Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim Cengiz
Program çalışır haldeyken F3 e basarak arama menüsünü açabilirsin istediğin objeyi bulur ve yerini sana gösterir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferit Gür
Fareyi sol kenara yaklaştırınca menü açılacak oradan önce konum menüsüne girip konumunu ayarlaman gerekiyor. Sonra yine aynı menü çubuğundan (ya da f3 kısayluyla) arama menüsüne girip aradığın "nesneyi" yazman gerekiyor. Program o "nesneyi" karşına getirecektir.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferhat Pınar
bi pusula al kendine o zaman :) programda kırmızı büyük harflerle yönler yazar K G D B diye. örneğin satürnü bulucaksın. programdan baktın güney-batı arasında. sol alttan derecelendirme için seçenekler vardır. onu açarak kaç derece olduğuna bak. tam yukarsı 90 derece. satürn diyelim 50 derecedeyse göz kararı olarak güney ve batı arasına bakıp 50 dereceyi bulabilirsin..
gönderen MerveKoçak
Benim gibi yeni başlayanlar için harika bir yazı yanlız yazıyı okurken bi noktaya takıldım.
" E-mail listemize katılarak topluluklardan haberdar olun, bölgenizdeki organizasyonlara katılın. "
Bu tür organizasyonlara katılmak oldukça beni geliştirebilir ve her küçük ayrıntının bile bana mail olarak gelmesine çok sevinirim. Ben bu E-mail listesine nasıl katılabilirim yardımcı olabilir misiniz? :)
gönderen notebookparca
Gokbilim hakkinda bilgisi olmayıp nasil bir başlangıç yapacağını bilemeyen bir kişi için bu yazı, insanın önünü görmesini sağlayabilir...Yani benım verdıgınız bilgiler için tesekkkurler ..Sade ve guzel bı anlatımdı..
gönderen yasin kaya
Merhabalar herkese.ben dağcılık-kampçılık hobisi olan bir insanım.bu yüzden gökyüzünü sık sık güzel bir şekilde görme fırsatım oluyor.10 senedir çıplak gözle izlerim saatlerce izlerim.ama artık fazlasını merak ediyorum sizin gibi konunun içine girmeyi düşünüyorum.teleskop alacaktım ancak dürbün önermişsiniz amatör giriş için. aşağıdaki linkteki ürün sizce işimi görürmü?

http://www.hepsiburada.com/liste/konus- ... w%3dlister
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
yasin kaya yazdı:Merhabalar herkese.ben dağcılık-kampçılık hobisi olan bir insanım.bu yüzden gökyüzünü sık sık güzel bir şekilde görme fırsatım oluyor.10 senedir çıplak gözle izlerim saatlerce izlerim.ama artık fazlasını merak ediyorum sizin gibi konunun içine girmeyi düşünüyorum.teleskop alacaktım ancak dürbün önermişsiniz amatör giriş için. aşağıdaki linkteki ürün sizce işimi görürmü?

http://www.hepsiburada.com/liste/konus- ... w%3dlister
8x40 olabilir tabi 7x50 olan bir model de olabilir daha büyük açıklık adına. Tabi hafiflik de önemli. Konus'un bu spesifik modelinin kalitesini bilemem ama dev dürbün kategorisinde konus kullanan çok. Fiyatı da uygunmuş alıp denemenin zararı olmaz. Tabi bu modeli kullanan varsa daha sağlıklı yorumlayacaktır. Dürbünle yıldızlar arasında dolanmak da ayrı bir güzel.
Kullanıcı avatarı
gönderen İbrahim Erol
Forumda Nikon dürbünler hakkında epey bilgi ve tavsiye var, onları değerlendirin derim. Ben ekonomik olsun diye Celestron 7*50 aldım 100TL'ye, şimdilik iyi, Nikon'la karşılaştırma şansım olmadı, ona göre çok mu kötü bilemiyorum, ama f/p olarak gayet iyi. Talat Bey'in dediği gibi 50mm daha fazla ışık alma açısından avantajlı, daha büyük açıklıklı ve daha fazla büyütmeli dürbünler hem ağırlaşacağı hem de büyütme nedeni ile görüntüdeki titreme artacağı için tripot gerekecek. Aynı markanın aynı sitedeki 7*50 modeli de buna göre daha mantıklı, 1,5TL farkla
gönderen yasin kaya
bilgi için teşekkürler.ya bunu giriş için alıyorum. 7* 50 yi sipariş edicem şimdi.bu işte baya bir geliştireyim kendimi çok sağlam bir teleskopa geçiş yapıcam.kastamonuda dağ da bi evimiz var ışık oranı sıfır oraya taşıyacağım.çıplak gözle gökyüzü fevkelade güzel,teleskopla mükemmel olucak ama önce eğitim şart :)
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
yasin kaya yazdı:bilgi için teşekkürler.ya bunu giriş için alıyorum. 7* 50 yi sipariş edicem şimdi.bu işte baya bir geliştireyim kendimi çok sağlam bir teleskopa geçiş yapıcam.kastamonuda dağ da bi evimiz var ışık oranı sıfır oraya taşıyacağım.çıplak gözle gökyüzü fevkelade güzel,teleskopla mükemmel olucak ama önce eğitim şart :)
Teleskop alınca, dürbün bir kenara atılmıyor. Geniş alan gözlemleri, star-hopping için bölgeyi keşfederken, teleskop görüş alanına sığmayan cisimler için veya yolculuk yapılacaksa vb hala işe yarıyor. Güzel de oluyor. 7x50 oldukça mantıklı bir seçim. Şimdiden hayırlı olsun.
gönderen yasin kaya
Talat Keleş yazdı:
yasin kaya yazdı:bilgi için teşekkürler.ya bunu giriş için alıyorum. 7* 50 yi sipariş edicem şimdi.bu işte baya bir geliştireyim kendimi çok sağlam bir teleskopa geçiş yapıcam.kastamonuda dağ da bi evimiz var ışık oranı sıfır oraya taşıyacağım.çıplak gözle gökyüzü fevkelade güzel,teleskopla mükemmel olucak ama önce eğitim şart :)
Teleskop alınca, dürbün bir kenara atılmıyor. Geniş alan gözlemleri, star-hopping için bölgeyi keşfederken, teleskop görüş alanına sığmayan cisimler için veya yolculuk yapılacaksa vb hala işe yarıyor. Güzel de oluyor. 7x50 oldukça mantıklı bir seçim. Şimdiden hayırlı olsun.

birde bu ürün var fikrim son anda değişti. nasıl olur ?

http://www.vatanbilgisayar.com/nikon-ba ... I_ID=56849
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]