Gezegen Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Lütfü Çakmak
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Merhaba Onur,

2x televue barlowun etkisini sanki inkar etmişsin gibi geldi bana :-)

Başarılar diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Barış Aksoy

Mesaj gönderen Barış Aksoy »

Tebrikler Onur Bey, çok güzel çalışma, kızıl lekenin de yarısı görülüyor.
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı
İlgi düzeyi: Hobi

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Onur, 3 metrelik odak uzunluğu ile yapılan bu çalışma güzel olmuş.Tek ana kuşaklı Jüpiter insana biraz garip görünsede alışacağız artık...
Kırmızı leke biraz kaçmış bir dahakine onunla birlikte denersin...
Başarılar...
alper varol
İlgi düzeyi: yeni başladım

Mesaj gönderen alper varol »

Tebrikler Onur bey.Gerçektende çok güzel resimler..Jupiter'i bu kadar güzel gözlemlemek çok güzel olsa gerek..
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Herkese tekrar merhaba..

Öncelikle herkese teşekkür ederim :) Foruma uzak kalmak da, gökbilime uzak kalmak da, tam da bu işin en güzel mevsiminde biraz yıpratıcı oluyor fakat 13 ağustosta üniversitenin kurulu toplanacağı için tezi yetiştirmem şart. En geç ayın 10'unda foruma kesin dönüş yapmış olurum (tezi 5-6 gün içinde bitiriyorum), Tırnova planlamalarına da gecikmeden katılmış olurum böylece.. O zamana kadar 1-2 başlık altında yazılan yazışmaları takip ediyorum sadece.. Beni online görenleriniz oluyorsa sebebi bu.. Okumak kolay, yazışmak zaman alıyor, o yüzden genelde kısaca kenardan izliyorum ilgimi çeken başlıkları..
Bu arada çalışman çok güzel. Çok detaylı. İşlerini bitir gel, bize de anlat öğrendiklerini olur mu?
Anlatması biraz uzun sürecek olan, fakat bir o kadar da önemli olduğunu farkettiğim bir şey deconvulation.. Şimdilik kısaca program ismi olarak Astra Image 3.0, yaptığım şey için de "Lucy Richardson Deconvulation" diyeyim, istersen araştır Burak. 10-15 gün sonra da uzun uzun anlatırım burda. O zamana kadar belki keşfetmek istersen bilgiler şimdilik bu kadar :)
Merhaba Onur,

2x televue barlowun etkisini sanki inkar etmişsin gibi geldi bana
Lütfü hocam haklısınız, Televue çok kaliteli.. Fakat artık asıl fark yaratan şeyin işleme olduğunu düşünmeye başladım. Kaliteli barlowlar yurtdışında herkeste var. Fakat dünyanın en iyi gezegen fotoğrafçılarının sayısı sınırlı. Ben elimdekilere baktığımda cloudynights'daki fotoğraflar ile kıyaslayınca daha gidecek çok yol olması gerektiğini görüyorum. En büyük ihtiyaçlarımız biraz yazılımsal gibi geliyor bana, donanım kısmı paraya bakıyor ama parayı vermek de yeterli olacakmış gibi gelmiyor.. Çok iyi fotoğrafçılara bakıp "ondaki şeyler keşke bende de olsa da bunları çeksem" demektense, "bu adam bu fotoğraf içn bilgisayarın başında otururken neler yapıyor öğrenebilsem" dememiz lazım. Yazılım kısmı hem para harcayarak elde edilebilecek bir şey değil, çalışmak, araştırmak gerekiyor, hem de işin iyi yanından bakarsak aslında "bedava" bir uğraş.. Elimize geçen videolardan en iyi sonucu çıkarmayı öğrenmemiz lazım. (Bu arada ben hep bizli konuşurken artık sizi pek kastetmediğimi görüyorum, çünkü artık fotoğraf çekmiyorsunuz, yada biz çekileni göremiyoruz, keşke siz de burdaki "biz"e katılsanız :) forumu şenlendirseniz :) )
Sonunda ilk jüpiter çalışmamı yapabildim. 3 dakikalık video registax ile işlenmiştir. 897 frame den 896 sı program tarafında otomatik seçilmiştir.%90 nem ortamında çekildiği düşünülürse çekim şartları çokda elverişli olmadığı anlaşılıyor. Seeing bence 10 üzerinden 4-5 aralığında idi
Burak, ilk denemeler için başarılı. Fakat önerim şu, seeing'in kötü olduğu zamanlarda shutter speed'i hızlandır, görüntü kararmasın diye de noise ekleme pahasına gain'i artır.. Eğer bunu yaparsan frameler arasında bulanık çıkan karelerin sayısı azalır ve hangi karelerin işleneceğini programa bıraktığın zaman programın elinde daha eli yüzü düzgün kareler olur, görüntü netleşir. Seeing iyi olduğu zaman da shutter speed'i yavaşlatıp, gain'i sıfırlayabilirsin..

