Astronomiyle ilgili bazı terimler

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Cevapla
yaban adamı
Mesajlar: 2
Kayıt: 19 Nis 2015, 14:31
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Astronomiyle ilgili bazı terimler

Mesaj gönderen yaban adamı »

Merhabalar. Sorunumu şöyle izah edeyim; bir İslam bilginin astronomi alanındaki çalışmaları üzerine tamamlamam gereken sunum ödeviyle ilgili araştırma yaparken, anlamını bilmediğim ve tanımlarından da neredeyse hiçbir şey anlamadığım birkaç astronomi terimiyle karşılaştım. Bu terimler konusunda forum üyelerinden yalın, açıklayıcı tanımlar rica etmek için bu başlığı açmaya karar verdim. Bu konuda bilgili üyeler yardımını esirgemezse gerçekten minnettar olacağım. Söz konusu kavramlar şunlar: ekliptik, ekliptik eğimi, deklinasyon, azimut, zenit, paralaks, sağ açıklık, meridyen geçişi ve açısal uzaklık. Bu terimleri, konuya yabancı olan bir kişinin anlayabileceği şekilde basitçe açıklayabilirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi
Mesajlar: 2632
Kayıt: 30 Eyl 2008, 13:43
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar,

Kavramlar üç boyutlu geometri olduğu için karmaşık gibi görünebilir, ama arayıp bulabileceğiniz anlayabileceğiniz kavramlar. Tesadüfen daha geçen günlerde bunların bazılarını kapsayan bir yazı yazmıştım. Buradan faydalanabilirsiniz, olmayan terimler için de arama yapabilirsiniz. Bunları barındıran ayrı bir yazı yok fakat illa ki bir yerlerde değinmişizdir hepsine. İyi çalışmalar, kolay gelsin.

http://www.kozmikanafor.com/2015/04/tel ... istemleri/

*Yazı içerisinde de belirtmiştim ama buradan tekrar belirteyim, oradaki kavram açıklamaları gerçek bilimsel izahları değil. Daha çok ne oldukları anlaşılsın diye kullandığım ifadeler. Bilimsel tanımlarını Google'dan bulabilirsiniz.
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
yaban adamı
Mesajlar: 2
Kayıt: 19 Nis 2015, 14:31
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mesaj gönderen yaban adamı »

Çok teşekkürler Ögetay hocam. Terimlerin bazılarının anlamını sizin verdiğiniz siteden, bazılarını ise başka adreslerden bulabildim. Başlığa uğrayan diğer arkadaşların da işine yarayabilir diye linklerini aşağıya koyuyorum.


http://astronomy.science.ankara.edu.tr/ ... ers08.html
Cevapla

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir