istanbullu forum uyeleri yardim

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
Berk Tokgöz
İlgi düzeyi: yeni başladım
Teşekkür etti: 0

istanbullu forum uyeleri yardim

Mesaj gönderen Berk Tokgöz »

Abilerim ablalarim ve kardeslerime seslenmek istedim aranizda etkinlik falan yapiyorsaniz benim sesimide duyun bende gelmek gormek ogrenmek istiyorum sorucagim cok soru var herbir soru icin foruma konu ac bikac gunde bir cevap gelsin..vs tarzinda iletisim kurmayi cok verimli bulmuyorum biraz sabirsizim bu tarz bulusmalarda yuzyuze konusmak benim icin cok faydali olucaktir hem sizleri izleyip dinleyip bircok sey ogrenicegime eminim cunku daha yeni basladim.
Ayrica istanbul cevresi gozlem icin uygun konumlarin bilgilerini almak istiyorum ben omerli ve beykoz taraflarina gittim ama durbunumle ve tripodumla cok sikinti yasadim hem durbunumden memnun degilim buyutmesi cok iyi deil sanirim 20×50 yaziyo pekte yakinlastirmiyo gibi geliyo bana. ama baska durbun kullanmadigim icin cokta yorum yapamiyorum bunuda bilen bir abim veya kardesim gorse baksa bu durbun iyi veya kotu diyerek beni yonlendirse bende ona gore birsey alsam cok daha saglikli karar vericegimi dusunuyorum yeni bir durbun alip almama konusunda. Eger butun durbunlerin yakinlastirmasi en fazla boyle oluyosa direk teleskopada yonelebilirim cunku hic tatmin edici bi goruntu degil jupiterin uydularini bile zar zor seciyorum. Saturnun halkasini hayal meyal goruyorum. hatta saturnun halkasini gormeyipte beynim bana oyun oynuyo bile olabilir gerckten gordugume bile tam emin degilim. yardimci olursaniz sevinrm olmazsada can sagligi. duse kalka ogrenicez bi sekilde artik bu isi :)
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Gökyüzünü biraz tanıyorsunuz herhalde. Bundan sonrası teleskop. En az 15 cm ayna çapına sahip bir alet, hatta 20 cm. İstanbul'da işin zor gerçekten.
Kullanıcı avatarı
Berk Tokgöz

halill07 yazdı:Gökyüzünü biraz tanıyorsunuz herhalde. Bundan sonrası teleskop. En az 15 cm ayna çapına sahip bir alet, hatta 20 cm. İstanbul'da işin zor gerçekten.
Abi ruyalarima bile giriyo ruyalarda gozlem yapiyorum anca malesef. Cunku istanbulda havaya baktiginda ancak en parlak cisimler jupiter venus ve bikac en parlak yildiz gorunuyo gerisi yok. gokyuzunu daha taniyamadim bu yuzden, sadece istanbulda gorebildigim kadar taniyorum. gorebildigim kadariyla hangi gezegen/yildiz saat kacta gokyuzunde nerde olcak bunlari ogrendim artik.
Teleskopun cok dar bi alani gostermesi ve goruntuyu ters gostermesi beni dusunduyor. Cok dar alana bakmak istemiyorum ben genis alan olsun uzayin icindeymis gibi goruntu aliyim istiyorum ama sanirim hem detay gormek hem genis alan gormek mumkun deil birinden birini secmek gerekiyor. O zaman 1 teleskop 1de nikon 7x50 alabilirim (teleskop alirsam konus 20 80 gbi yuksek buyutmeli durbunleri almanin anlami kalmaz ufak bisey alirimki maksat tripodsuz kullanmak) 1000tl yi gecmicek iyi bir teleskop varmi?
halill07

Mesaj gönderen halill07 »

Şu teleskop güzel:

http://www.hizlial.com/bresser-pollux-d ... ArHX8P8HAQ

Geniş açıya gelince aliexpress sitesinden 40 mm 62 derece göz merceği alabilirsin, 1400 mm odakla 40 mm göz merceği kullanınca 35 kat büyütme elde edersin. 62 derece ile 30 metre fov olur. Bir teleskop için muazzam bir geniş açıdır bu. 25-125x80 bir dürbünde bile fov 27 metre sonuçta.

Görüntüyü düzeltmek için aliexpress'ten bir de erecting lens alabilirsin. Her şeyin çözümü var yani.

