Çıplak Gözle Gökyüzü Gözlemciliği

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Burak Dal
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Burak Dal »

peki jüpiter'in gözüktüğü bir tarih ve saat var mı varsa söylermisiniz
Burak Dal
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Jüpiter şu sıralar M31 hizasında ve gece yarısından sonra saat 2-3 gibi neredeyse aynı anda doğuyorlar. Yani sabah karşı güneş doğana kadar gözlemlenebilen gökcisimlerinden. Gezegenlerin çoğu hızlı yörünge değiştirdiklerinden bir sabaha, bir akşama geçer.

Yön olarak da sabaha geçtiyse ve ufka yakınsa doğuya bakılmalı, akşam doğuyorsa batıya. Elbette daha yüksek açılarda ikisi arasında güney yönünde seyredebilir. Şu an Jüpiter yüksek bir açıya sahip olmasa da güneş doğmadan evvel uyduları ile rahatlıkla gözlemlenebilir.
Burak Dal

Mesaj gönderen Burak Dal »

Hımmm Peki her gün mü gözükür yoksa belirli bir tarihi var mı?
Burak Dal
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Sürekli gezer ve adeta gökyüzünü tarar. Tıpkı ay gibi ama o kadar hızlı değil.

Bir de geri döner gibi davrandığı noktalar olur ki bunu en sık Merkür'de görüyoruz. Adeta pinpon topu gibi bir oraya bir buraya geçer. Güneş ile saklambaç oynar. Bütün bunlar hızlandırılmış bir şekilde bahsettiğim yazılımda görülebilir.
Kullanıcı avatarı
Arda Güler

Mesaj gönderen Arda Güler »

Ben her gün akşam gökyüzünü çıplak gözle gözetlerim. İlk en yakın gök cisimi ve ayrıntılı biligi alabildiğimden ay ile başlıyorum. Sonra yıldızlara odaklandığımda ay ın önceki ayrıntılı görünümü yıldızlarda da aynı şeyin olmasını sağlıyor. Sonra yanıp sönmeyen yıldız (gezegen) arıyorum. Bulamazsam yıldız bulursam gezegen gözetliyorum. Ayrıca ayın etrafındaki ışığın sebebi güneşten alan ışıkla farklı yerlri minnacınk ışıtıyor. bu ışık da atmostferin küçük bir kısmını görmemize sebebiyet veriyor yani ayı çevreleyen gaz madde yok. :kanit öle olsaydı ilkdördün veya sön dördünde ortadan mavilik geçmez ayrıca o zaman ayın karanlık kısmını tespit edebilirdik. Ve sorum olacak gözlem içinen iyi zaman ne zaman :?: :?: :?:
Kullanıcı avatarı
Arda Güler

Mesaj gönderen Arda Güler »

Messier31 nerelerde (M31) :?: :?:
Talha Çavuşoğlu

Mesaj gönderen Talha Çavuşoğlu »

m31 saat 23.30 24.00 gibi kuzey doğu taraflarında doğuyor. Ayrıca bu tarz gökcisimlerinin yerini stellarium adlı programdan öğrenebilirsiniz...
http://www.stellarium.org
Genel Özür:Uzun bir süre forumdan uzak kaldım :(Bu süre zarfında yapamadığım paylaşımların telafisi için uğraşıyorum.Ayrıca çalışmalardan uzak kaldığım için ''Uzay Çobanları'' ve ''GRAT' üyelerinden özür dilerim
UZAY ÇOBANLARI Genç Amatör Gökbilim Takımı
tamer koc
İlgi düzeyi: merak yeni başladım

Mesaj gönderen tamer koc »

meraba arkadaslar yazdıklarınız okudum ve stellarium programını yükledim bu program bilgisayara kaydedilmiş gezengenlerimi gsteriyor yoksa gercekmi yani canlı canlımı:D gösteriyor
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

tamer76 yazdı:meraba arkadaslar yazdıklarınız okudum ve stellarium programını yükledim bu program bilgisayara kaydedilmiş gezengenlerimi gsteriyor yoksa gercekmi yani canlı canlımı:D gösteriyor
Merhaba Tamer;

