Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
gönderen ccckutluhanccc
Merhaba enes, öncelikle foruma hoşgeldin.

Esasen şu başlığa cevap vermek için kayıt oldum desem yeridir daha doğrusu bu tetikledi uzun zamandır da takipteydim. Sana önerim yani bana sorarsan bütçen kısıtlıysa olympus 10x50 alman. Çünkü zoom arttıkça titreme de artıyor, elde tutmak zorlaşıyor haliyle gökcisimleri silikleşiyor kaldı ki 50 mm açıklığa sahip bir dürbünle 20x zoom gereksiz olacaktır. 20x80 falan olsaydı, tripod önerebilirdim ama dediğim gibi 20x50 ancak görüntünün kalitesini düşürecektir bana sorarsan.

bir olympus 10x50 sahibi olarak diyebilirim ki bu fiyata alabileceğin en iyi dürbün, gerek görüntü kalitesi olsun gerek malzemesi olsun on numara bir dürbündür. Ha eğer durumun iyiyse nikon öneririm ama ülkemiz ekonomisi sebebiyle fiyatları biraz yüksek.

10x50 bir dürbünle gökyüzünde sayısız gökcismi görebilirsin. Sayısız yıldız, gezegen, bazı nebulalar, andromeda galaksisi..
yani kaliteli bir 10x50 dürbün her türlü işini görecektir. Ben de ilk zamanlarda fazla zoom olsun falan istiyordum ama anladım ki olay zoom değil, olay tamamen ışık toplama. Kaldı ki zoom arttıkça gözlenen alan da daralıyor haliyle gözlem yapmak da zorlaşıyor.

eğer bütçen bu kadarsa üzerine biraz ekleyip olympus almanı, bütçeni arttırabilecek durumdaysan da nikon almanı tavsiye ederim. Tabii illa ki zoomu iyi olsun, daha çok ışık toplasın, gezegen gözlemi yapayım falan diyorsan da konusun 20x80 dürbünleri var tripod ile kullanmak şart olmak üzre onlar da kaliteli.
gönderen EnesBey
Öncelikle çok teşekkür ederim olympus u bende isterim ancak daha uygun bir şeyler bakmaya çalışıyorum celestron da güzel duruyor daha uygun fiyat 10x50 de karar kıldım ancak fiyat olarak kısıtlı imkanım var olympus biraz zor duruyor bu yüzden celestron alacağım sanırım
gönderen ccckutluhanccc
Aslında celestron da senin işini görecektir sonuçta teleskop konusunda dünyaca ünlü bir marka. Daha önce denemediğim için görüntünün ne derece farklı olacağı konusunda bir fikir beyan edemesem de tahmin yürütecek olursam aşağı yukarı olympus ve nikon ile benzer olacaktır. Yani seni tatmin edeceğini düşünüyorum.

Yukarıda da dediğim gibi 10x50 den şaşma. Başlangıç için kesinlikle ideal.
daha yüksek büyütmeler tahminimce canını sıkacaktır. 10x50 nin vaadettiği daha geniş görüş açısı ise seni gökyüzünde daha realist bir yolculuğa çıkaracaktır. Geniş açı hem daha kolay gözlem yapmanı sağlayacak, hem de gözlem keyfini arttıracaktır.

asıl ben teşekkür ederim.
gönderen EnesBey
Öncelikle her şey için teşekkür ederim.
Eğer imkanım olsa bende nikon almak isterdim.Bir de stellarium uygulaması var ancak bana ayrıntılı bir şekilde evreni anlatan bir kitap lazım çok bilgim de yok açıkçası.
Önerebileceğiniz bir kitap arıyorum .
Şimdiden çok teşekkür ederim.

UP https://mundoalbiceleste.com/author/burinot/ h[…]

Öncelikle selamlar. Aranızda yeniyim. Araştır[…]