Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Şule Kuzpınarı yazdı:Merhaba Lütfü Bey! ...... Ve en son geçen Nisan'da neyi bekliyorum ki diyerek teleskop aldım. Şimdi de 20 yılın semeresini alıyorum sanırım. Sözün özü, hiç kısa bir zaman değildi. :mrgreen:
Gökbilime bir katkım olur mu bilmem; gökbilime sevdalıların sayısını artırsam o da yeter. :D
Merhaba Şule hn,

Benim kastetiğim de teleskop alınmasından sonraki dönem. Yoksa söylediğiniz gibi hepimiz öyleyiz, benimkisi neredeyse 40 yıl. bizim çocukluğumuzda her çocuk astronot doğardı. :) Aya ilk inişin naklen yayınını yarım metreden daha büyük tahta radyomuzdan babamla birlikte dinleyişimizi dün gibi hatırlıyorum. :)

Memleketteki gökbilim sevdalılarının sayısının artmasına katkınızın mutlaka olacağına inanıyor ve tekrar başarılar diliyorum.

Lütfü

PS: Son çekiminizde; fotografçı arkadaşlar daha iyi bilir ama ben, şiddetli rüzgardan teleskopunuzun titreştiği için netliğin bozuk olduğu izlenimini edindim.
40 yıl :shock: . Haklısınız kısaymış. :lol: :lol:

İnşaallah rüzgardandır ama lekenin yeri değişmiyor. :cry: İlk bir kaç çekimde yok. Sonradan çıktı.
Şule Kuzpınarı yazdı:Bugün hava açıktı. Rüzgardan dolayı seeing iyi değildi ama kurdum düzeneği, başladım çekime. Çok kötü bir seeing olmasına rağmen, boşuna mı kurdum diyerek çektim Jüpiteri. Çekiyorum, ardından çektiğimi işliyorum, anında geri bildirim olsun diye. İyi bir sonuç çıkmadı. Daha da kötüsü, işlenen jüpiterlerin ortasında her videoda gittikçe büyüyen bir şey var. Aynayı, merceği temizledim bir şey mi var acaba diye. Kamerada Ir cut filtresi takılıydı, onu da temizledim. Taktım kamerayı jüpiter yemyeşil oldu. Temizlerken bozdum herhalde deyip, filtreyi çıkardım; jüpiter hala yeşildi. Sonra pc kilitlendi, açıp kapatınca düzeldi ama hala jüpiterin ortasında bir şey var. İşin garibi bu leke işledikçe belirginleşiyor. Acep kamera gidici midir? :aah
x.jpg
Kesinlikle kamera ayarlarınız bozulmuş. Ortadaki leke dediğiniz şeyin eğer gerçekten bir leke ise Jüpiter' in tam ortasına denk gelme ve orada kalma olasılığını ben hesaplayamam...

Kamera ayarları bozulduğu için haliyle hatalı çekim yapılıyor ve o hata işledikçe coşuyor. Kesin net...

Kameranın programını, driverini kaldırıp tekrar kurun.
Leke kelimesinden Jüpiterin lekelerini anlamadınız umarım. :? Şöyle anlatayım: Hani teleskopta netlik ayarları yaparken gezegenin ortasında siyah bir halka olur, netliğe yaklaştıkça küçülür ya, aynen öyle jüpiterin tamamını kaplayan, işlendikçe ortaya doğru küçülen ve bir yerde sabit kalan bir bulanıklık var. Sanki kamerayla gezegenin parlaklığı arasında bir anlaşmazlık var. Ben de kameradan olduğunu tahmin ediyorum da benim aklıma bozulmuş olması gibi en kötü olasılık geldi. :mrgreen: Tavsiyenize uyup, programı yenileyeyim bir. :tap
Burak Yakut yazdı:
Ögetay Kayalı yazdı:Gezegenciliği sevmeye başladım bir an, nasıl oldu bilmiyorum :)
Nasıl yani :shock: bu vakte kadar :?: :aah
Nedense pek ilgimi çekmiyor Güneş Sistemi. Ama bir an gezegenci hissiyatını yaşadım, demek ki fotoğraflara bir kadın elinin değmesi gerekiyormuş :lol:
Selçuk Kurtuluş yazdı:Şule hanım, bende gain'in veya exposure'ın yüksek olmasından dolayı, ışık doygunluğundan patlamış bir alan gibi gördüm bakar bakmaz. Bu değerleri düşürmeyi de deneyebilirsiniz. Selamlar.
Exposure 0,6. Onunla oynamıyorum henüz. :mrgreen: Gain dediniz size gainle ilgili bir hikayecik anlatayım.

