Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
gönderen Cüneyt Şanlı
Merhaba ilave olarak ,muhtemelen haftanın yedi günden oluşması ve günlerin isimlendirilmesinde de bu noktadan yola çıkılmış olabilir...
Başarılar...
Kullanıcı avatarı
gönderen Onur Atılgan
Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba ilave olarak ,muhtemelen haftanın yedi günden oluşması ve günlerin isimlendirilmesinde de bu noktadan yola çıkılmış olabilir...
Başarılar...
Tam olarak öyle.. pazar (sunday) güneş günü, pazartesi (Monday) ay günü, salı mars, çarşamba merkür, perşembe jüpiter, cuma venüs, cumartesi (saturday) satürn'den geliyor. Bazıları çok alakasız gelebilir fakat her gezegenle ilişkilendirilen antik tanrıların isimleri genelde. Sunday, monday ve saturday'deki etimolojik kaynak ise bariz.
gök atlasını nasıl temin ederim ve günlük nasıl takip edebilirim.önceden bir yabancı siteden akşam çıktı alıp incelemiştim şu an hatırlayamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
murat ünlü yazdı:gök atlasını nasıl temin ederim ve günlük nasıl takip edebilirim.önceden bir yabancı siteden akşam çıktı alıp incelemiştim şu an hatırlayamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
TÜBİTAK yayınlarından M.Emin Özel'in "Gökyüzünü Tanıyalım" kitabı harika bir eser , çok yardımcı olacaktır. Ayrıca içinde kocaman bir GÖK ATLASI var.
Onur Abi ne yaptın adamı birden 60 yaşına getirdin jübile için bu arada hangi yıldızın saat kaçta nerede olduğunu ben gök atlasımdan bakıyorum sizede bir tane almanızı öneririm
Ben giresunda oturuyorum saat 21.00 da tarih:20 mayıs 2009 da satürn güney batı da olacak ben çıplak gözle bakacağım (hazian ayı gelsin 8" lik alıyorum )
Bildiğim kadar; yıldızlarla gezegenleri ayırt etmenin en kolay yolu gözlerin akşamları gökyüzü karanlığına alıştıktan sonra, yıldızların göz kırptığını(ışıklarının yanıp-söndüğünü) görürsün.Ancak gezegenlerin Dünya'dan bakıldığında ışıkları sabittir.
arkadaşlar ben gezegenleri(çıplak gözle gözükenleri) görmek istiyorum ama saat ve tarih olarak ne zaman gözüküyorlar bilenler varsa nütfen söylesin gezegeni keyifle izlemek isterim :ye
Merhaba Burak,

Aramıza hoş geldin... :wink:

Çıplak gözle görebileceğin en kolay gezegen Jüpiter. Konumlarını öğrenmek için Stellarium yazılımını (-bknz. Ekran Görüntüleri) bilgisayarına ücretsiz bir şekilde yükleyebilirsin. Ancak bir de 10 kat büyüten (10x50) bir dürbünün olursa uydularını bile görmen mümkün.

İyi gözlemler...

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]