Alacağım teleskop ve ileriye dönük sorular

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
osensei
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0

Alacağım teleskop ve ileriye dönük sorular

Mesaj gönderen osensei »

Selamlar

Yaklaşık 2 sene önce gökyüzü ile tanıştım diyebilirim, gerek şehir ışıklarından kaçtıkça yüz yüze, gerek biricik programlarım Stellarium ve Celestia ikilisiyle. Bu süre zarfında git gide gökyüzünü anladım, yıldızları ve takım yıldızlarını ezberledim. Şimdi bu programlara ihtiyaç duymadan çoğu yıldız ve takım yıldızını, gezegenleri tayin edebiliyor, şehir ışıklarından uzakta eskiden bulut deyip geçtiğim samanyolunu bile ayırt edebiliyorum.

Tabii ki bir süre sonra tıpkı evrenin sonsuzluğu gibi benim de ihtiyaçlarıma göre bulunduğum sınırı aşmam lazımdı, bu yüzden bir sene boyunca sürekli teleskop için çabaladım. Bu konuda ailemin pek bi desteği olmadı. Araştırmalarım neticesinde (marka söylemek serbesttir herhalde, teleskop öneriyorsunuz sonuçta :D) Meade ve Celestron markalarına çok takıldım. Motor ve gök cismi bulma özellikleri nedeniyle de biraz pahalı oluyordu sanırım bunlar. Önüme ETX 125 gibi bi hedef koymuştum, bu araç ile yapılan gökyüzü çekimleri de beni heveslendiriyordu. Fakat pahalılığı sebebiyle almadık. Bunun yerine şimdi Makroptik diye bir firmanın 150-1400 bir teleskobunu almak üzereyiz.

Kendisinin linki burada: http://www.makroptik.com.tr/index.php?o ... &Itemid=69

İlk sorumu da sorayım, yeni başlamam önemli değil, bu teleskop bana ne kadar yeter, güneş sistemimizde tüm gezegenleri görebilir miyim, bulutsu, yıldız sistemleri, galaksiler ve bu gibi cisimleri görebilir miyim?

Bir sonraki sorum, güneş dışındaki yıldızları bir teleskopla izleyip izleyemeyeceğimiz, bunu sağlayabiliyor muyuz veya heyecan verici bir kısmı var mı örneğin sirius u izlemenin?

eğer sorum olursa kirlilik yapmadan bu başlıktan devam soruları sorarım, umarım sizler de bana cevap verirsiniz.

dipnot: çoğu forumda öncelikli olarak dürbün önermişsiniz, ancak ben bunu uygulamadan geçiyorum, dürbün önerisinde bulunmazsınız umarım, teleskop aldıktan sonra bi de dürbün almak çok sıkıntı yaratacak ne yazık ki.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Bu teleskoplardan uzak durun, bu firma hakkında hiç iç açıcı sonuçlar alana rastlamadım, forumda aksi yönde çok sayıda tecrübe var. Hem de 1500 liraya satıyorlar bunları.. Forumu biraz araştırın, herkesin önerdiği marka teleskoplar hakkında yorumları mutlaka göreceksiniz.
osensei

Mesaj gönderen osensei »

Kendisini bi satıcıdan çok çok daha ucuz bir fiyata (kargoyla birlikte 600 civarında) bulduğumuz için alıyoruz, tahminimce motor özelliği olmadığından böyle olduğunu düşündük ve yine büyüklük olarak da iyi özelliklere sahipmiş gibi duruyor.

teleskop konusunda geri dönüşü olmayan bi konumdayım diyebilirim.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bu tuzağa düşmeyin. Pazarlamada, kullanıcıyı manipüle etmek için kullanılan bu taktiğe decoy effect denir..

Şöyle açıklayayım bunu da, verdiğiniz karar başka bir yerde 50 milyara satılan bir Anadol'u, 10 milyara satan başka birini bulunca kaçırmamaya benziyor. O teleskoptan daha kötü olmadığı kesin olan, ve ne kadar daha iyi olduğunu henüz kullanıcı yorumlarını görmediğimiz için bilmediğimiz bir teleskop daha var, o da 470 liraya satılıyor:
http://www.teleskobum.com/asp/product/5 ... 50mm-F1400

Bunu alın demek istemiyorum, zira bunun da "çok iyi" bir teleskop olduğunu pek sanmıyorum, en ucuz segmentteki teleskoplardan biri olduğu için "bütçem bu kadar napayım" diyenlere önerilebilir. Beklentileriniz yüksekse, ona uygun bir model bulmanız gerekir, o da araştırma yapmaktan geçer. Bunun için çok uzağa gitmeye gerek yok, forum arşivi fazlasıyla zengin.
osensei

Mesaj gönderen osensei »

açıkçası şöyle söyleyeyim, sağlam bir teleskobun beni tüm gezegenlere, ardından diğer gök cisimlerine (ki görmek istediğim br çok cisim var) götüreceğini biliyorum. özelliklere bakarken de "bildiğim kadarıyla" bunu gözettim. ama en önce fiyat geldi ve teleskop konusunda para değil, teleksobun bizimkiler için bir şey ifade etmemesi sorun. iyi bir sisteme sahip bir bilgisayara para dökmek gibi değil yani. bu yüzden;

1. hevesimi kaçıracak bir teleskop edinmek istemiyorum

2. stellarium'u önüme dökecek bi teleskop tabii ki çok pahalı olur, ama ben görebileceğim en iyi detayı (gezegenlerin tümü, bir takım uyduları, dış uzaydaki bulutsular, kısacası sizi hala teleskoba bağlayan ve senelerce daha bağlamaya devam edecek tüm, en azından birçok cismi) görmek istiyorum, astronomiye aç birisi olarak. ama fiyat hep önüme çıkıyor, ve çıkacak.

makroptik dediğim anda böyle tepkiler almam benim hevesimi kırdı açıkçası, elde edebileceğim ucuz ve kaliteli "gözüken" bir teleskoptu. şimdi celestron'lara bakıyorum en aşağı 2 bin 4 bin... bunlar beni, en azından parayı cüzdanından çıkaracak bizimkileri aşıyor.

temiz olursa ikinci el fark etmez, hatta alacağım kişiden de direktifler alırım. yeter ki güvenebileceğim birinden alayım. satıcılar her zaman ürünlerini yüceltirler, bu cihazı almak üzere olduğum kişi de böyle yapıyordu sanırım. siz tecrübeli kişilerden daha iyi direktifler alabileceğimi düşündüğümden bu foruma üye oldum, yardım ederseniz minnettar olurum
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Gözlem şartlarınla ilgili daha çok bilgi verin, ona göre model bakınalım o halde.. Nereden gözlem yapacaksınız, konumunuz neresi, eğer kullanmasını biliyorsanız üç aşağı beş yukarı google earth koordinatı da verebilirsiniz. Balkondan mı gözlem yapılacak, terastan mı, bahçeden mi.. arabayla sağa sola götürme ihtimali var mı, yoksa sürekli sabit bir yerde mi duracak.. gibi, ve şu an aklıma gelmeyen detay.. Ne kadar bilgi verirseniz, size o kadar uygun teleskop bulunur.

Makroptik uyarıları hevesinizi kaçırmak bir yana, hevesinizi kaçıracak cüzdanınızı boşaltacak bir engelden son anda kurtulduğunuz için tam aksi heveslendirmeli :)

2000-4000'lik celestronlar gözünüzü korkutmasın, nelere baktınız bilmiyorum ama biraz daha ileri bir düzey kullanıma hitap eden sofistike ürünler olmalı, yani sadece "kalite" demek değil, o teleskoplarda çok sayıda donanım da var, kundak, motor, takip sistemi, goto vs vs. Sizin aradığınız türde teleskoplara "alternatif" değil yani üzülmeyin.

İkinci el teleskop elbette daha ucuza almanıza izin vereceği için avantajlı olur, forumu arada sırada takip ederseniz bir ilana denk gelebilirsiniz (belki şu an bile vardır, ben almakla ilgilenmediğim için takip etmiyorum pek, siz bakın tabi)
osensei

Mesaj gönderen osensei »

çoğu kişi gibi ben de şehir ışıklarından muzdaribim, ama dediğiniz gibi havası daha temiz mekanlara tatile gittiğimden, arabayla da yer değiştirme imkanım bulunduğundan bu konuda bi sıkıntı yok, zaten astronomi aşkıyla dağlara bile çıkarım sanıyorum :D. şahsen şu an bulunduğum yerde (edirne-enez'deyim) ilk defa samanyolunu gözlemleyebildim (hava bulutluymuş gibi gözükse de nerede bulunduğunu biliyorum tabii). birçok takım yıldızı (özellikle akrep takım yıldızı antares ile birlikte müthiş bir görüntü sergiliyor, yaz üçgeni ve çevresi de cabası). Serbest olmadığımız zamanlarda, günlük kullanım içinse teras-bahçe diyelim.

