Celestron 8SE alınabilir mi?

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Celikpena
İlgi düzeyi: Yeni Macera :)
Teşekkür etti: 0

Celestron 8SE alınabilir mi?

Mesaj gönderen Celikpena »

Arkadaşlar bu işe bir kaç ay önce merak salmış bulunmaktayım dürbünle takılıyordum.Amacım gezegenlerden ziyade galaksileri de gözlemlemek.Buna göre artık radikal bir karar aldım, gözüme Celestron 8SE(katadioptrik) modelini kestirdim.8''den aşağı düşünmüyorum.
Şimdi bu konuda bilgili olan arkadaşlar. 5500 lira fiyat civarında olan bu ürün yerine almam gereken daha mantıklı bir model varmı? Bunu öğrenmek istiyorum.Ocak ayı itibariyle teleskobumu almış olacağım. Teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Muammer Dalkilic
İlgi düzeyi: merak

Mesaj gönderen Muammer Dalkilic »

Ileride resim cekmeyi de düsünüyorsan ,kundak buna uygun degil.
halill07
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen halill07 »

Uzay fotoğrafçılığı amaç değilse 10 inch dobson düşünülebilir:

http://www.teleskobum.com/asp/product/19/XT10-Klasik
Ayna Çapı : 254 mm
Odak Uzunluğu : 1200 mm
Odak Oranı : f/4.7
Göz Mercekleri : Sirius Plossl 25.0mm (1.25in.),
Büyütme Gücü : 300x
Bulucu Dürbün : EZ Finder II
Fokus : 2" Crayford
Mount Model : Dobsonian
Optik Tüp : Çelik
Mount : Ahşap
Toplam Ağırlık : 27 Kg

Sonuçta 8" aynanın ışık toplanan yüzeyi 314 cm2
10" te alan 490 cm2
fark çok büyük.
Kullanıcı avatarı
Burak Yakut
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Yakut »

Celikpena yazdı:Arkadaşlar bu işe bir kaç ay önce merak salmış bulunmaktayım dürbünle takılıyordum.Amacım gezegenlerden ziyade galaksileri de gözlemlemek.Buna göre artık radikal bir karar aldım, gözüme Celestron 8SE(katadioptrik) modelini kestirdim.8''den aşağı düşünmüyorum.
Şimdi bu konuda bilgili olan arkadaşlar. 5500 lira fiyat civarında olan bu ürün yerine almam gereken daha mantıklı bir model varmı? Bunu öğrenmek istiyorum.Ocak ayı itibariyle teleskobumu almış olacağım. Teşekkürler...
Güzel teleskoptur alınabilir. Ancak...

Daha önce hiç teleskoptan baktınız mı? Kaç kez? Hangi ortamda? Şehrin göbeğindeyseniz değil 8, 12" teleskobunuz olsa galaksileri çok çok sönük göreceksin. Ama yok köy gibi bir yerlerde iseniz o zaman 6" bile çoşar.
Celikpena
İlgi düzeyi: Yeni Macera :)

Mesaj gönderen Celikpena »

İlginiz için teşekkürler şehir içinde yaşıyorum cgem800 HD modelinden bahsi geçen modele indim yeni başlayacağım için. Nedenini zaten yazmışsınız , fotograf da çekeceğim.Bu arada teleskop kullanacağım zaman seyahat edeceğim.Konaklayacağım yerlermiz mercut
Dobson konusunda burada bir arkadaşımda aynı şeyi söylemişti(komşum), hatta bana dobson tipi almam gerektiğini. model için teşekkürler kayıt ettim.

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir