Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
İtiraf etmek istiyorum ki çıplak gözle gözlem yapmayı bu sıralar biraz ihmal ettim... henüz öğrenmem gereken pekçok takımyıldız var... bu da ancak çıplak gözle yapılabilen bir şey... gökyüzünü tanımanın en önemli adımlarından biri...bundan sonraki haftalarda bu konuya ağırlık vereceğim. Triangulum / Üçgen takımyıldızını daha 2 hafta önce öğrendim... kameranın fotoğraf çekmesini beklerken çıplak göz ve dürbünle geziniyordum göklerde....bir sonraki hedefim de M33 idi... bu vesile ile hem M33'ü dürbünle görebildiğimi farkettim hem de takımyıldızı öğrenmiş oldum.

Arkadaşlar sahip olduğumuz ve olacağımız en önemli optikler gözlerimiz... bu hobiye meraklı olanlar, teleskopum yok ya da yeterince büyük değil gibi bahanelerin arkasına saklanmasınlar... büyük teleskopu olan biri olarak iddia ediyorum, gökyüzünü tanıdıktan sonra dürbününüzle karanlık bir yerde gözlem yaparken alacağınız zevk, şehir içinde 11 inch bir teleskopla alacağınız zevkten az olmayacaktır.

Sevgilerimle,
merhaba stellarium hakkında bşy daha sorcam gezegenleri tıklıyorum bazen ismini yazıyor bazen yazmıyor bilgileri ise büssürü karma karısık rakam bu herkezdemi öyle yoksa bndemi öyle bide bugn (02.37 23.09.2010) ayın braz altında bi cisim var o yıldızmı gezegenmi bn dikkat ettim göz kırpma yoktu acemym blkide tam bakamadım dikkat edemedim ama baska bi cisme baktıgımda bu yıldızdır dedim gercekten göz kırpma oldu bu arada braz karısık oldu kusura bakmayın
O ayın biraz altındaki cisim Jupiter'di. Stellarium daki o karmakarışık raklamar ise koordinat, uzaklık vs bilgileri. Ama karmakarışıktan kastınız hiç anlaşılmaz şeyler ise arada boşluklar, garip karakterler vs ise o zaman programı No Open GL modu ile başlatın düzelir.
Sevgili dostlar,

Her ay, o ayın gökyüzü haritasını http://content.telescope.com/rsc/img/ca ... art_bw.pdf adresinden edinip yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. İnsan kıymetli haritalarını karanlıkta nem vs altında kullanmak istemiyor ama bu haritaları istediğiniz gibi kullanır, pislenince de yenisini basarsınız.

http://www.telescope.com/control/learni ... -starchart adresinde de daha büyük ve renkli versiyonlarını görebilirsiniz.

Sevgiler

Sedat
Gerçi pek fark etmez ama ben yeni başlayanlar için skymaps'i öneriyorum. Orada Türkçe destek de mevcut çünkü, dürbün ile görülebilecek, teleskopla görülebilecekler ve teknik bilgiler de açıklandığı için işe yarayacaktır. Ben onu kullanıyorum.

Sevgiler
Sedat Bilgebay yazdı:Her ay, o ayın gökyüzü haritasını http://content.telescope.com/rsc/img/ca ... art_bw.pdf adresinden edinip yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. İnsan kıymetli haritalarını karanlıkta nem vs altında kullanmak istemiyor ama bu haritaları istediğiniz gibi kullanır, pislenince de yenisini basarsınız.
Sevgili Arif Solmaz, bu haritaların Türkçesi'ni hazırlıyor: http://arifsolmaz.wordpress.com/benzetim/ggh/

Ayrıca Sky-Map'in yeni sürüm (beta~ham) bir harika. Üst üstte binen fotoğrafları filitreleyebiliyorsunuz. Çok farklı veritabanlarını tüm gökyüzü olacak şekilde görebiliyorsunuz. Bir iki veritabanı henüz yeni çekildiği için Orion ve çevresi görünüyor. Ancak her halükarda hiç bir yazılım kurmadan, internetin olduğu her yerden erişebileceğiniz muazzam bir veritabanı!

Benzetim (simulation) yazılımları ise internetin olmadığı yerlerde çok işe yarıyor. Gözlem sırasında kırmızı tonları etkinleştirirseniz gözleriniz fazla etkilenmez. Bilgisayar da yoksa artık kırmızı ışık ile birlikte bu tek sayfalık haritaları kullanacaksınız. Tabi hafızanıza güveniyorsanız o başka...:)
Bir bilgiyi paylaştım ve karşılığında ne güzel şeyler öğrendim. Ögetay ve Salih, ikinize de çok teşekkür ediyorum.

Sevgiler
çıplak gözle m31 galaksisini parlak turuncumsu bir yıldız olarak görebilirsiniz. jüpiteri bir aralar çok gözlüyordum. sonra yıldızların renklerini de ayırdedebilmeye başladım.samanyoluna bolca bakıyorum.
ayy yanlış dedim. turuncu değildi sanırım başka bir cismi söyledim şöyle bir yıldıza benzettim.
Andromeda'nın bir diğer özelliği ise,çıplak göz ile Yer'den görülebilen en uzak gök cismi olmasıdır. Ayrıca Samanyolu'na en yakın büyük gökadadır.
vikipedi den alıntıdır...
Çıplak gözle gözlem yaparken elinizde ki kitap yada yazılımda tarif edilen cisimlerin gök yüzünde bulmakta zorluk çekenler aşağıda ki şekilde gösterilen biçimde ölçü alarak cisimleri daha kolay bulabilirsiniz.
Resim

Kolunuzu uzatıp resimdeki şekillere göre cisimler arası uzaklıkları yaklaşık olarak bulmanız mümkün. :)
Sigara içtiğim son dönemlerde (yılbaşında bıraktım) ev içinde içmediğimden terasta çok vakit geçirirdim.
7 sene boyunca çok defa yıldız kaymasına şahit oldum. Bazı yıldızların parlarken göz kırpmadığını farkedip internetten bunların gezegen olduğunu öğrendim. Ayın hep aynı yüzünü gördüğümü biraz yardımla yine kendim keşfettim...
Ama hiç bi zaman teleskop alayım vs gibi merakım olmadı.

