Teleskop aldım pek bir bilgim yok

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Onur Varol
İlgi düzeyi: yeni başladım
Teşekkür etti: 0

Teleskop aldım pek bir bilgim yok

Mesaj gönderen Onur Varol »

Merhaba sayın gökbilim üyeleri forumu inceledikten sonra belki benim soruma belki bir cevap bulabilirim diye kayıt oldum teleskop u da zaten 1 hafta önce almıştım. Benim SORUM şu Ben Şu teleskopla http://www.hepsiburada.com/liste/lizer- ... yId=354988 Üşengeçler için buraya özelliklerini yazayım
Açıklık : 60mm ( 2.4")
Odak Uzunluğu:900mm, f/15
Çaprak hibrid : 90
Dikey mikro kolay ayarlama için
yavaş hareket kontrol çubuklu
aluminyum üçayak
Maksimum Yükseklik : 125 cm
Standart : 0.965"
Mercek: SR4mm ,H12.5mm,H20mm
3x Barlow Lens 1.5x Erector Lens
LİZER marka 200TL ye aldım Bimeks den

Bu Teleskopun sınırlaması nedir Ben bu teleskopla ne yapabilirim nereye bakabilirim bir liste varmı şu günde şuraya bakın vs. diye

NOT: Daha önce 90 liraya bir teleskop daha almıştım beğenmedim değiştirdim 200 liralık olanı aldım fakat hiçbir bilgim yok birde bulutlu günler var şu zamanlar hiç deneme fırsatı bulamadım Teşekkürler
Kaan Çağlar
İlgi düzeyi: Yeni,Amatör.

Mesaj gönderen Kaan Çağlar »

Merhaba. İlk önce teleskobunuz biraz daha düşük sınıflarda yer alıyor. Bendede böyle teleskop var merak etmeyin. Bu teleskop ile ayın kraterlerini çok rahat görebilirsiniz en uzun yani 20 mm mercek ile yıldız gözlemi yapabilirsiniz büyütme fazla gelicektir ama gözlemi iyi olucaktır. Satürn ve Jüpiter için şansınızı deneyin derim ve stellarium denilen program var bunu indirmenizi tavsiye ederim. en kısa merceği takarsanız daha fazla büyütme elde edersiniz ama 60 mm teleskop için üst sınır bence 100x büyütmedir. merceklerinizi odak uzunluğuna bölerek ne kadar uzunluk yapabilceğinizi bulabilirsiniz 900/20 900/6 gibi zaten 6 mm merceği kullanmanız pek hoş olmayacaktır görüntü çok bozulacaktır. 900/20 = 45 x büyütme ile satürnün halkasını seçebilirsiniz ve jüpiterde belli belirsiz kuşakları ve 4 uydusunu görebilirsiniz. Amatör birisi için yeterli diyebilirim. Ve bu forumda herkes Dürbün ile başlayın diyor bende yakında konus 20x80 alacağım veya siz de bunun daha düşük modelini 10x50 dürbünlere bakabilirsiniz. Zaten ne kadar iyileşirseniz iyileşin dürbün mutlaka lazım olacaktır. Ve bunları diyerek sözü üstadlara bırakıyorum. Bir de Lizer marka optik kalitesinden dolayı fazla tercih edilmez.
Onur Varol
İlgi düzeyi: yeni başladım

Mesaj gönderen Onur Varol »

Teşekkürler çevremde en iyi teleskop bu var internetten de almak istemiyorum
passban
İlgi düzeyi: fashion

Mesaj gönderen passban »

20mm göz merceğini(eyepiece-oküler) teleskobun arkasına takın. Oradaki ayarlama vidalarından odak yapacaksınız. Ay'ı teleskobun üzerindeki bulucu dürbünden hizalayın. Sonra gözmerceğine dönerek odak yapın, bir noktada netleşecektir görüntü. Her göz merceği farklı noktada netleşir. Diagonal ayna ise teleskobun arkasından bakmak zor olduğu için gözmerceğinden önce takılır. Böylelikle onu takarsanız teleskobun tepesinden bakmış olursunuz.

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 30 misafir