Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen Güven Özkan
Şükrü bir konuyu bir yere yaz. Bir sürü başlık altına yazma lütfen. Bu bir üyelik silinme nedenidir bilgin olsun. Dosya boyutu 100kb ı geçmeyecek kurallarda yazıyor. Ölçüler uygun olsa bile 100kb ı aşmayacaksın. Resim programları ile yapabilirsin.
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferit Gür
Aldığın teleskobun aynı modelini internette bulamadım ancak http://www.aksuav.com.tr/index.php?page ... t&Itemid=4 marka olarak buldum bir tane ve malesef pek iç açıcı bir ürün değil. Keşke bir bilene danışsaydınız. Yine bu markanın başka bir ürününü dün bir markette gördüm. Bu tip ürünler bizim "oyuncak" olarak tanımladığımız kategorideler. Deneme fırsatınız oldu mu Ay'a bakmayı denediniz mi mesela?
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferit Gür
Evet benim de market dediğim oydu. Merceği o kadar iyi değil dediğim gibi keşke yanınızda anlayan birileri olsaydı ya da forumdaki ilgili başlıkta yazılanları okuyup öyle karar verseydiniz. Malesef bu sebeple bu hobiyi başlamadan bitirenler var. Size tavsiyem geri verme gibi bir şansınız varsa iade etmeniz ve en azından 10X50 açıklıklı bir dürbün almanız olur. Tabi farklı yorumlar da gelebilir neticede benden çok daha tecrübeli ve konusunda uzman arkadaşlar var forumda. Ama başlangıç için dürbün çok daha faydalı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
Şükrü paran varsa, forumda tavsiye edilen başlangıç modellerinden birini - ki aslında 80 tl ile karşılaştırılamayacak ama parasının hakkını verecek teleskoplardır- edinirsen, daha kaliteli ve uzun vadeli zevkli gözlem yapabilirsin. Dürbün alırsan, gökyüzünü öğrenmen daha kolay ve eğlenceli olur. Çok iyi teleskopun olsa bile kullanmaya devam edebilirsin, boşa gitmez. Dürbün konusunda tabi ne kadar sabit duruyorsa o kadar rahat ediyorsun yoksa titremeden birşey göremiyorum diye yakınabilirsin. Fakat korkulacak birşey değil.

O aldığın teleskoba oyuncak desek de, ben ona benzer bir tanesine sahibim :) 8 9 yıl önce babam hediye etmişti. Tabi ne o zaman bu kadar bilgim vardı, ne de beleş atın dişine bakılırdı ;) Kullanmayı öğrenmem epey zamanımı aldı. Gökyüzünde aradığını bulmak, bulunca takip etmek, titreşimlerle başa çıkmak falan insanı delirten şeylerdi. Ama şimdi dürbünüm herşeye yetmeyince, yarısı turuncu göğümde epey kullanmayı ve sorunlarına katlanmayı ve biraz daha detay görebilmeyi öğrendim. İyi bir dobson için param denkleşene kadar bu oyuncakla idare edebiliyorum kendi çapımda.

Aslında, o teleskopumsunun başlamadan hobiden soğutabilme ihtimalinin farkındayım. Gerçekten insanı çıldırtabilir ama çıldırmadan ve aldırmadan kullanabilme ihtimalin de var. İmkanın varsa seni üzmeyecek ve gerçek teleskop olacak birşeyler edinmen heyecanının devam etmesi için daha faydalı olur. Yine de 80tl, o meret için iyi para ;) Ama daha iyi bir teleskopta o 80tl sana yeni bir gözmerceği parası olur. O nedenle daha ileriye dönük şeylere sahip olmanı herkes gibi tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
gönderen Şükrü Mencet
teşekürler zaten deli etti beni jüpüteri bulmak için yarım saat uğraşıyorum buluncada yuvarlak bi toptan başka bişey gözükmüo zaten jüpiter ay ve venüsten başka hiç bi şeyin yerini bilmiyorum en kısa zamanda dürbün alacağım
Kullanıcı avatarı
gönderen Ferit Gür
Şükrü sana bir de program tavsiye edebilirim. Adı Stellarium ücretsiz bulup indirebilirsin. Gerçek zamanlı gökyüzü simülatörüdür. Gezegenlerin, yıldızların, nebulaların vs. o anki konumunu görebilirsin ve öğrenirsin. Konumunu ve tarihini ayarlaman gerekiyor.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]