bundan daha temiz bi alanda en azından gözlem yapma fırsatım olmadığından biraz aceleye getirdim tabii, teleskop aceleye gelmez. goto gibi bi sistem çok yardımcı olsa da hobi duygusunu azaltır diye düşünüldüğünden önerilmiyor, pahalılığı da cabası. ama elle bulmak, özellikle de nebulalar olsun, uzak cisimler olsun daha zor olacak gibi geliyor, bu da önümdeki bir sorun.

yani anlayacağınız ben de herkes gibi en yüksek performans-en düşük fiyat arıyorum ve ne yazık ki şöyle söyleyeyim, bakıp da teleskobumun gösteremediği her cisim bende biraz hayal kırıklığına yol açar.

üye olmadan önceki turlarımda da size çok rastladım forumda, ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.

dipnot: sormak istediğim sorulardan birini aradan çıkarayım, türkiye şartlarında bu videodaki gibi açık hava gözlemleri yapabilmekte miyiz çok merak ediyorum. http://www.youtube.com/watch?v=CIntuSU4 ... ture=share
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bunlar çok fazla olmasa da uzun pozlamayla çekilen fotoğraflar yani çıplak gözle görülen gerçek görüntüler değiller, buna benzer bir çalışma daha bugün forumda yayınlandı, Bursa'dan :)
http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=31&t=7176

Siz madem alınabilecek en iyi görüntüleri alırsanız hayal kırıklığına uğramayacağınızı düşünüyorsunuz, neden bir Konus 20x80 dürbün düşünmüyorsunuz, bununla hem aradığınız cismi bulmanız zor olmaz (20x büyütme, teleskoplara göre düşüktür, dolayısıyla daha geniş alan görünür ve aradığınız nebula karşınızda olur), hem taşıması çok çok kolay olur, hem bütçenize göre çok ucuzdur, hem kalıcı bir yatırıma dönüşür (derin uzay gözlemleri açısından daha iyi bir dürbün bulmanız zor). En önemlisi tecrübe katar ve teleskop öncesi sizi emin olun epey uzun bir süre oyalar, teleskop aldığınız zaman da işi bitmez, çünkü teleskobunuzdan her zaman daha pratik bir araç olacaktır.. İnsanlar dürbün diyip küçümsüyor ama bazı teleskoplardan daha güzel gözlemler yapmaya olanak tanıyor 20x80.. Bununla satürn'ün kuşaklarını bile görebilen kullanıcılarımız var. Jüpiter uyduları ve nefis ay gözlemi zaten kolay.
osensei

Mesaj gönderen osensei »

o şekilde söyleyince bu dürbün işi inanın benim de aklıma yattı biraz, karşı çıksam da :D ama ne yazık ki dürbünün de böylesine güçlü olacağını düşünmediklerinden bizimkilerin de alacağını sanmıyorum, ki cüssesine bakılırsa teleskop bi yana, dürbün bi yana. sanırım makroptik'ten tamamen vazgeçtik, çin menşeili olduğunu da gördükten sonra iyice soğudum ondan. ama şu gökyüzünü çıplak gözle değil de gerçekten kaliteli, idare edecek değil çok uzun bir süre değiştirmeye bile gerek duymayacağım bir araçla izlemeyi cidden istiyorum...

http://www.astrocruise.com/milky_way/m57.htm mesela m57 en çok ilgimi çeken gökcisimlerinden biridir, gerçi burada 12 inçi aşan büyüklükte, benim hayalimin olmasa da paramın sınırlarını aşırı derecede zorlayan bir teleskop kullanılmış. biraz da bu tarz gözlemlere açım anlayacağınız... tabii teleskobu aldığım ilk gün direkt buna bakacağım (bakabileceğim) diye bir şey de yok :D sadece bir örnek vermek istedim.

teşekkürler
osensei

Mesaj gönderen osensei »

http://www.telescope.com/Orion-SpacePro ... spaceprobe

örneğin orion'un şu modeli benim ihtiyacımı karşılar mı? fiyatı açısından da uygun gözüküyor. daha çok bu fiyat aralığında bahsettiğim gibi bir gözlem yapmak istiyorum özetle, bu veya daha iyi bi tavsiyeniz var mı?

şu da aynı teleskop sanırım: http://teleskobum.com/asp/product/37/SpaceProbe-130-EQ
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Çin menşeili olması problem değil, benim teleskobum da Çin malı :) Büyük firmalar da maliyeti düşük tutmak için uzakdoğuda çalışıyorlar, ama tabi Makroptik iyi dğeil o ayrı. Çin malı var, Çin malı var..

