1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

phenix teleskop

Gönderilme zamanı: 28 Ara 2014, 13:30
gönderen stcruel
öncellikle merhaba arkadaşlar . daha once foruma yazmısım ama cevap veren olmamıstı . http://forum.donanimhaber.com/m_87545406/tm.htm bunla ne yapabilirim . merceklerı nasıl kullanacagım hıc bırsey bilmiyorum . yardımcı olursanız sevınırım

Re: phenix teleskop

Gönderilme zamanı: 28 Ara 2014, 15:12
gönderen Ögetay Kayalı
Merhabalar,

Genelde bu teleskopları önermiyoruz, fakat öğretici olabilir. En kolayı değeri büyük olan gözmerceğini kullanmaktır. Teleskobun bir odak uzaklığı değeri yazar mm cinsinden(sizde 800mm). Bir de göz merceklerinin mm cinsinden değeri var(sizde 4mm, 12.5mm ve 20mm var).

Odak uzunluğu/mercekteki değer = yakınlaştırma miktarı. Yani 20mm takarsanız daha geniş ve rahat görürsünüz. Barlow lensler ise yakınlaştırmayı katlar. Mevcut yakınlaştırma x üzerindeki değer. Fakat bu teleskoplar yeterli kalitede olmadığı için pek önermiyorum bunları kullanmanızı.

20mm merceği taktığınızda 800/20 = 40 kat yakınlaştırma elde edersiniz. Yakınlaştırdıkça görüntü çamurlaşır, kaliteli teleskoplarda bile ulaşılamayacak değerleri üstüne yazıyorlar buna aldanmayın. Genişten başlayarak gökyüzünü tanıyın, sonra diğerlerini denersiniz.

20mm göz merceğini(eyepiece-oküler) teleskobun arkasına takın. Oradaki ayarlama vidalarından odak yapacaksınız. Ay'ı teleskobun üzerindeki bulucu dürbünden hizalayın. Sonra gözmerceğine dönerek odak yapın, bir noktada netleşecektir görüntü. Her göz merceği farklı noktada netleşir. Diagonal ayna ise teleskobun arkasından bakmak zor olduğu için gözmerceğinden önce takılır. Böylelikle onu takarsanız teleskobun tepesinden bakmış olursunuz.

İyi denemeler :)