/

http://gozlemevi.omu.edu.tr

http://kutahyagokbilim.tr.gg/


Kaynak olarak bu siteler yeterli. Kozmik Anafor, Astronomi Diyarı, Uzay Çobanları, uzay portalı, Uzay Bilim ve
İzmir Amatör Teleskop Yapımı, facebooktan takip edilebilir.

Başlarken Nikon aculon 10x50 dürbünü öneririm.

Hangi dersleri alacağın konusunu burada öğrenmek yerine okulun rehber öğretmenine, o ilgilenmezse ailenin desteğiyle bir başka okulun ilgili bir rehber öğretmenini bularak ona sormalısın.

Bu yolun sonu Ethem Derman yolu: Astrofizik. Bunu başarabilirsen en iyisi olur.

Sevgiyle kal kardeşim.
Gökay Deniz
Mesajlar: 3
Kayıt: 20 Eyl 2015, 11:56
İlgi düzeyi: Yeni Başladım
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Gökay Deniz »

Babam Matematikçi ama 15 sene evvel emekli oldu. Bildiklerini de zamanla unutmaya başlıyor ama işin mantığını bildiğinden dolayı temel hatlarını biliyor. Bana orta okulda yardım ederdi matematik konusunda ama lisede ben ona soru götürsem de - zaten 15 yılda bir çok yeni tarzda soru geliştiğinden ve konuyu unuttuğundan- yardımcı olamıyor fazla. Okul ise bana çok saçma geliyor. Ders saatleri çok fazla ve eve gelince vakit bulamıyorum. Okuldaki Fizik ve Matematik derslerini çok iyi işleyemiyoruz. Hocalar da çok fazla ilgilenemiyorlar çünkü 15 tane 10. sınıf var. Geçen sene ek bina yaptıkları için çok fazla öğrenci aldılar. Böyle bir durumda ya internetten araştırıp ne yapmalıyım diye uğraşıyorum ya da kendim düşünüyorum ne yapmalıyım diye.

Size birkaç daha soru soracağım kusura bakmayın :D Hocalarımız çok soru çözün diyorlar. Ne kadar soru çözsem de ben bunları unuturum diyorum. Bu yüzden 1 kitap bitirip bırakıyorum. Hocalar 3-4 kitap bitirin diyorlar. Bir de matematiği öğreneyim en temel konularından diyorum ama 2 senede unuturum sonra yine 12. sınıfta çalışmak zorunda kalacağım diye düşünüyorum. Bu yüzden konuları öğrenince kolay ve orta zorluktaki soruları çözüyorum. Zor soruları çözmüyorum. Acaba yanlış mı düşünüyorum. Yani şu ana kadar işlediğimiz konuları tüm ayrıntılarıyla öğrenip soru ( zor ve belirleyici sorular) çözmem daha mı doğru olur?
Cevapla

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 41 misafir