Bu anlatacağım olaydan sonra biraz iştahım kabardı. Başka bir bölüm okuduğum için benim için merak belkide hobiden ileri gidiceğini düşünmediğim bir hale geldi gökyüzü. Bu hale geldi derken bundan önce güneş yıldızlar ve ay dı, artık daha meraklıyım.

Hala daha bilen biriyle görüşüp sorma fırsatım olmadı ama arastırma yaparken bulduğum stellarrium adlı programdan bulduğum isimleri; 'Mintaka' 'Alnilam' 'Alnitak' olan herkesin rahatça görebiliceği bu yıldızların ne kadar düz dizilmiş olduğunu bir çok gece düşünme fırsatım olmuştu. Gece vakti karanlık bir terasta yalnız başınıza sigara içerken böyle şeyler olabiliyor :)

Tabiki olay bu yıldızlar değil, bir kaç gözlemden sonra bu yıldızların hafif sağ ve hafif aşağısında ( birer cm kadar belki?) dha önceleride yüzeysel olarak görüp, bildiğimiz dünya bulutu sandığım şey çok dikkatimi çekti.

Gözlerim Allah' a şükür çok iyi görür. Ve dikkatlice inceledim sanki parıltılı bir broş çok uzaklarda parlıyor gibiydi, üzeri dumanlı şekilde.

İşte bu olaydan sonra internette gezinmeye başladım, önce stellarium u buldum , eğer yıldızların isimlerini doğru yazdıysam ve bu yıldızlar yukarda gördüklerimse sonradan farkettiğim bu bulutsu şey de gerçekten bir BULUTSU imiş. Stellariumda üzerinde Ori yazıyor. Sanırım Orion nebulası oluyor.

Bu söylediklerim doğrumudur arkadaşlar? Çıplak gözle yaptığım bu gözlem doğru ise bunu kendi kendime keşfetmem güzel bişey :)

Ama belkide siz, bu işin okulunu okuyanlar arasında bu çok normal bişey de olabilir :) dolayısıyla heyecanımı mazur görün.

Şimdi ise bu bulutsuyu yakından görebiliceğim bir teleskop alma niyetindeyim. Bu konu içinde kendi başlıkları altında görüşmek üzere.
gönderen halill07
Hoşgeldiniz Ozan Bey, evet, Orion Bulutsusunu gördünüz. Sanırım bulunduğunuz ortam karanlık, yeryüzündeki lamba ışıkları pek yok geceleri. Eğer hiç teleskop kullanmadıysanız konus 20x80 gibi bir dürbün daha doğru bir seçim olabilir. Celestron 15x70 veya. Konus iki buçuk kilo, diğeri 1,4 kg. Celestron 15x70 1000 mde 77 m gibi iyi bir açıya da sahip. Böyle bir şey düşünürseniz kararınızı buraya yazın, en uygun fiyata bulacağınız yerleri yazarım.
Niçin dürbün dedim, çünkü iyi bir teleskobu kullanmak biraz tecrübe gerektirir.
halill07 yazdı:Hoşgeldiniz Ozan Bey, evet, Orion Bulutsusunu gördünüz. Sanırım bulunduğunuz ortam karanlık, yeryüzündeki lamba ışıkları pek yok geceleri. Eğer hiç teleskop kullanmadıysanız konus 20x80 gibi bir dürbün daha doğru bir seçim olabilir. Celestron 15x70 veya. Konus iki buçuk kilo, diğeri 1,4 kg. Celestron 15x70 1000 mde 77 m gibi iyi bir açıya da sahip. Böyle bir şey düşünürseniz kararınızı buraya yazın, en uygun fiyata bulacağınız yerleri yazarım.
Niçin dürbün dedim, çünkü iyi bir teleskobu kullanmak biraz tecrübe gerektirir.
Evet Halil, "Teleskop ve dürbün almak isteyenlere öneriler" başlığını okuyorum 22. Sayfaya kadar geldim. Bir heves olabileceği endişesiyle sonradan teleskopu satma derdi olmasın diye önce her konuda işime yarayabilicek bir dürbün alayım diyorum. 10x50 ölçüleri yeterli olucaktır diye düşünüyorum şimdilik. Yeşekkürler ilgilendiğin için.

Şu arkadaş saolsun
https://eksisozluk.com/yeni-baslayanlar ... p--1982108
bir çok konuda açıklık getirdi sorularıma. Kendisi muhtemelen bu foruma üye bir arkadaş.

Birşeyi açıklığa kavuşturamadım dürbündeki 10x50 teleskoptaki 90x600 (rakamları salladım) aynı şeyi mi ifade ediyor? Öyle ise aperture (açıklık) "x" ten önceki sayımı sonraki sayımı? Ve diğer sayı neyi ifade ediyor, etkisi nedir?

Bu soruları hangi başlıkta sorabiliceğimi bilmiyorum.

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]