Ama her şeyden önemlisi bunu kuracağın bir balkon veya teras var mı? Yoksa sürekli taşımak zorunda kalırsın gözlem için.

Dürbünde 10x50 daha iyi bir seçim:

http://www.gold.com.tr/nikon-binocular- ... 0-durbun_u (fov 6,5 derece, 110 m/1000 m, bak4 prizma)

fov: field of view, görüş açısı. Bir dürbün veya teleskopla bakınca 1000 metre uzakta ve 1000 metre eninde bir duvarın kaç metresini göreceğimizi anlatır. Dürbünlerde 56 m/1000 m, 84 m/1000 m vb. şekilde yazılıdır. Duvarın 56 metresi daha dar, 84 metresi daha geniş açı demek.

Veya daha iyisi, Atila hocaya özel yapım bir teleskop yaptırırsın, daha sağlıklı olur. İstersen telefon numarasını öm ile veririm.
Kullanıcı avatarı
Berk Tokgöz

halill07 yazdı:Şu teleskop güzel:

http://www.hizlial.com/bresser-pollux-d ... ArHX8P8HAQ

Geniş açıya gelince aliexpress sitesinden 40 mm 62 derece göz merceği alabilirsin, 1400 mm odakla 40 mm göz merceği kullanınca 35 kat büyütme elde edersin. 62 derece ile 30 metre fov olur. Bir teleskop için muazzam bir geniş açıdır bu. 25-125x80 bir dürbünde bile fov 27 metre sonuçta.

Görüntüyü düzeltmek için aliexpress'ten bir de erecting lens alabilirsin. Her şeyin çözümü var yani.

Ama her şeyden önemlisi bunu kuracağın bir balkon veya teras var mı? Yoksa sürekli taşımak zorunda kalırsın gözlem için.

Dürbünde 10x50 daha iyi bir seçim:

http://www.gold.com.tr/nikon-binocular- ... 0-durbun_u (fov 6,5 derece, 110 m/1000 m, bak4 prizma)

fov: field of view, görüş açısı. Bir dürbün veya teleskopla bakınca 1000 metre uzakta ve 1000 metre eninde bir duvarın kaç metresini göreceğimizi anlatır. Dürbünlerde 56 m/1000 m, 84 m/1000 m vb. şekilde yazılıdır. Duvarın 56 metresi daha dar, 84 metresi daha geniş açı demek.

Veya daha iyisi, Atila hocaya özel yapım bir teleskop yaptırırsın, daha sağlıklı olur. İstersen telefon numarasını öm ile veririm.
Abi oncelikle vakit ayirip yardimci oldugun icin cok tesekkur ederim teleskoplarda genis aci ve goruntuyu duzeltmek icin lensler kullanabilecegimizi bilmiyordum bu bilgi sevindirici oldu cunku ozellikle goruntuyu ters gosterdigini ogrendigimde hayal kirikligi yasamistim. Ve o 56m/1000m gibi kavramlari hep 1000metreyi 56metreye getirir gibi anliyodum cunku hep bu sekilde lanse ediliyor netteki saticilar tarafindan falan ve boyle genel bi algi var demekki yanlis bi algi olusmus insanlar cok yanlis anlamis meseleyi ben dahil :) bunu ogrendigimde cok iyi oldu. atilla hocanin telefonunu alabilirim mahsuru yoksa kendisiyle tanismakta cok isterim ayni sehirlerdeysek.
balkonum var ama durbunu kurmaya bile cekiniyorum hep karsi binalardaki insanlar yanlis anlicak rontgenci sanicak korkusu var icimde hep sanki suc isliyomus gibi bi piskolojiye kapiliyorum durbunu tripodu kurup balkona oturunca. Cunku gorenler tip tip bakiyor. Buda sinir bi durum. Bu yuzden teleskopu alirsam aracimin bagajinda tasicam. kendime istanbul cevresinde sehir disinda kalan karanlik guzel noktalar bulup haftanin birkac gecesini oralarda geciricem.. Yazin uludagin tepesinede kamp kurmayi dusunuyorum boyle bir teleskop alirsam zaten yazi dagin tepesinde gecirebilirim.
Kullanıcı avatarı
yenice

Mesaj gönderen yenice »

Komşuların sizi görmesini engelleyen ama gökyüzünün görmek istediğiniz kısmını açıkta bırakan paravan türü şeyler kullanırsanız, hem komşulardan gelen ışık gözünüzü etkilemez ve hem de kendinizi daha rahat hissedersiniz.
El Biruni 973 – 1051
995'de ekliptik eğimini 23° 27' hesaplar.

