Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
gönderen rat.planet
Arkadaşlar teleskop modellerini internette araştırırken bazı teleskoplarda ek bir aygır gördüm.Adı ''Binoviewer'' imiş.Bu aygıt iki gözle gözlem imkanı sağlıyormuş.Araştırınca fiyatlarının baya pahalı olduğunu gördüm.250 dolardan başlayıp 1000 dolara kadar satılan modelleri var.
1-Bu aygıttan satın alıp kullanan var mı?
2-İki gözle gözlem yapmak güzel olur ama görüntü kaybı yaşanıyor mu? (En çok bunu merak ediyorum.)
3-Sizce gözlem için olması gereken bir ürün mü?
4-Şu iki ürünün farkı nedir?

http://www.optcorp.com/tele-vue-bino-vu ... ifier.html
http://www.optcorp.com/william-optics-1 ... ieces.html

Diğer modeller:
http://www.optcorp.com/telescope-access ... ories.html

Ayrıca bu aygıtı sadece Celestron,Baader,William Optics ve Tele Vue markaları üretmiş.Acaba neden yaygınlaşmamış?
Kullanıcı avatarı
gönderen Selçuk Kurtuluş
Merhaba,

1. Ben bir WO binower sahibiyim.
2. İki gözle gözlem yapmak harika tabi. Görüntü kaybı bir düzeltici prizmamım ki kadardır sanırım, belki biraz daha fazla ancak iki gözle birden izleme yapıldığından sanki daha fazla ışık görünüyor, daha fazla ayrıntı görüyormuş gibi hissetiriyor. Beynin yapmış olduğu oyun da olabilir bu. :) İki gözle yapılan gözlemin konforu da olabilir sebep. Bilimsel bir ölçme methodu var mı bilemiyorum, tecrübelerimi paylaşıyorum sadece.
3. Gözlem için olmazsa olmaz değil elbette zira ben çok çok az kullanıyorum. Aslında gözle gözlem de çok az yapıyorum ama özlellikle ay gözlemlerinde vay dediğimi hatırlıyorum. Avantajı konforlu bir gözlem imkanı sağlaması. Handikapları; tüm gözmercekleri X 2, binoviewer'ın ışık yolu 10cm civarında bu nedenle bazı teleskoplarda görüntü odağa oturmayabiliyor, bunu engellemek için barlow gibi çalışan bir nousepiece ile geliyorlar.
4. Bu konuda yorum yapmam yanlış olur. Benim tercihim ucuz olanı edinmekti. Televue nun sadece ismine bile saygı duyuyorum. Hem optik ve hemde mekanik olarak daha kaliteli olacağını düşünüyorum.

Yaygınlaşmamış olmasının sebebi muhtemelen aynı gözmerceklerinden iki adet kullanılacak olmasıdır. Dediğim gibi çok gözle gözlem yapan biri değilim ama insanlar göz merceklerine teleskoplar kadar para veriyorlar kimi zaman. Aynı fokal uzunluklu iki gözmerceği yerine iki farklı gözmerceği edinilebilir.

Selamlar.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Ben de bildiğim bir kısmını ekleyeyim.

Görüntü burada iki ayrı parçaya ayrıldığı için ışıkta azalma olur. Sonuç olarak tek bir noktadan çıkan ışığı iki ayrı noktaya veriyorsunuz. Bunu profesyonel astronomide çok hızlı değişim özellikleri gösteren yıldızlarda ayrı ayrı filtrelerde aynı anda gözlem yapabilmek için kullanıyorlar. Işık 4-5 ayrı kanala gidiyor ve buradan aynı anda kareler alınıyor. Dezavantajı, ışık kaybı olması. Sönük yıldızlar gözlenemiyor. Fakat bunu direkt ikiye bölmek olarak düşünmeyin. Çünkü bu gelen ışığın ölçümü logaritmik olarak gerçekleşiyor, gözümüz böyle çalışıyor. Yani aradaki farkı belki de ayırt edemezsiniz, ama bence sönük olan yerlerde detaylar kaybolacaktır. Parlak nesnelerde çok etki edeceğini düşünmüyorum. Yine de iki gözle bakmanın getirdiği algı bunun yanında çok daha baskın olacaktır kanaatindeyim. Fakat böyle bir durum da var.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]