Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
gönderen Meraklı_Araştırmacı
Geçen yıl köyüme gittiğimde eniştem bir teleskop getirmişti. İlk olarak orada bakmıştım teleskopla. O zamanlar teleskop bilgim sıfır tabi ki. Sadece ayı izleyebildim ancak bu bile astronomiye daha öncelerden beri beslediğim merakın bin kat artmasına sebep oldu. Gel gelelim geçen günlerde ormana piknik yapmaya gittiğimde hava karardığında hamağıma uzandım. Gökyüzünü izlemeye koyulduğumda ayın yanındaki iki parlak yıldız dikkatimi çekti. İstanbul da yaşadığım ve o gün hava biraz bulutlu olduğu için gökyüzünde bu iki yıldızdan başka hiçbir şey gözükmüyordu. Birde ay tabi ki. Eve geldiğimde internette dolaşırken şans eseri bir fotoğrafa denk geldim. Ay ve yanında gördüğüm bu iki yıldızın aynı karede olduğu bir fotoğraf. Açıklamasını okuduğumda ''Ay, Jüpiter ve Venüs'' yazmışlar. Evet aslında gördüğüm şeyler yıldız değillermiş. Güneş sistemimizde ki komşularımız imiş. İşte o an düşündüm ki her gece baktığımız gökyüzüne öyle boş bakıyoruz ki. Gördüğümüz her parlak cismi bir yıldız olarak yorumluyoruz. Gerçekten yıldız olanların adını bile bilmiyoruz. Ayrıca hepsini sanki beyaz renkteymiş ve ışık saçıyormuş olarak düşünüyoruz. Aslında hepsinin bir birinden güzel görünümleri var. İnsan fotoğraflardan bile görünce kendini keyifli ve heyecanlı hissediyor. Bunları gerçekte görmek istiyor. Tabi ki bende istedim. Hemen çeşitli sayfalara ve bu gruba üye oldum. Sağolsun sorduğum sorulara cevap veren üyemiz Halil bey çok yardımcı oldu. Teleskop konusunda çeşitli fiyatlarda ve özellikte teleskopları hemen önüme serdi. İçlerinden birini gerçekten çok beğendim. Fakat şuan bir bütçem olmadığı için ne yazık ki teleskop alım olayını biraz askıya almak zorunda kalıyorum. Aslında tam yaz ayında köyüme gidecekken bir teleskobum olmasını gerçekten çok isterdim. Çünkü şehir ışıklarından uzak, açık ve yıldızlarla dolu bir gökyüzünü yaklaşık bir ay boyunca inceleme fırsatı bir daha elime geçer mi bilmiyorum doğrusu. Ayrıca birazda korkuyorum. Vazgeçmekten korkuyorum çünkü bu hobi biraz maddi olarak yüksek bir hobi. Ne kadar iyi bir teleskobunuz olursa olsun her zaman daha da ileriyi görmek isteyeceksiniz ve daha iyi bir teleskop gerekecek. Şimdilik hevesimi daha dinç tutmak ve merakımı gidermek için astronomi hakkında intenetten, forumumuzdan ve çeşitli kaynaklardan bilgi toplamaya, yıldızların yerlerini ve isimlerini gezegenlerin yerlerini galaksileri öğrenmeye karar verdim. Belki teleskop alamayacağım ama bir yere gittiğimde eğer bir teleskopla karşılaşırsam ve vaktim az ise, vakit kaybetmeden bakmak ve görmek istediğim gök cisminin yerini hemen bulmak isterim çünkü. İnşallah ömrümde bir kez bile olsa böyle bir şans elime geçer. Sadece beş dakika bile bakma fırsatım olsa dahi düşününce bile heyecan yapıyorum. Hepinize açık ve yıldızlarla dolu bir gökyüzü dileğiyle.
gönderen halill07
Kardeşim maddiyat hepimizi bağlıyor tabii.
O zaman sana başka önerim olacak. 10x50 bir dürbün al. Fiyat/performans olarak şu çok iyi ve yaz indiriminde peşin fiyatına da taksitli:

http://www.hizlial.com/celestron-71256- ... u/10406349

Dürbünle ne kadar çok şey görebileceğine inanamazsın. 10x50 tam idealdir.

Burada herkesin, 10binlerce liralık teleskobu olan üyelerin bile böyle dürbünleri var. Şahsen benim şu an 4 tane var, beşincisi kargoda.

Dürbün hafiftir, portatiftir, ucuzdur, geniş bir alanı toptan görme şansı verir. Şahsen son bir haftada hiç teleskop açmadım. Dürbünleri kapıp çatıya fırlıyorum. Uçucu-Akrep arası bölgeyi seyrede ede bitiremedim.

Üyelerimizden Eren Bey, dürbün tecrübelerini şu konuda paylaştı, oraya göz atınca ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=62&t=9258

Üstelik dürbünü gittiğin her yere götürüp yeryüzü gözlemi de yaparsın. Dağlar, mağaralar, dereler, ağaçlar, kuşlar.

