Merak Ettikleriniz (TÜBİTAK)

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
emre1994
İlgi düzeyi: merak
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen emre1994 »

anıl çekim yoksa galaksinin yörüngesi nasıl olustu
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen
İlgi düzeyi: Amatör gökbilimci

Mesaj gönderen Anıl Şen »

merve.97@hotmail.com yazdı:gama ışınlarının bir delik olduğunu duydum ama aklım bir türlü algılayamadı nasıl oluyor da ışın bir delik olabiliyor duyduğum şey doğruysa bana bunu açıklarmısınız?
Gama ışınları bir delik değildir veya deliklerden oluşmaz.Gama ışını patlamaları evrendeki en şiddetli patlamalardır.Hatta bir atarca türünde de gözlenebilir.Gama ışını üreten kaytnaklar vardır.(Yoğun enerjili.)Gama ışınarının yapısıyla ilgili olarak da frekansı en yüksek,dalga boyu en düşük,enerjisi en yüksek olan ışınlardır.Delikle bir alakası yoktur.Belki anlatılmak istenen durum farklıdır.
emre1994 yazdı:anıl çekim yoksa galaksinin yörüngesi nasıl olustu
Ben çekim yok diye bir söz kullanmadım.Çekim çoksa dedim.Herhalde onu karıştırdınız.
National Geographic 76 mm Newtonian Teleskop
Canon Powershot A3100 IS
------------------
"Bir paradoksla karşılaşmak ne güzeldir.İlerleme kaydedebileceğimize dair bir umuda kapılırız."Niels Bohr
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

Mesaj gönderen Merve__Yıldırım »

bi şey soracam samanyolunun tam ortasında süpür kütleli kara delik var dediniz o zaman bu karadelik neden etrafındaki yıldızları içine çekmiyor
En son Merve__Yıldırım tarafından 14 Ağu 2010, 09:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Ögetay Kayalı
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Ögetay Kayalı »

Merhabalar,

Karadelik tabi ki de içine çekiyor.Çekmediğini nereden çıkardınız.Etrafında bulunan her şeyi içine çeker,ışık da dahil olmak üzere.Fakat gidip de galaksinin sonundakini de çekecek değil.Süper deniliyor ama diğer karadeliklere göre süper.Galaksiyi çekecek kadar güçlü değil elbette.Aradaki mesafeler çok çok fazla,bunları ufak bir hesapla dahi hesaplayabilirsiniz.

Saygı ve sevgilerimle
Rasyonalist kurucu, editör ve yazar. https://rasyonalist.org
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen

merve.97@hotmail.com yazdı:bi şey soracam samanyolunun tam ortasında süpür kütleli kara delik var dediniz o zaman bu karadelik neden etrafındaki yıldızları içine çekmiyor
Yıldızlar genelde karadeliğin oluşturduğu bir yörüngede dururlar.(Tüm galaksinin olduğu gibi.)Ama karadelik bir süre sonra yıldızın maddesini sömürmeye başlar.Yani içine birden çekmekten ziyade uzun periyotlu bir çekim söz konusu.Bu çekimin sonucunda da karadeliğin çevresinde bir kütle aktarım diski oluşur bu diskin yaydığı x ışınlarıyla da karadeliklerin gözlemi dolaylı yoldan da olsa yapılır.
Canon Powershot A3100 IS
------------------
"Bir paradoksla karşılaşmak ne güzeldir.İlerleme kaydedebileceğimize dair bir umuda kapılırız."Niels Bohr
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

herkese çok çok teşekkür ederim
emre1994
İlgi düzeyi: merak

Mesaj gönderen emre1994 »

mesela arabayla giderken sol tarafımızda bizim arabamızdan biraz daha hızlı giden bir arabanın gectiğini gorunce arabanın normal gittinden daha yavaş gittiğine şahit oluruz. Ama aynı hızda yıne arabayla giderken solumuzda bulunan olduğu yerde bizim hareket etme hızımıza yakın hızda donen bir pervaneye bir anlık baktıımızda pervaneyi nasıl goruruz yani pervane bizim gittiğimiz yone doğru dönerken yavaslıomus gibi diğer tarafa donerken de hızlanıomus gibimi olur (bence ole olur bide size soruım dedim)
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

bana göre pervane çok hızlı gittiğinden beyin algılayamıyor olabilir bu yüzden göz yanılması gibi bir şey olmuş olabilir ben başka bir şey soracaktım bu gece bir yıldız göz kırparaktan renk değiştiriyordu beyaz ve kırmızımsı bişey bu yıldız mıdır başka bir ey mi yoksa öyle birşey yok mudur ben mi yanlış gördüm
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen

Gördüğünüz yıldız muhtemelen ufka yakın bir yerdedir.Ufka yakın durumdaki bir yıldızda ışık daha fazla kırınıma uğradığı için sanki renk değiştiriyormuş gibi görünür,göz kırpma miktarı da yine daha fazla görünür.
Canon Powershot A3100 IS
------------------
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

ufka yakın derken bize yakın mı oluyor uzak mı oluyor uzak ise o yıldız diğerlerine göre büyüktü ama :oops:
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen

Ufka yakın derken yıldız daha yeterince yükselmemiş oluyor,yani daha aşağıda.Güneş'in doğuş ya da batış anlarındaki gibi.
Canon Powershot A3100 IS
------------------
Kullanıcı avatarı
Umur Çağlar
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Umur Çağlar »

öff neler biliyorlar böyle

dünyanın güneş etrafındaki yörüngesi elips mi yoksa yuvarlak mı :roll:
Kullanıcı avatarı
Anıl Şen

Elips.Her gezegenin yörüngesi elips.Elips olduğundan dolayı yeröte ve yerberi noktalarından/tarihlerinden bahsedebiliyoruz.
Canon Powershot A3100 IS
------------------
Kullanıcı avatarı
Merve__Yıldırım

benim aklımı karıştıran bi yerden aklımda kalmış dünya ile güneş arasındaki mesafe eğer 1 cm artarsa dünya kavrulur eğer 1 cm bile azalırsa dünya donar diye bir şey duymuştum elips şeklinde ucunda iken güneşten uzaklık mesafesi artmıyor mu :cry:

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir