Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen Talat Keleş
yasin kaya yazdı: birde bu ürün var fikrim son anda değişti. nasıl olur ?

http://www.vatanbilgisayar.com/nikon-ba ... I_ID=56849
Eğer bütçeniz Nikon seviyelerinde ise Action EX serisi nitrojen gazı basılı hali ile su geçirmezlik, buğu önleme önlemleri, kaliteli optikleri ile gayet güzeldir. Action serisi bir alt seviyesidir, fiyatı EX'ten ucuzdur.

Marka model olayını geçersek söyle diyeyim, 12x50 elle kullanılabilecek (ağırlık ve büyütme/titreşim olarak) en sınır model bana kalırsa. 1 kilonun üstünde bir ağırlığı vardır. Bence 10x50 var, zamanla daha ağır hissediliyor ve titreme artıyor bu dürbünler, o nedenle monopod aldım.
gönderen cagdasdeniz4242
merhaba ben de astronomiye yeni başladım.ilk iş olarak biraz araştırma yaptım ve bir dürbün almaya karar verdim.bütçem çok iyi olmadığından nikon action ex alamadım.onun için konus marka bir dürbün aldım.konus gerçekten idare eder deniyor.(şuan kargoda dürbün) KONUS Konusvue 10x50 aldım.
şimdi de bu siteye üye oldum...:)
eeee hoşgeldim.Yazı için teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
gönderen ibrahim öztürk
Çağdaşdeniz hoşgeldin, 10x50 dürbün iyi bir başlangıç. Konus olmasını kafana takma eldeki neyse onun kıymetini bil belki ilerde fırsatın olunca daha iyilerini alırsın. Konus 10x50 ile de güzel gözlemler yapacaksın emin olabilirsin.

Sevgiler

İbrahim
gönderen edonis6
İyi günler arkadaşlar (Emre Yönlüer- Eskişehir)
Ben de gökyüzü gözlemine başlamak istiyorum ve 2.el bir teleskop aldım. (Celestron Astromaster 70)
"Acabaa aldığım teleskop başlangıç için ideal mi ?" diye sorayım dedim. b ilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi acabaa??
Kullanıcı avatarı
gönderen gulcee
Merhaba,
Bugün ilk dürbünümü sipariş ettim. Pazartesi ilk gözlemimi yaparım diye umuyorum. Forumda bahsedilen kitapları okudum yazılımları yükledim ilk gözlem için hazır hissediyorum.
Yalnız benim bi sorum olacak
çocukluğumda 2002-2003 yılıydı zannediyorum, tübitak yayınlarından çıkan bi gök gözlem ajandam vardı. Hangi gün yıldızların hangi konumda olacağını küçük haritalarla gösteriyordu. Not almak için alan bırakılmıştı. Arada bir çıplak gözle bakıp bunu da gördüm bunu da gördüm diye işaretlerdim.
Artık böyle bir ajanda üretiliyor mu?
Bilgisi olan, tavsiyesi olan var mı?
gönderen halill07
gulcee yazdı:Merhaba,
Bugün ilk dürbünümü sipariş ettim. Pazartesi ilk gözlemimi yaparım diye umuyorum. Forumda bahsedilen kitapları okudum yazılımları yükledim ilk gözlem için hazır hissediyorum.
Yalnız benim bi sorum olacak
çocukluğumda 2002-2003 yılıydı zannediyorum, tübitak yayınlarından çıkan bi gök gözlem ajandam vardı. Hangi gün yıldızların hangi konumda olacağını küçük haritalarla gösteriyordu. Not almak için alan bırakılmıştı. Arada bir çıplak gözle bakıp bunu da gördüm bunu da gördüm diye işaretlerdim.
Artık böyle bir ajanda üretiliyor mu?
Bilgisi olan, tavsiyesi olan var mı?