Dürbün candır kardeşim. Astronomiden bir kişiyi kaybetmek istemiyoruz. Zaten ülkemizde kaç kişi var ilgilenen.
halill07 yazdı:Kardeşim maddiyat hepimizi bağlıyor tabii.
O zaman sana başka önerim olacak. 10x50 bir dürbün al. Fiyat/performans olarak şu çok iyi ve yaz indiriminde peşin fiyatına da taksitli:

http://www.hizlial.com/celestron-71256- ... u/10406349

Dürbünle ne kadar çok şey görebileceğine inanamazsın. 10x50 tam idealdir.

Burada herkesin, 10binlerce liralık teleskobu olan üyelerin bile böyle dürbünleri var. Şahsen benim şu an 4 tane var, beşincisi kargoda.

Dürbün hafiftir, portatiftir, ucuzdur, geniş bir alanı toptan görme şansı verir. Şahsen son bir haftada hiç teleskop açmadım. Dürbünleri kapıp çatıya fırlıyorum. Uçucu-Akrep arası bölgeyi seyrede ede bitiremedim.

Üyelerimizden Eren Bey, dürbün tecrübelerini şu konuda paylaştı, oraya göz atınca ne demek istediğimi daha iyi anlarsın.

http://gokbilim.com/viewtopic.php?f=62&t=9258

Üstelik dürbünü gittiğin her yere götürüp yeryüzü gözlemi de yaparsın. Dağlar, mağaralar, dereler, ağaçlar, kuşlar.

Dürbün candır kardeşim. Astronomiden bir kişiyi kaybetmek istemiyoruz. Zaten ülkemizde kaç kişi var ilgilenen.
Dürbün için sağol. Bakacağım. Astronomiden bir kişi daha kaybetmek yok. Dediğim gibi yazılı kaynaklardan araştırmalara devam edeceğim. İnşallah bir gün teleskopla gözlem yapma şansımda olur.
Bu arada gördüğünüz cisimlerin adını nereden biliyorsunuz. Nasıl emin olabiliyorsunuz? Yıldız haritalarını nasıl yorumluyorsunuz. Doğrusu bir kere göz atmıştım hiçbir şey anlamamıştım. Bu yıldız haritalarını nereden temin edebilirim?
Kullanıcı avatarı
gönderen Emrah Boogie
Meraklı_Araştırmacı yazdı:Bu arada gördüğünüz cisimlerin adını nereden biliyorsunuz. Nasıl emin olabiliyorsunuz? Yıldız haritalarını nasıl yorumluyorsunuz. Doğrusu bir kere göz atmıştım hiçbir şey anlamamıştım. Bu yıldız haritalarını nereden temin edebilirim?
Stellarium programı da yardımcı olacaktır: http://www.stellarium.org/tr/
Emrah Boogie yazdı:
Meraklı_Araştırmacı yazdı:Bu arada gördüğünüz cisimlerin adını nereden biliyorsunuz. Nasıl emin olabiliyorsunuz? Yıldız haritalarını nasıl yorumluyorsunuz. Doğrusu bir kere göz atmıştım hiçbir şey anlamamıştım. Bu yıldız haritalarını nereden temin edebilirim?
Emrah abi. İngilizce biraz zayıf bende. Ama yinede anlamaya çalışacağım sağol :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Meraklı_Araştırmacı yazdı:
Emrah Boogie yazdı:
Emrah abi. İngilizce biraz zayıf bende. Ama yinede anlamaya çalışacağım sağol :)
Kozmik Anafor'da astronomi ile ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi yazıyoruz. Stellarium için basit bir anlatım yapmıştım, ayrıca programın kendi Türkçe dil desteği de mevcut.

http://www.kozmikanafor.com/2015/05/gok ... tellarium/
gönderen Şule Kuzpınarı
Foruma hoşgeldiniz. :merhaba

Bir gün inşaallah teleskobunuz da olur ama o vakte kadar öğreneceğiniz çok şey var. Çıplak gözle gözlem yapmaktan, elinizdeki bir gök atlasına bakarak, gökyüzünde yolunuzu bulmaktan çok keyif alacağınızdan eminim. Astronomi bir derya, hepimiz de sahilde çakıl taşlarıyla oynayan çocuklar gibiyiz. Aramıza hoşgeldiniz tekrar.
gönderen halill07
Şule Kuzpınarı yazdı:Astronomi bir derya, hepimiz de sahilde çakıl taşlarıyla oynayan çocuklar gibiyiz.
:lol: :lol:

:tap :tap
Abilerim, ablalarım. Buralar bayağıdır uğramadım. Şöyle gelip bir bakayım dedim :) Gök yüzüne ve derin uzaya olan merakım buraya üye olduğum günden beri katlanarak arttı. Hala uzayla ilgileniyorum. Gelişmeleri takip ediyorum. Teleskop alamadım hala ama bir gün onuda alacağım inşallah. Şuan üniversite sınavına hazırlanmaktayım. Uzay Mühendisliği düşünüyorum. Şuan denemelerden aldığım puanlar fazla yetmiyor lakin kazanacağıma inanıyorum. Hepinize iyi gözlemler :D
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]