Batlamyus - 23°50'
832 El Memun'dakiler 23°33'39"
875 Sabit Bin Kurre 23°30'30"
880 El Battani 23°35'
1790 Tycho Brache 23°30'
1750 Bradley 23°38'.3
1950 Modern Ölçüm 23°26'.7
Kullanıcı avatarı
Berk Tokgöz

yenice yazdı:Komşuların sizi görmesini engelleyen ama gökyüzünün görmek istediğiniz kısmını açıkta bırakan paravan türü şeyler kullanırsanız, hem komşulardan gelen ışık gözünüzü etkilemez ve hem de kendinizi daha rahat hissedersiniz.
Guzel fikir evde paravan gibi kullanabilecegim birseyler ayarlamaya calisicam ise yararsa iyi olur teskkr ettm
Kullanıcı avatarı
yenice

Mesaj gönderen yenice »

Buzdolabı alındığı zaman gelen oluklu mukavva koruyucuların alt kısmına bir ayak yapıştırarak ve üzerini iç ve dış kısımlarda çok sulu olmayan bir boya ile boyayarak (fazla su eğilme ve bükülmelere sebep olmasın diye) evde varsa diğer kişileri görsel olarak rahatsız etmeyen paravanlar yapmak mümkün. Ayrıca dürbünün cisim tarafına da hazır kahve satıcılarının karton kutularını mat siyaha boyayarak ve dibini keserek ışıktan etkilenmesini azaltan maskeler yapabilirsiniz. Ayrıca gece yarısından sonra sabaha karşı 03:00 ve 04:00 saatleri kışın şehir ışıkları azaldığı için daha iyi idi. Şimdi yaz saati sistemine geçildiği için belki 04:00 gün ağarmasına yakın düşebilir. Bazen muhtelif semtlerde yapılan elektrik kesintilerini de gözlem için değerlendirmek mümkün olabilir.

İnsan için en iyi gözlem bulunduğu yerde olan. Ne kadar başka yerlere gitseniz de insan en çok yaşadığı evde vakit geçiriyor ve dolayısıyla en fazla gözlem şansı orada var. Bu nedenle evindeki gözlem olanaklarının sınırlarını zorlaması yararlı olur bence.
El Biruni 973 – 1051
995'de ekliptik eğimini 23° 27' hesaplar.

Batlamyus - 23°50'
832 El Memun'dakiler 23°33'39"
875 Sabit Bin Kurre 23°30'30"
880 El Battani 23°35'
1790 Tycho Brache 23°30'
1750 Bradley 23°38'.3
1950 Modern Ölçüm 23°26'.7
Kullanıcı avatarı
Berk Tokgöz

yenice yazdı:Buzdolabı alındığı zaman gelen oluklu mukavva koruyucuların alt kısmına bir ayak yapıştırarak ve üzerini iç ve dış kısımlarda çok sulu olmayan bir boya ile boyayarak (fazla su eğilme ve bükülmelere sebep olmasın diye) evde varsa diğer kişileri görsel olarak rahatsız etmeyen paravanlar yapmak mümkün. Ayrıca dürbünün cisim tarafına da hazır kahve satıcılarının karton kutularını mat siyaha boyayarak ve dibini keserek ışıktan etkilenmesini azaltan maskeler yapabilirsiniz. Ayrıca gece yarısından sonra sabaha karşı 03:00 ve 04:00 saatleri kışın şehir ışıkları azaldığı için daha iyi idi. Şimdi yaz saati sistemine geçildiği için belki 04:00 gün ağarmasına yakın düşebilir. Bazen muhtelif semtlerde yapılan elektrik kesintilerini de gözlem için değerlendirmek mümkün olabilir.

İnsan için en iyi gözlem bulunduğu yerde olan. Ne kadar başka yerlere gitseniz de insan en çok yaşadığı evde vakit geçiriyor ve dolayısıyla en fazla gözlem şansı orada var. Bu nedenle evindeki gözlem olanaklarının sınırlarını zorlaması yararlı olur bence.
tavsiyeler icin tesekkurler mutlaka denicem.
kesinlikle en guzeli bulundugun yerde gozlem yapabilmek, istedigin her an. sırf bu yuzden cok ıssız biryere yerlesme hayali kuruyorum.

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 34 misafir