Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Burak Yakut yazdı:Yok artık!!!!

#direnklimacı

Şu yorumunuza en az sizin fotoya şaşırdığınız kadar şaşırdım. Şurayı şöyle yapmalıydın, burası böyle olmalıydı tarzı eleştiriler bekliyordum. :mrgreen:

Not: Çizgili kısmı anlamadım. :? :mrgreen:

Ekleme: Şaşırmaktan olsa gerek, teşekkür etmeyi unutmuşum. :oops: Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için. :tap
En son Şule Kuzpınarı tarafından 18 Oca 2014, 20:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Onur Durma yazdı:Vallaha billaha #direnklimacı oldu bu
Şuleeeeeeeeeeee bu neeeeee !!! Hocam ne yaptın yok böyle bir sonuç. Yemin ederim şunu böyle çekemeyen aylardır yıllardır çekim yapan bir yığın var etrafta. Cidden tebrikler. Sizin mecra belli oldu Gezegenciymişsiniz, rakipler çetin ama ekipman farkını göz önüne alınca kesinlikle onlara yakın bir sonuç.
10 fps tiyosunu verdi ve sonuç bu oldu ya artık bilgi paylaşmaz çakma senseiler kolay gelsin :)
Teşekkür ederim Onur Bey! Sonuç sadece benim maharetim değil, seeing acayip iyiydi. Çıplak gözle bile ayrıntılar net görülüyordu. Siz bana böyle gaz vermeye devam edin DSO cu bile olurum ben (Gezegenci üstadlar duymasın :mrgreen: ).

Vaktim varsa eğer garantili çekim yapıyorum.Teorik saf bilgiden çok, görerek, deneyerek daha iyi öğreniyorum. Bir en yüksek fps ile 100-500 karelik, bir en düşükle 100-500 karelik çekimler yapıyorum. Tabi Burak Bey, 10 fps demese işlemezdim bile belki bu çekimi. Ay çekiminde 10 fps dediler, bunda yükseltebilirim diye düşünmüştüm. Bu nedenle 10 fps ile sadece 100 ve 500 lük iki çekim yaptım.
Uğur İkizler yazdı:Çıta hızla yükseliyor, tebrikler...

Registax ile alakalı Burak' ın youtube de çok güzel bir videosu var.
Bana çok faydası oldu, mutlaka bir göz atmalısın.
Çok teşekkür ederim Uğur Abi! :tap Eldekilerin en iyisini yapabildiysem ne mutlu bana. Abi bu çıtalar öyle bir çıta ki; tahta merdivenin birbirini izleyen basamakları gibi, siz en yüksektekiler merdiveni yukarı çektikçe, biz de yukarı çıkmış oluyoruz. :)

O videoya illa ki bakacağım da, programı önce kendim bir karıştırıp, ne nerededir, ne işe yarar keşfetmem lazım. Mesela rgb'den daha önce çok bahsediyorlardı, hiç anlamıyordum; ayı işlerken de rgb kısımlarını karıştırdım ama ne işe yaradığını anlamamıştım. Dün jüpiteri işlerken, jüpiterin alt kısmında mavi bir gölge görünce, rgb align hangi durumlarda kullanılır keşfetmiş oldum.
Sedat Bilgebay yazdı:Cok cok guzel bir calisma olmus Sule!
Çok teşekkürler Sedat Abi! :tap
mehmet GÖKÇE yazdı:Tebrikler Şule Hanım. Çok iyi bir başlangıç. Doğuştan gezegencisiniz galiba. Neredeyse bir aydır hava açmıyor. :aah Bunları gördükçe imreniyorum.
Çok teşekkürler Mehmet Bey! K.Maraş bulutsuz, açık gün sayısı olarak hayli şanslı bir şehir. Çekmesem ayıp olur, o kadar yani. :D
Selçuk Kurtuluş yazdı:Tebrikler, harika çalışmalar. 2. fotoğrafta kuşakların sayısı artmış, hatta yüzetden de ayrıntı var.

Teşekkürler Selçuk Bey! :tap
Ben de Güven Bey nerelerde diyordum. :roll:
Güven Özkan yazdı:Harikasın Şule. Sen ileride daha iyi ekipmanla Burak'ı ezer geçersin. Bu söylediklerim tarihe not düşülsün :)
Çok teşekkür ediyorum. :tap

Yalnız ben daha iyi bir ekipmana kavuşana kadar, Burak Bey de daha iyi bir ekipman toparlar. Kısacası, bu dediğiniz pek mümkün görünmüyor. :lol:
Şule Hocam zaten mevcut hali ile beni geçmiş durumda Güven' cim. Ben 10" ile ilk fotoğraflarımda Şule Hoca' mın 90 mm lik teleskop ile aldığı detayı alamamıştım. Yani benim Şule Hocam' a yetişmem lazım. :kanit

Bu arada bu iş keske sadece ekipman olsaydı, her ikinizi de düzeltmek isterim... Özellikle Güven gibi tecrübeli bir astrozortcunun bunu söylemesine üzüldüm :aah :lol:
Şule Kuzpınarı yazdı:Bu da 10 fps-500 karelik, işlerken elimi korkak alıştırmadığım jüpiter denemem. :D
jp-10fps-2.jpg
:shock: :shock: :shock:

Şule hanım söylenecek herşey söylenmiş ama bende tekrarlamadan edemeyeceğim, pek çoğumuzun gezegen macerasının başlangıcında hayal bile edemediği başarıda ve kalitede bir çalışma olmuş, gerçekten tebrikler... Kendi adıma ben 8" nwt ile geçirdiğim son günlerde bile bu netliğe ulaşmakta zorlanıyordum, ayakta alkışlıyor :merhaba :merhaba
Tayfun Bey çok teşekkür ediyorum.! :merhaba
Burak Yakut yazdı:Şule Hocam zaten mevcut hali ile beni geçmiş durumda Güven' cim. Ben 10" ile ilk fotoğraflarımda Şule Hoca' mın 90 mm lik teleskop ile aldığı detayı alamamıştım. Yani benim Şule Hocam' a yetişmem lazım. :kanit

Bu arada bu iş keske sadece ekipman olsaydı, her ikinizi de düzeltmek isterim... Özellikle Güven gibi tecrübeli bir astrozortcunun bunu söylemesine üzüldüm :aah :lol:
İltifatlarınız için teşekkür ediyorum. :tap Yalnız, galiba bu sonuç bir tesadüften ibaretti. :aah Çektiğim diğer videoları ve bu sonucu aldığım videoyu tekrar işledim. Diğerlerinden bu kadar iyi bir sonuç alamadığım gibi, aynı videoyu tekrar tekrar işlediğim halde bile bu sonuca ulaşamadım. Ya üst üste bu kadar jüpiter işleyince gözlerim bir tuhaf oldu ya da, hatırlayamadığım başka bir şeyler daha yaptım o videoyu işlerken. :kahve
İkinci fotoğrafı çok başarılı buldum.İlk fotoğraf da ilk çekime göre muazzam ben daha 1-2 yıl önce teleskobu bu netlikte odaklayamıyordum bile :D
Hocam bu konunuzu geç farkettim. Başarılar ve tebrikler. Güzel işler çıkarmışsınız. Ee artık bu yıl daha fazla jüpiter bekleriz sizden.