Bir zamanlar acemi bir gökbilim sevdalısı varmış... Neyse bu kadar baştan başlamayayım. :lol: :lol: Kameramın önceki sahibi Ahmet Kale. Driver yükleme, ilk ayarlar falan sağolsun yardımcı olmuştu. O zamanlar bana gamma default kalsın, sonra işlemede sıkıntı oluyor diye uyarmıştı. Her nasılsa benim aklımda gainle oynama diye kalmış. Ve düne kadar gaini olduğu gibi bırakıp, gamma değerleriyle oynayıp duruyordum. :mrgreen: Şu üstte sorun çıkaran fotoyu çekerken ilk defa gaini karıştırdım. Sonuç bu olunca Ahmet Bey dediydi diye de aklıma geldi bir ara. Burak Bey'in tavsiyesi üzerine programı yenilemek istedim. Linkini bulamadım, Ahmet Bey'in mesajlarında linkini ararken gain diye aklımda kalan şeyin gamma olduğunu görünce kendime baya güldüm. :lol: İnsan hafızasına çok güvenmemeli demek ki, bir yerlere yazmak lazım. Programı yeniledikten sonra dün bir deneme çekimi yaptım, işlerken yine aynı sorun vardı. Seeing düzeldiğinde tekrar bakacağım. Ama gainle ne kadar oynamalıyım, + yönde mi - yönde mi oynamalıyım bilecek kadar gain deneyimim olmadı, hafızam sağolsun. :aah
Ögetay Kayalı yazdı:
Nedense pek ilgimi çekmiyor Güneş Sistemi. Ama bir an gezegenci hissiyatını yaşadım, demek ki fotoğraflara bir kadın elinin değmesi gerekiyormuş :lol:
Aslında teleskop alana kadar Güneş Sistemi benim de ilgimi çekmiyordu. Teleskobu bu kadar geç almamın sebebi de bu. Almışken en iyisi olsun, derin uzay olsun istiyordum. Bilinmeyene meraktan olsa gerek. Daha önce çekilmiş bir fotoğrafı benim bir kez daha çekmemin ne anlamı var ki diye düşünüyordum bundan önce. Ama insanın kendi çektiği bit kadar foto bile değerli oluyormuş meğer. Artık uzaydaki en küçük taş bile ilgimi çekiyor. :merhaba
Uzun süredir astrofotoğrafi işine ara vermiştim. Geçen hafta, havanın açık olduğu bir gün aceleyle çekmiş olduğum videoları bu gün işlemek için vakit buldum. Önce saatlerce ay çekimleri üzerinde uğraştım. Ondan bir şey çıkmadı, tekrar deneyeceğim. Saatlerce çalışmanın sonunda ortaya bir ürün çıksın diye Jüpiter videoalarına geçtim. Ortaya bir şey çıktı evet ama hala o istediğim Jüpitere ulaşabilmiş değilim. :kahve
Jüpiter
Jüpiter
Object_20150126_1752_37.jpg (2.51 KiB) 1944 kere görüntülendi
Diğer Jüpiter çalışmaları.
x.jpg
x.jpg (2.7 KiB) 1934 kere görüntülendi
Object_20150126_1750_01.jpg
Object_20150126_1750_01.jpg (2.39 KiB) 1934 kere görüntülendi
Dosya ekleri
Object_20150126_1752_37.jpg
Object_20150126_1752_37.jpg (2.51 KiB) 1934 kere görüntülendi
Şule hocam çok güzel jüpiterler bunlar. :tac
Hepinize teşekkür ediyorum. :merhaba Ama bana sanki elimden gelenin en iyisini yapmıyormuşum gibi geliyor. :hasta
Tebrikler Şule Abla, elinizdeki ekipmanların potansiyelini sonuna kadar kullanıyorsunuz.Elinize şöyle mis gibi bir SCT geçse kim bilir nasıl fotoğraflar görürüz.
Hire ux designer

Origami Studios is a team of highly proficient app[…]

Alkomed Etil Alkol

https://cdn.shortpixel.ai/client/to_webp,q_lossle[…]

Hire UI design designer

A strong digital experience includes a design that[…]

Bitcoin Verim Çiftliği ile Sizde Kazanmaya[…]