yardım...

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
bootielikedi
İlgi düzeyi: yeni basladım.
Teşekkür etti: 0

yardım...

Mesaj gönderen bootielikedi »

herkese merhaba, konuyu yanlıs yere actıysam bagıslayın lutfen, gecen aylarda yıldız yagmurlarını izlerken aslında orada cok buyuk bir gucun oldugunu hissettim, her dakika yıldızları, gunesi , gezegenleri dusunmeye basladım ve bizimkilere teleskop diye tutturdum. Babam kızını kıramamıs gidip bana celestron powerseeker 70 AZ bir teleskop almıs. ( yurtdısından getirdigi icin sınırda bazuka sanıp teleskopuma taciz etmisler tabi :D ) simdi kafam cok karısık,

1- bu teleskop iyi midir,
2- 1 haftadır hava cok kotu hep bulutlar var ay'ın onune surekli bulut geciyor ve hicbisey goremiyorum gormem mumkun mu ?
3- hicbir bilgim yok ama ogrenmek icin deliriyorum fakat sitede baktıgım konularda cogu linkler olmus kaynaklardan fazla yararlanamıyorum hangi gezegen nerededir, yıldızların konumunu nasıl bulabilirim ...
son olarak gozlemlemek icin sanırım belli saatleri varmıs biri bana soyleyebilir mi..

cok soru sordum ama yardım ederseniz cok memnun olurum cunku finaller yaklasıyor dusunmekten arastırmaktan ders calısamıyorum :roll: :P
bootielikedi

kimse beni önemsemeyecek mi :D
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Güven Özkan »

bootielikedi yazdı:kimse beni önemsemeyecek mi :D
Bootielikedi, öncelikle burası bir forum herkes 7/24 online değil. Heyecanını anlıyorum ama biraz sabırlı olmalısın. Pek genç bir arkadaşımız olduğun belli bu heyecanından :) Teleskobun başlangıç için güzel ancak elbette ki bulutlu havalarda bir şey göremezsin. Gözünün göremediği bir şeyi teleskobun sana göstermek gibi bir yeteneği yok. Duvarların ardını görebileceğimiz teknolojiler gelişince belki o da olur. Gökyüzünü tanımak, ne nerededir, ne zaman çıkar bilmek istersen stellarium diye bir program var. Onu indir kur bilgisayarına. Önce o programla biraz gezinti yap sonra açık havalarda teleskobunu tecrübe edersin...
bootielikedi

Güven Özkan yazdı:
bootielikedi yazdı:kimse beni önemsemeyecek mi :D
Bootielikedi, öncelikle burası bir forum herkes 7/24 online değil. Heyecanını anlıyorum ama biraz sabırlı olmalısın. Pek genç bir arkadaşımız olduğun belli bu heyecanından :) Teleskobun başlangıç için güzel ancak elbette ki bulutlu havalarda bir şey göremezsin. Gözünün göremediği bir şeyi teleskobun sana göstermek gibi bir yeteneği yok. Duvarların ardını görebileceğimiz teknolojiler gelişince belki o da olur. Gökyüzünü tanımak, ne nerededir, ne zaman çıkar bilmek istersen stellarium diye bir program var. Onu indir kur bilgisayarına. Önce o programla biraz gezinti yap sonra açık havalarda teleskobunu tecrübe edersin...

ehehe, evet sadece 20 yasındayım.. kusura bakmayın sosyal medyadan cıkmadıgım icin unuttum sanırım her zaman burada olmadıgınızı :)
program onerisi icin de tesekkur ederim, takımyıldızı görsellerinde kalbim duracakmıs gibi atmaya basladı nasıl bir guzelliktir bu :shock: ... benim icin gercekten yararlı oldu ! :)
Kullanıcı avatarı
Ethem Derman
Teşekkür etti: 6 kez

Mesaj gönderen Ethem Derman »

Baban gitmiş 100 dolarlık bir teleskop almış, benim kızım olsaydın 1000 dolarlık daha iyisini alırdım. Şaka şaka.. Başlangıç için gayet güzel bir teleskop ama Sevgili Güven'in yazdığı gibi gözünün gördüğünü teleskop biraz daha ayrıntılı ve büyük gösterir. O nedenle sabretmelisin. Ben üç aydır bir yıldız göremedim İstanbul'da, o nedenle karanlık bir köye gidiyorum siz de öyle yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda Stellarium yazılımından yararlanabildiğiniz gibi akıllı telefonunuz da vardır, bol miktarda güzel yazılımlar bulup gökyüzünü tanıyabilirsiniz. Sevgilerimle...
Kullanıcı avatarı
Öner Kurukuz
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Öner Kurukuz »

stellarium programının android versiyonu da var. bilginiz olsun.
ben kullanıyorum.
bootielikedi

Ethem Derman yazdı:Baban gitmiş 100 dolarlık bir teleskop almış, benim kızım olsaydın 1000 dolarlık daha iyisini alırdım. Şaka şaka.. Başlangıç için gayet güzel bir teleskop ama Sevgili Güven'in yazdığı gibi gözünün gördüğünü teleskop biraz daha ayrıntılı ve büyük gösterir. O nedenle sabretmelisin. Ben üç aydır bir yıldız göremedim İstanbul'da, o nedenle karanlık bir köye gidiyorum siz de öyle yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda Stellarium yazılımından yararlanabildiğiniz gibi akıllı telefonunuz da vardır, bol miktarda güzel yazılımlar bulup gökyüzünü tanıyabilirsiniz. Sevgilerimle...
" mutlulugun formulu herseyin kıymetini ve haddini bilmektir " :wink: boyle dusunmus olmalı sanırım muhtemelen hevesimin gecici olup olmadıgını deniyordur o zaman :) ve evet beklemem gerektigini anladım hava cok kotu yıldız yok tesekkurler :)
bootielikedi

Öner Kurukuz yazdı:stellarium programının android versiyonu da var. bilginiz olsun.
ben kullanıyorum.
tesekkur ederim bildiginiz baska program varsa rica etsem yazar mısınız.
Kullanıcı avatarı
Emrah Boogie
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Emrah Boogie »

Android telefonlar için "Night Sky Tools" ve "Google Sky" önerebilirim. Ay gözlemi için "Lunafaqt" programından faydalanabilirsiniz.
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Android için yine :
sky safari (en iyisi)
sky chart

Windows için isterseniz yazarım.

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir