Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Cok guzel olmus bu calismalar Sule, tebrikler.

Sedat
Sedat Abi, Timur; çok teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için. :tap
Şule abla gerçekten muhteşem fotoğraflar çekmişssin.Insallah birgün bende gözlemlemekten astrofotografiye geçerim. Eger geçersem bana ne önerirsin abla makine olarak?
Not:Teleskobum 8" belki seçmekte işinize yarar diye söyledim bunu bu konu hakkında pek cahilim de :roll:
astroemir yazdı:Şule abla gerçekten muhteşem fotoğraflar çekmişssin.
Teşekkürler Emir!

Insallah birgün bende gözlemlemekten astrofotografiye geçerim. Eger geçersem bana ne önerirsin abla makine olarak?.....

:lol: :lol: :lol: Emir bu sorun beni her ne kadar gururlandırsa da, maalesef ki bu sorunun cevap merci ben değilim. Elimde bir webcam kendi çapımda takılan biriyim. :lol: İşi ehline sorman lazım. :merhaba
Selçuk Kurtuluş yazdı: Hepsi çok güzel. En çok uydular ile birlikte olanı beğendim.
tebrikler, Şule hanım.
Teşekkürler Selçuk Bey!

Çekim bilgileri nerde?
Bunu ben de merak ediyorum. :lol: Bunları çekerken, bir yandan teleskobu yönlendirmeye çalışıyorum, bir yandan ayar yapıyorum, bu arada gözümü de ekrandan ayıramıyorum çünkü Jüpiter çok hızlı kaçıyor. :lol: Eğer fazladan elim olursa o bilgileri de kaydedeceğim inşaallah bir gün. Şimdi diyeceksiniz ki takip modu ne işe yarıyor? Bulucu dürbün ayarıyla kameranın gördüğü noktayı eşleştirdiğim zaman onu da kullanacağım. :aah
Uzun süredir yeryüzüne o kadar dalmıştım ki, teleskobuma elimi bile sürmemiştim. O kadar ki geçen söküp takarken tüpü nasıl takacağımı bilemedim bir an. :lol: Neyse ki el alışkanlığı imdadıma yetişti. Sonunda yaz tatili geldi ve teleskobumla ilk buluşmamı gerçekleştirdim. Bu arada Jüpiter yolculuğunun sonuna gelmiş ve jüpiteri yeniden çekme şansını kaybetmişim. Hilal halindeki Venüs ve hiçbir ayrıntısı seçilemeyen bir Jüpiter gözleminden sonra farklı hedeflere yöneldim. Dolunay sağolsun, DSO'ları gözlemleme fırsatım olmadı ve de koskoca bir dolunayın mozayiğini yapma sabrını kendimde bulamadım bu ilk buluşmada. Geriye bir tek Satürn kalmıştı. Onunla yetindik. :D

Object_20150702_1824_35.jpg
Object_20150702_1824_35.jpg (2.59 KiB) 1981 kere görüntülendi
Object_20150702_1827_26.jpg
Object_20150702_1827_26.jpg (2.28 KiB) 1981 kere görüntülendi
Object_20150702_1828_07.jpg
Object_20150702_1828_07.jpg (6.77 KiB) 1981 kere görüntülendi
Fotolardaki izler takipsizlikten kaynaklanıyor. :lol: Olmadı takipli çekim yapamadım. :lol: Bugün deneyeyim dedim de ya koordinatlar yanlış, ya da bir şeyleri yanlış girdim. Takip moduna aldığımda birden kayıyor. Yön tuşlarıyla tekrar odağa getiriyorum, sonra yine kayıyor. :kahve En iyisi bildiğin yöntemdir dedim ben de.
Sedat Bilgebay yazdı:Bir de resimleri gorebilsek :)
İnşaallah şimdi görünür hale gelmiştir. :D
20 Temmuz akşamı 21:00-22:00 saatleri arasında alınmış 100 framelik videolardan işlenmiştir. Bu kez koordinatları düzelttim, takip sistemini ayarladım. Ama sadece satürnün odaktan kaçış hızını azaltabildim. :lol: Tam olarak Satürne sabitlemiyor takip sistemi. Bir şeyler hala yanlış ama, hayırlısı bakalım. :mrgreen: En azından Satürnün kuşaklarından biri belli belirsiz görünüyor. Ya da ben gördüğümü sanıyorum. :D
Object_20150720_1939_43.jpg
Object_20150720_1939_43.jpg (6.09 KiB) 1940 kere görüntülendi
Dosya ekleri
Object_20150720_1940_06.jpg
Object_20150720_1940_06.jpg (6.12 KiB) 1940 kere görüntülendi
gönderen cengiz
Şule Kuzpınarı yazdı:20 Temmuz akşamı 21:00-22:00 saatleri arasında alınmış 100 framelik videolardan işlenmiştir. Bu kez koordinatları düzelttim, takip sistemini ayarladım. Ama sadece satürnün odaktan kaçış hızını azaltabildim. :lol: Tam olarak Satürne sabitlemiyor takip sistemi. Bir şeyler hala yanlış ama, hayırlısı bakalım. :mrgreen: En azından Satürnün kuşaklarından biri belli belirsiz görünüyor. Ya da ben gördüğümü sanıyorum. :D
Object_20150720_1939_43.jpg
Gerçekten güzel çalışma olmuş Şule Hanım.
Bir soru sorabilir miyim? Satürn'ün uzağında iki beyaz nokta var onlar Satürn'ün uydusu mu?
cengiz yazdı:...
Bir soru sorabilir miyim? Satürn'ün uzağında iki beyaz nokta var onlar Satürn'ün uydusu mu?
Öncelikle teşekkür ediyorum. Maalesef ki o iki nokta uydu değil. Ben de ilk başta öyle sandım ama, farkettim ki, kameradaki bir problemden kaynaklı. :cry:
gönderen cengiz
Şule Hanım gezegen resimlerinde 25mm gözmerceği mi kullandınız 9mm gözmerceği mi kullandınız?

Tahminimce 9mm gözmerceği (139x) kullanmış gibisiniz. Büyütmeler gerçekten çok iyi.
Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]

Hire UI design designer

A strong digital experience includes a design that[…]

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]