Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
gönderen fanosis
Merhaba ben foruma yeni katildim ve birkac yazi okudum yeni basliyorum ve bir durbun alacagim benim icin nikon action extreme 10×50 mi yoksa olympus un bir durbununu mu onerirsiniz cok fazla cisim gormek istiyorum :)
gönderen halill07
fanosis yazdı:Merhaba ben foruma yeni katildim ve birkac yazi okudum yeni basliyorum ve bir durbun alacagim benim icin nikon action extreme 10×50 mi yoksa olympus un bir durbununu mu onerirsiniz cok fazla cisim gormek istiyorum :)
Action extreme alacak paranız varsa ne duruyorsunuz? Olympia, upclose 2 gibi dürbünler ona alternatif değil. Ama arkadaş diyor ki imkânın kısıtlı. O zaman onları öneriyoruz. O fiyatlara o dürbünler çok iyi. Ama 600 liraya yakın para ayrılmışsa hiç tartışmasız extreme.
gönderen halill07
fanosis yazdı:12×50 ler iyi degilmis diye duydum 10×50 den iyi midir?
El titreyince görüntü titrer. Büyütme arttıkça titreme de belirginleşir. Konu bu. Genç insanlar için çok önemli değil. 12 büyütmede daha fazla ayrıntı seçilir. Bu iyi bir şey.
gönderen halill07
[quote="fanosis"]Nicon aculon lar iyi midir ben pek anlamiyorun[/quote

Nikon kaliteli dürbün üretir. Aculon serisi action serisinin yerine üretildi. İki seri de iyidir. Extreme ise actionun özel bir serisi. İçine azot gazı doldurulmuştur. Soğuk havada dışarı çıkınca çağlarında buharlanma olmaz. Avcılık ve balıkçılık için önemli bir özelliktir. Astronomide de iyidir. Waterproof, all weather, h2o diye de adlandırılır bu tür dürbünler.

Şart mı, hayır. Aculon veya action yeterlidir. İmkân varsa yine de extreme tercih edilmeli.

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]