Canlı canlı gösteriyor. O an yıldızın veya gezegenin gökyüzündeki konumu ne ise aynısını gösteriyor yani. Yalnız bunun için saat, tarih ve konum ayarlarını bulunduğun bölgeye uygun yapman gerekiyor. Yaptıysan bulunduğun yerdeki gökyüzünü aynen Stellarium' da da görürsün...
tamer koc

peki dün programa bakarken progrmda yıldız kaydı gercektede kayma oldumu?
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Güven Özkan »

Stellarium bir "simulasyon" programıdır. Canlı gösterim yapmaz. (Buradaki "Canlı" sözü "tamer76" nın kastettiği anlamda kullanılmıştır.) Yıldızların ve gezegenlerin o anki konumunu simule eder sadece. Yoksa gökyüzünden bir kamera ile canlı yayın yapmaz. Dolayısı ile orada kayan yıldız da gerçekten kaymış değildir. O sadece programa biraz renk katmak için konulmuş bir animasyon.
Celestron C9 1/4-SGT, CG5 Advanced GT
Konus 2125 20x60, Konus 2381 7x50
Canon 550D Hutech modifiyeli, 18-55 mm EF-S, EF 50 mm 1:1.8 II, Astronomik CLS Clip Filter, Philips SPC900NC
http://astrofotografi.net/gallery/v/guvenozkan/
tamer koc

tesekkürler şimdi oldu bu programı indirdim ayar filan ne yapmam gerekiyor onuda rica etsem söylermisiniz
Kullanıcı avatarı
Güven Özkan
İlgi düzeyi: Merak

Mesaj gönderen Güven Özkan »

Konum bölümünden bulunduğunuz şehri ayarlamanız yeterli. Diğer detayları zaten kurcalayarak öğrenebilirsiniz.
Celestron C9 1/4-SGT, CG5 Advanced GT
Konus 2125 20x60, Konus 2381 7x50
Canon 550D Hutech modifiyeli, 18-55 mm EF-S, EF 50 mm 1:1.8 II, Astronomik CLS Clip Filter, Philips SPC900NC
http://astrofotografi.net/gallery/v/guvenozkan/
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

İtiraf etmek istiyorum ki çıplak gözle gözlem yapmayı bu sıralar biraz ihmal ettim... henüz öğrenmem gereken pekçok takımyıldız var... bu da ancak çıplak gözle yapılabilen bir şey... gökyüzünü tanımanın en önemli adımlarından biri...bundan sonraki haftalarda bu konuya ağırlık vereceğim. Triangulum / Üçgen takımyıldızını daha 2 hafta önce öğrendim... kameranın fotoğraf çekmesini beklerken çıplak göz ve dürbünle geziniyordum göklerde....bir sonraki hedefim de M33 idi... bu vesile ile hem M33'ü dürbünle görebildiğimi farkettim hem de takımyıldızı öğrenmiş oldum.

Arkadaşlar sahip olduğumuz ve olacağımız en önemli optikler gözlerimiz... bu hobiye meraklı olanlar, teleskopum yok ya da yeterince büyük değil gibi bahanelerin arkasına saklanmasınlar... büyük teleskopu olan biri olarak iddia ediyorum, gökyüzünü tanıdıktan sonra dürbününüzle karanlık bir yerde gözlem yaparken alacağınız zevk, şehir içinde 11 inch bir teleskopla alacağınız zevkten az olmayacaktır.

Sevgilerimle,
Sedat

Lütfen bana özel mesaj atmayın, cevap veremiyorum.
Sorularınızı forumda ilgili başlık altında sorun.
Böylece herkes katkıda bulunabilir ve yararlanabilir.
tamer koc

merhaba stellarium hakkında bşy daha sorcam gezegenleri tıklıyorum bazen ismini yazıyor bazen yazmıyor bilgileri ise büssürü karma karısık rakam bu herkezdemi öyle yoksa bndemi öyle bide bugn (02.37 23.09.2010) ayın braz altında bi cisim var o yıldızmı gezegenmi bn dikkat ettim göz kırpma yoktu acemym blkide tam bakamadım dikkat edemedim ama baska bi cisme baktıgımda bu yıldızdır dedim gercekten göz kırpma oldu bu arada braz karısık oldu kusura bakmayın

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir