Çıplak Gözle Gökyüzü Gözlemciliği

Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba ilave olarak ,muhtemelen haftanın yedi günden oluşması ve günlerin isimlendirilmesinde de bu noktadan yola çıkılmış olabilir...
Başarılar...
Orion 8'' Newton f/4 , Orion Atlas EQ-G Kundak , Canon EOS 5D,canon 100-300mm f/4,5-5,6 , canon 50mm f/1,8 ,
Tamron 28-75mm f/2,8
Orion 20x80 Astronomy Binoculars,Orion Scenix 10x50 Wide-Angle Binoculars
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Cüneyt Şanlı yazdı:Merhaba ilave olarak ,muhtemelen haftanın yedi günden oluşması ve günlerin isimlendirilmesinde de bu noktadan yola çıkılmış olabilir...
Başarılar...
Tam olarak öyle.. pazar (sunday) güneş günü, pazartesi (Monday) ay günü, salı mars, çarşamba merkür, perşembe jüpiter, cuma venüs, cumartesi (saturday) satürn'den geliyor. Bazıları çok alakasız gelebilir fakat her gezegenle ilişkilendirilen antik tanrıların isimleri genelde. Sunday, monday ve saturday'deki etimolojik kaynak ise bariz.
zuhat baran budak
İletişim:

Mesaj gönderen zuhat baran budak »

http://www.sky-map.org/

bu sitede cok güzel yıldız haritası var herkeze tavsiye ederim mükkemmel
BARAN
murat ünlü

Mesaj gönderen murat ünlü »

gök atlasını nasıl temin ederim ve günlük nasıl takip edebilirim.önceden bir yabancı siteden akşam çıktı alıp incelemiştim şu an hatırlayamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
bilimin sınırlarını zorlayan ve aşan en önemli matematiksel fiziksel ve büyük boyutlu aktiviteler uzayda dünyamızın hemen dışında oluşmaya başlar ve dünyanın içini de %100 etkiler.Ama yaşam ve insan şimdilik sadece dünyada var...
Engin Yazıcı

Mesaj gönderen Engin Yazıcı »

murat ünlü yazdı:gök atlasını nasıl temin ederim ve günlük nasıl takip edebilirim.önceden bir yabancı siteden akşam çıktı alıp incelemiştim şu an hatırlayamıyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
TÜBİTAK yayınlarından M.Emin Özel'in "Gökyüzünü Tanıyalım" kitabı harika bir eser , çok yardımcı olacaktır. Ayrıca içinde kocaman bir GÖK ATLASI var.
Mehmet DİNÇER
İlgi düzeyi: Amatör Gökbilimci

Mesaj gönderen Mehmet DİNÇER »

Onur Abi ne yaptın adamı birden 60 yaşına getirdin jübile için bu arada hangi yıldızın saat kaçta nerede olduğunu ben gök atlasımdan bakıyorum sizede bir tane almanızı öneririm
Orion XT8 Klasik haziran ayı içerisinde almayı düşünüyorum fikirlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
Mehmet DİNÇER

Mesaj gönderen Mehmet DİNÇER »

Ben giresunda oturuyorum saat 21.00 da tarih:20 mayıs 2009 da satürn güney batı da olacak ben çıplak gözle bakacağım (hazian ayı gelsin 8" lik alıyorum )
Orion XT8 Klasik haziran ayı içerisinde almayı düşünüyorum fikirlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.
frankyfourfingers
İlgi düzeyi: UÇ Üyesi
İletişim:

Mesaj gönderen frankyfourfingers »

Bildiğim kadar; yıldızlarla gezegenleri ayırt etmenin en kolay yolu gözlerin akşamları gökyüzü karanlığına alıştıktan sonra, yıldızların göz kırptığını(ışıklarının yanıp-söndüğünü) görürsün.Ancak gezegenlerin Dünya'dan bakıldığında ışıkları sabittir.
Buğra Özpolat

Mesaj gönderen Buğra Özpolat »

evet yıldızların korona'ları hareket eder gözkırpması gibi görünür.Gezegenler ise gözkırpmaz sabittir
fırat karahan
İlgi düzeyi: yeni başladım

Mesaj gönderen fırat karahan »

Bu gece Ay'ın sağ alt yönünde kalan parlak cisim Jupiter midir?
Kullanıcı avatarı
Burak BİLGİLİ
İlgi düzeyi: Hobi ve Merak

Mesaj gönderen Burak BİLGİLİ »

Fırat Abi, tam üstüne bastınız. O cisim Jüpiter.
Hatta bir kaç gün önce Ay ile Türk Bayrağı oluşturdular...
En son Burak BİLGİLİ tarafından 03 Ara 2009, 18:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Konus 2110 20x80
fırat karahan
İlgi düzeyi: yeni başladım

Mesaj gönderen fırat karahan »

Geçtiğimiz aylarda-yıllarda da Ay'la Türk bayrağı meydana getiren sahneler oldu.Ordaki cisim de hep Jupiter'miydi, yoksa bazen başka bir cisim(yıldız) olabiliyor mu?
İlhanKarayel
İletişim:

Mesaj gönderen İlhanKarayel »

Etkileyici...
Burak Dal

Mesaj gönderen Burak Dal »

arkadaşlar ben gezegenleri(çıplak gözle gözükenleri) görmek istiyorum ama saat ve tarih olarak ne zaman gözüküyorlar bilenler varsa nütfen söylesin gezegeni keyifle izlemek isterim :ye
Burak Dal
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Merhaba Burak,

Aramıza hoş geldin... :wink:

Çıplak gözle görebileceğin en kolay gezegen Jüpiter. Konumlarını öğrenmek için Stellarium yazılımını (-bknz. Ekran Görüntüleri) bilgisayarına ücretsiz bir şekilde yükleyebilirsin. Ancak bir de 10 kat büyüten (10x50) bir dürbünün olursa uydularını bile görmen mümkün.

İyi gözlemler...

“Yeni Başlayanlar İçin Astronomi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 62 misafir