Dürbün yada teleskop konusunda ikna edilmesi gerekenin aileniz olmasına şaşırdım, daha demin onların ilgilenmediğini söylemiştiniz, hem ilgilenmeyip hem o olmasın bu olsun demeleri saçma, siz istediğiniz şey ne ise bunu onlara aldırın mutlaka.

Konus 20x80'i bir teleskop konusunda daha zayıf yapan tek şey düşük büyütme yapıyor olmasıdır, 20x sabit bir büyütmesi vardır. Fakat bu sadece bir "eksikliktir", daha kötü olduğu anlamına gelmez, çünkü her teleskobun bir eksikliği zaten vardır, mesela teleskop alınca eksiklik 2 gözle bakamamak ve düşük büyütme yapamamak olacak.. yüksek büyütme her zaman en iyisidir diye bir şey yok, benim teleskobumda teorik limit 600x, pratik limit sonsuz, ama ben 80-100x civarında kullanıyorum genelde.

M57 fotoğrafında, 12 inç teleskop kullanılmış fakat bu 12 inç teleskoplarda böyle görünür anlamına gelmez! Fotoğraf bambaşka bir dünyadır, görsel olarak buna yaklaşamazsınız bile, yolun çok başında olduğunuzu görüyorum, tam da bu nedenle dürbünle gözlem deneyimi edinmeniz gerekiyor zaten. (Fotoğrafa gelince, onu 20 inçlik bir teleskopla görmeniz mümkün olmadığı gibi sadece 4 inçlik bir teleskopla da o fotoyu çekmeniz mümkün)

Spaceprobe 130, hoş bir teleskoba benziyor ama fiyatı biraz fazla gibi, ABD fiyatlarına bakmayın, o ürünleri Türkiye'ye yollamazlar, çünkü Türkiye'de yetkili satıcısı bulunuyor, ondan almanız lazım.
osensei

Mesaj gönderen osensei »

hoş demişsiniz de onu biraz açabilir misiniz? eğer cidden düşündüğüm gibi bir teleskopsa bu parasını denkleştirip türkiye satıcısından / varsa ikinci el almaya çalışacağım.

ekleme: bir de şu fotoğraf olayında yanıldım, niçin yanıldığımı anlamıyorum :D bir kamera bunu nasıl çekebiliyor, bu kamera da zaten herhangi bir kamera değildir, ona da yüzlerce lira verebileceğimi sanmıyorum.
Emrah Ilkay
İlgi düzeyi: merak

Mesaj gönderen Emrah Ilkay »

Ben de 20x80 Konus kullanıcısıyım. Yardımcı olmak için söylüyorum, Ögetay Abi'nin yazmış olduğu yazı var,buradan bu yazıyı okduktan sonra fikirlerinizi gözden geçireceksiniz,emin olun:) Ayrıca Ögetay Abiye de bu güzel yazısı için teşekkürler.

http://gokbilim.com/forum/viewtopic.php?f=44&t=5758
(Yazı sayfanın sonunda...)

SAYGILAR
#Uzay Çobanları# Amatör Gökbilim Grubu

Konus 20x80
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Fotoğraflarda fotonları biriktirme imkanınız vardır, o yüzden "istediğiniz kadar" ışık toplayıp cisimleri çok daha fazla detaylı bir şekilde incelemeniz mümkündür, gözün ise foton biriktirme imkanı yoktur, ne gösteriyorsa onu görürsünüz, onunla yetinmek zorundasınız.

Teleskop üzerine bir analiz ise yapamam, kullandığım bir teleskop değil, sadece markasına bakarak ve büyüklüğüne bakarak aşağı yukarı fikir verebilirim. 5 inç bir teleskopla Enez'den çok güzel görüntüler alınabilir, ama ışık kirliliği olan bir yerde derin uzay performansı pek iyi olmayacaktır, sadece açık yıldız kümeleri ve sayıları 5'i geçmeyen nebula, küresel yıldız kümesi vs görebilirsiniz. Gezegen ve Ay gözlemlerinde ise ışık kirliliğinin bir önemi yoktur.
osensei

Mesaj gönderen osensei »

anladım... her şey için teşekkür ederim. teleskop konusunda da biraz fikrim oldu, eğer bunu alırsam umarım uzun vadede beklentilerimi karşılar

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 38 misafir