Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Şule Kuzpınarı yazdı:Yalnız, galiba bu sonuç bir tesadüften ibaretti. :aah Çektiğim diğer videoları ve bu sonucu aldığım videoyu tekrar işledim. Diğerlerinden bu kadar iyi bir sonuç alamadığım gibi, aynı videoyu tekrar tekrar işlediğim halde bile bu sonuca ulaşamadım. Ya üst üste bu kadar jüpiter işleyince gözlerim bir tuhaf oldu ya da, hatırlayamadığım başka bir şeyler daha yaptım o videoyu işlerken. :kahve
Bu benim de eskiden daha sık yaşasam da halen yaşadığım bir sorun. Artık akıllandığım için ya dosya adına ya da bir notepad dosyasına yaptığım işlemleri kayıt ediyorum. İmkan tanıyan programlarda bu ayarları kayıt etmek bir diğer yöntem. Örneğin registax buna wawelet kısmında imkan tanıyor. Yaptığınz keskinleştirmeyi alttaki save butonu ile kayıt edebilir ve farklı çalışmalarda aynı ayarları kullanabilirsiniz. Ama tabi her data farklı keskinleştirmeyi taşıyabiliecektir... Bu nedenle pek de kullandığım bir yöntem değil. Bir diğer yöntem eğer photoshop da çok işlem yapıyorsak bu işlemleri kayıt etmek olabilir. PS buna imkan tanıyor...

Bir büyüğümüzün verdiği gıdım gıdım bilgilerin ardından dediği gibi " yine verdik tüm sırları yahuuuuu :aah "

:lol:
Talat Keleş yazdı:Hocam bu konunuzu geç farkettim. Başarılar ve tebrikler. Güzel işler çıkarmışsınız. Ee artık bu yıl daha fazla jüpiter bekleriz sizden.
Teşekkürler Talat Bey! Ara tatilde daha fazla jüpiter çekerim diye planlamıştım ben de. Hava müsade etmeyeceğe benziyor. Tatil başladı, bulutlar da mesaiye başladı. Dün saatlerce sağnak yağmur vardı. Bu hafta ful kapalı olacak herhalde. Tatil boşa gidecek. :cry:
Burak Yakut yazdı:
Bu benim de eskiden daha sık yaşasam da halen yaşadığım bir sorun. Artık akıllandığım için ya dosya adına ya da bir notepad dosyasına yaptığım işlemleri kayıt ediyorum. İmkan tanıyan programlarda bu ayarları kayıt etmek bir diğer yöntem. Örneğin registax buna wawelet kısmında imkan tanıyor. Yaptığınz keskinleştirmeyi alttaki save butonu ile kayıt edebilir ve farklı çalışmalarda aynı ayarları kullanabilirsiniz. Ama tabi her data farklı keskinleştirmeyi taşıyabiliecektir... Bu nedenle pek de kullandığım bir yöntem değil. Bir diğer yöntem eğer photoshop da çok işlem yapıyorsak bu işlemleri kayıt etmek olabilir. PS buna imkan tanıyor...

:lol:
Ay mozaiğinde wavelet ayarlarını kaydediyordum. Bunda ortaya çıkan sonucun heyecanıyla kaydetmeyi unutmuşum. Sonrakilerde kaydettim ama bir ayar diğer çekime uymadı. Yazma ya da not alma kısmı ise bilgisayarla tanıştıktan sonra bıraktığım bir alışkanlık oldu. :mrgreen: Görüntü alırken yaptıklarımı bile kaydetmem lazım aslında. Gel gör ki; iki satır yazı yazmaya bile tahammülüm yok artık.
30 fps ile 100, 500 ve 1000'er karelik çektiğim görüntüleri karşılaştırmak üzere bugün bir test çalışması yaptım. :D 500 framelikte iyi görüntü yakalayacak şekilde 500 kareliği işledikten sonra wavelet ayarlarını kaydettim. 100 ve 1000 kareliklerde aynı ayarı kullanarak işleme yaptım. Bakalım sonuçlar ne oldu? :?
jp2-161144-100.jpg
jp2-161144-100.jpg (4.25 KiB) 446 kere görüntülendi
jp2-161113-500.jpg
jp2-161113-500.jpg (3.8 KiB) 446 kere görüntülendi
jp2-161156-1000.jpg
jp2-161156-1000.jpg (3.8 KiB) 446 kere görüntülendi
Şimdi de 10 fps ile 100 ve 500'lük görüntülerde aynı deneme. Sondaki ilk başarılı çalışmam. Oradaki renkleri ve ayrıntıları bir daha yakalayamadım. :aah
jp2-161957-100.jpg
jp2-161957-100.jpg (4.53 KiB) 444 kere görüntülendi
jp2-161929-500.jpg
jp2-161929-500.jpg (4.03 KiB) 444 kere görüntülendi
Resim
Onur Durma yazdı:İlk üçlü de ortadaki favorim son üçlüde sondaki :)
Zaten ilk üçlüde 500'lük (ortadaki) en iyi olacak şekilde wavelet ayarları yaptım. Sonrakiler (parlaklık, kontrast ve wavelet ayarları) aynı ayarda. Frame sayısı değiştikçe, aynı ayarları kullanarak işleme nasıl sonuç veriyor onu görmeye, göstermeye çalıştım. Frame sayısı azaldıkça aynı wavelet ayarları fazla geliyor, arttıkça az geliyor ama; (sanırım kameranın özelliğinden kaynaklanıyor) 1000 karelikte ayarları arttırsam da sonuç pek değişmiyor.

İkinci üçlünün son ikisi aynı videodan elde edildi. Gel gör ki; sanki 3. fotoyu başkası yapmış. :aah 10 fps'liklerde büyük leke ve onun altında bir ayrıntı daha belli oluyor. 1000 karelik çekmemiştim. Havalar müsade ederse 10 fps'de en fazla kare sayısını belirlemeye ve bir de uyduları fotoya katmaya çalışacağım inşaallah. Bu kez yazarak çalışacağım söz veriyorum. :kanit
Ögetay Kayalı yazdı:Gezegenciliği sevmeye başladım bir an, nasıl oldu bilmiyorum :)
Umarım nasıl oldu bilmeden, bir gün gezegenci de olursun. :lol:
Selçuk Kurtuluş yazdı:..... bir sonra ki çekimde barlow kullanırsanız .....

:kahve :umk :cry: :? O zaman varsa bir barlow alayım acil tarafından; belki haftaya hava durumu müsait olur, şaşırtmasız kalmasın gokbilim halkı. :lol: :lol: Barlow var mıydı ki satılık? :?
Merhaba sevgili hemşehrim Şule hn,

Çalışmalarınızı çok yakından izleyemedim ama gördüğüm kadarıyla maşallah kısa zamanda bayağı mesafe katettiniz. Sizi tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Umarım çalışmalarınızı çok daha ileri seviyelere taşırsınız ve memlekete astronomi konusunda çok değerli olabilecek katkılarınız olur ve sizin gibi çalışmalar yapan insanların sayısı hızla çoğalır.

Tekrar kutluyorum ve seeing'i iyi havalar diliyorum.

Lütfü Çakmak
Merhaba Lütfü Bey! Teleskop yapımı forumuna pek bakmıyorum (ilgimi çekmediğinden değil, anlamıyorum pek teknik ayrıntıları), o yüzden pek karşılaşamıyoruz forumda. Bir hemşehrim olduğunu unutmuşum. :oops: Teşekkür ediyorum yorumunuz için. :tap
Lütfü Çakmak yazdı:
....maşallah kısa zamanda bayağı mesafe katettiniz. Sizi tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum. Umarım çalışmalarınızı çok daha ileri seviyelere taşırsınız ve memlekete astronomi konusunda çok değerli olabilecek katkılarınız olur ve sizin gibi çalışmalar yapan insanların sayısı hızla çoğalır.....
Aslında kısa zaman sayılmaz. Elime gökbilimle ilgili ilk kitap geçtiğinden bu yana yaklaşık 20 yıl geçti. 20 yılın ilk 5-6 senesi ben birgün astronom olacağım diyerek; sonraki 8 senesi gökbilimle yakından uzaktan ilgili bir çok kitap okuyarak, çıplak gözle gözlem yaparak geçti. Ondan sonra yaklaşık 4 yıl, artık astronom olmanın yolu kalmadı diye hayıflanarak boş geçti. Sonra ara ara teleskoplara ve fiyatlarına bakarak zaman geçirdim. Ve en son geçen Nisan'da neyi bekliyorum ki diyerek teleskop aldım. Şimdi de 20 yılın semeresini alıyorum sanırım. Sözün özü, hiç kısa bir zaman değildi. :mrgreen:

Gökbilime bir katkım olur mu bilmem; gökbilime sevdalıların sayısını artırsam o da yeter. :D
Bugün hava açıktı. Rüzgardan dolayı seeing iyi değildi ama kurdum düzeneği, başladım çekime. Çok kötü bir seeing olmasına rağmen, boşuna mı kurdum diyerek çektim Jüpiteri. Çekiyorum, ardından çektiğimi işliyorum, anında geri bildirim olsun diye. İyi bir sonuç çıkmadı. Daha da kötüsü, işlenen jüpiterlerin ortasında her videoda gittikçe büyüyen bir şey var. Aynayı, merceği temizledim bir şey mi var acaba diye. Kamerada Ir cut filtresi takılıydı, onu da temizledim. Taktım kamerayı jüpiter yemyeşil oldu. Temizlerken bozdum herhalde deyip, filtreyi çıkardım; jüpiter hala yeşildi. Sonra pc kilitlendi, açıp kapatınca düzeldi ama hala jüpiterin ortasında bir şey var. İşin garibi bu leke işledikçe belirginleşiyor. Acep kamera gidici midir? :aah
x.jpg
x.jpg (3.52 KiB) 375 kere görüntülendi
Kendimizi Tanıtalım

teşekkür ederim... HEY GİDİ ESKİ GÜN[…]

It is the graphic designing software for Windows P[…]