Astronomi ile yeni tanışıp nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, merak ettiklerinizi sormak istiyorsanız...
gönderen EnesBey
Selamın Aleyküm abilerim hayırlı günler
Ben lise okuyorum istediğim bölüm uzay mühendisliği veya astronomi ve uzay bilimleri ancak bu fakülteler pek de iyi değil ve bu bölümleri okuduktan sonra iş imkanı da fazla yok yardım edebilirsiniz sevinirim hayırlı günler
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Nasıl bir yardım bekliyorsun, mezun olunca iş garantisi mi verelim? :) Forumda yalnızca erkek üyeler bulunmuyor, belki cevaba sahip bayan bir üyemiz de vardır.

Mevzuya gelince. Astronomi gibi temel bilim alanı size meslek kazandırmaz. Eğer para kazanma kaygınız varsa hiç okumayın daha iyi. Çünkü hayatınız boyunca eğitime devam etmek zorunda olacaksınız ve bunun sadece Türkiye'de değil, dünya çapında hiçbir garantisi yok. Hatta bence Türkiye'de kadro bulmak diğerlerine göre çok daha kolay. Önüne gelen, bilgili bilgisiz birçok kişi kadro bulabiliyor. Yine de isteyerek yapmıyorsanız, yapamayacaksınız. Eğer mezun olunca benim bir işim olsun istiyorum diyorsan, farklı bölümleri düşünmende fayda var.
gönderen EnesBey
Tabii ki iş garantisi istemiyorum sadece iş alanı var mı onu soruyorum araştırdım pek bir şey bulamadım mesela abi sen astronomi ve uzay bilimleri okuyorsun üniversite bitince ne yapmayı planlıyorsun?
O bölümde neler okutuluyor gerçekten okumaya değer mi yani astronomi dışında her şey anlatılıyor diyorlar yalan mı bunları öğrenmek için sormuştum iyi günler
Kullanıcı avatarı
gönderen Ögetay Kayalı
Astronomi dışında her şey anlatılıyor diyen güruh her kimse, muhtemelen derslerden geçemeyip, 7-8 senedir okuyanlardan oluşuyordur. Bunların özellikle bir kısmı, hiçbir şey yapmayıp sadece laf ederek bölümün adını kirletiyor. Gel gelelim bölüm için en büyük kirlilik, boş beleş takılıp, öğrenciliğini dahi yapmayıp böyle şeyler söyleyenlerdir. Burada bazı sebeplerle bölümü uzatanları veya gayet iyi niyetiyle okuyanları tenzih ederim.

Bölüm dünya çapında bir astronomi eğitimi sunmasa da, bazı dersleri gayet de uluslararası seviyelerde işlenebiliyor. Evet arada maalesef kötü dersler de oluyor, fakat başarılı hocalarımız da gayet verimli ders anlatıyor. Eğer astronomi alanında gelişmek istiyorsanız, ortalama düzeyde denebilir. Fakat aynı şeyi, fizik okuyarak da yapabilirsiniz. Sabancı, Boğaziçi, ODTÜ gibi üniversitelerin fizik bölümünde daha iyi bir eğitim alma şansınız var.

Astronomi gibi bir temel bilim okuyorsanız, bitirince bir şey olmaz. Yüksek lisansa devam edersiniz, takriben 2 sene sürer. Sonra doktoraya başlarsınız takriben 3-4 sene sürer. Ardından doktora sonrası çalışma yaparsınız, artık ne kadar sürer bilemem. Kadro bulana kadar şehir şehir dolaşır, farklı yerlerde farklı çalışmalar yaparsınız.

Temel bilimi seçerken tek amacınız bilim yapmak olmalı. Eğer başka bir şey yapma gibi düşünceniz varsa, seçmeyin bile. Hayatınızın bundan farklı bir şekilde işlemesi mümkün değil. Dünyanın en iyi üniversitesinde doktora dahi yapsanız, aynı senaryoyu yaşayacaksınız. O yüzden amacı yalnızca bilim yapmak isteyenler bu bölümü seçmeli. Yoksa okuyup yüksek lisansta bırakmanın pek de bir anlamı yok.

İş imkanı var mı? Yok değil. Birçok özel okulda planetaryum, gözlemevi vb. açılıyor. Bilim etkinliği düzenleyen yerler var. Fakat astronomi bölümü haddinden fazla mezun veriyor. Dolayısıyla böyle bir işe girerim sonunda diyerek astronomi seçmek bence büyük hata olur. Özetle bu konuda diyebileceğim, eğer sonunuzu düşünüyorsanız, temel bilim seçmeyin. Temel bilim daima risktir ve sizi buraya bağlı tutabilecek tek şey tutkudur. O yoksa, işler yürümez.

Verebileceğim tavsiyeler kabaca bunlar. Ortalıkta dolanan kimin söylediği belli olmayan iddialara kanmayın.
iç bükey ayna

türkiyede iç bükey ayna alabilece[…]