Şu pdf yi indirip kullanabilirsiniz:

http://193.140.96.141/dokumanlar/yillik ... y_2016.pdf

Şu programı bilgisayarınıza kurun, saniye saniye takip etme imkanı verir:

http://www.stellarium.org/

Şunu da cep telefonuna: google sky map

Forumdaki şu konuyu dikkatle okursanız dürbünle neler yapabileceğiniz konusunda aydınlanmış olursunuz:
viewtopic.php?t=9258

Konuyu açan arkadaşın dürbünü sizinkinin aynısı. İzlenimlerini paylaşmış orada.
Kullanıcı avatarı
gönderen gulcee
Sözedilen programları yükledim dürbünümü bekliyorum :)
Diğer forumlara bakınırken Gök atlası diye birşeyden bahsedildiğini gördüm. Nedir? Nasıl edinilir? Kullanan var mı?
gönderen halill07
gulcee yazdı:Sözedilen programları yükledim dürbünümü bekliyorum :)
Diğer forumlara bakınırken Gök atlası diye birşeyden bahsedildiğini gördüm. Nedir? Nasıl edinilir? Kullanan var mı?

http://www.skymaps.com/downloads.html

Bu adreste gök atlası gani. Fakat Stellarium hepsinden üstün. Hem de saniye saniye takip şansı var. Eklentilerini yüklerseniz 2 gb gibi bir boyut kazanır ve 15 milyon gök cismi gösterir. Ama gerekmez o kadar ayrıntı. Dürbünle gözlem için sade hali fazla bile. İyi ce anlayın: Stellarium canlı gök atlasıdır.

İmkanınız varsa cep telefonuna 5-6 lira gibi bir ücretle android sürümünü de yükleyebilirsiniz.
Az daha imkanınız varsa 40-50 lira gibi bir paraya sky safari pro kurun. En kalitelisi de o.
Kullanıcı avatarı
gönderen gulcee
Aradığım böyle birşeydi teşekkür ederim.
Ben eski usül işleri seviyorum. Defterim olsun not alayım işaret koyayım vs. Skymaps çıktısı aldım mı tamamdır.
Sağolun
gönderen Erdem82
Merhabalar çok güzel bir forum, gökyüzü meraklıları güzel bir yer. Bende sizlerin dediği gibi dürbün alarak başladım geceleri merakla evin çatısından bakıyorum eşimle beraber ve baya güzel vakit geçiriyoruz, ama artık biraz daha detay ve biraz daha fazla şey görmek istiyorum, büyük teleskoptan ziyade faha küçük ve pratik spotting scope lardan alsam konuspot 100 modelini, jüpiter, satürn,vb gezegenlere bakmak için çok zor mu olur?
gönderen halill07
Konuspot 100 kullandım. Çok güzel alet. Sonra konuspot 80 kullandım. O da çok güzel. Ancak tam boy bir tripod da almak lazım. Konuspot 80 daha hafif ve pratik ayrıca.
Ama şahsen celestron 70 az veya meade infinity 70 az temiz bir ikinci el alsanız gezegenlerde daha iyi sonuç alırsınız diye düşünüyorum. Onlar da hafif ve pratiktir.
Veya aynalı celestron astromaster 130 az de pratiktir.
gönderen Erdem82
Celestron 127 eq aldım ikinci el, ay ve jüpiteri izledim, ay okadar parlaktı ki gözümü aldı resmen, jüpiterde çok parlaktı, sanırsam filtre falan kullanmam lazım heralde ki çok parlıyorlar bunla ilgili bir öneri verebilirmisiniz?
gönderen Erdem82
Birşey daha sormak istiyorum, powerseeker 127 nin yanında 20mm - 4mm ve 3x barlow var, 4 mm ile bakmak çok kötü hiç ergonomik değil, biraz araştırdım kaliteli mercekler var, ben şunu öğrenmek istiyorum, celestronun teleskop yanında verdiği bir 20 mm göz merceği ile 70 dolara sattığı ve 5 katmanlı dediği 20 mm lik mercekler aynı görüntüyü veriri mi? Ben jüpiterin kuşaklarını göremedim parlak bir top gibi buna göz merceğinşn etkisi var mı? Birde 8-24 mm zoom özellikli mercek var önerirmisiniz?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]