Ha en ideali tabi her zaman gain'i sıfırlayıp (baktığın cismin parlaklığına ne uygunsa) ona göre shutter speed'i ayarlamak.. Eğer seeing kötüyse uzun çekimler yapacaksın ve fps'yi yükselteceksin (5 yerine 10 mesela), 1000-2000 civarında kare toplayacaksın ve iyi olan 100-200 tanesini tespit edip ayıklayacaksın.. Ama bu işi kötü seeingde yapmaya değmeyeceğini düşünüyorsan, gaini yüksek tutup (tabi tahammül edilebilecek bir noise seviyesini geçmeden) shutter speed'i hızlandırmak, böylece bulanık kareleri azaltmak..

Bu taktik özellikle takip motoru olmayan bende çok işe yarıyor, daha az faydalı da olsa, sende de işe yarayacağını düşünüyorum. Bu arada seeing'i takip etmek için harika bir site var, http://my.meteoblue.com/my .. Buraya üye olduktan sonra login olup, astronomical seeing'i seçip, şehri yazdıktan sonra çok detaylı bir seeing tahmini gösteriyor.. özellikle seeing 1, seeing 2 ve jet stream verilerine bakarak iyi seeingi yakalayabilmek fotoğrafçılık yapmadan önce durumun ne olduğunu bilmek için büyük avantaj olabilir.

Bu arada Burak, powermate sonrasında beklentileri çok fazla yükseltmemeni öneririm :) Barlow yada powermate gibi imagescale'i büyüten aparatları kullanırken seeingin etkilerinden daha da kötü etkileniyorsun. Yani powermate olmadan çok güzel çıkan bir videonun ardından aynı gece powermate'i taktığında leş gibi bir sonuç elde edeceğin çok zaman olacak. Bu aparatlar kesinlikle iyi seeingde işe yarıyorlar sadece. Kötü seeingdeyken benim barlowsuz çektiğim video, barlowlu çektiğimden daha güzel oluyor. Hatta barlowsuz olanı bilgisayarla 2 kat büyütüyorum barlowla eşit byüklüğe gelsin diye, barlowlu çekimden daha net görünüyor :) Bunu unutma. Ayrıca 5x'lik bir büyütmenin ardından odaklama ve kolimasyon hataları çoooook önemli hale gelmeye başlayacaklar, hele senin teleskobun gibi hızlı bir teleskopta.. Damian Peach kalitesine "yaklaşmak" istiyorsan herşeyden önce daha iyi bir odaklayıcı ve kolimasyonu çok iyi yapman için biraz yarı profesyonel kolimasyon araçlarına ihtiyacın olacak.. Collimation cap ve Orion'un single speed odaklayıcısı ile olacak iş değil gibime geliyor o :) Tabi bunlar yeterli olmaz.. Damian Peach'e yaklaşabilmek için sahip olman gerekenler daha da fazla.. Birincisi onun kullandığı teleskobun optikleri bizimkilerden daha iyi. İkincisi daha yüksek açıklık kullanıyor. Üçüncüsü olağanüstü seeing koşullarından bu çekimleri yapıyor. Dördüncüsü kullandığı kamera Skynyx 2.0 , istersen bi fiyatlarına bak :), bu monokrom bir kamera olduğu için elbette pahalı RGB filtreleri de kullanıyor.. Bu filtreleri hızlıca değiştirmek zorunda olduğu için tahminen motorlu bir filter wheel de kullandığından eminim, yani çok para o iş :) .. Son olarak da tüm ekipman ve atmosfer koşullarını bir araya getirmekle kalmıyor, işin "yazılım" ayağını da mükemmel yapıyor.. Bu sonuncusu olmasa, geriye kalanına sahip olan belki onlarca, yüzlerce insan var.. Cloudynights forumuna bir gir, bütü nbunlara sahip olan 100 farklı kullanıcı var, fakat hiçbiri Damian Peach değil çünkü işin yazılım ayağını ve çekimi nasıl ne türlü yapması gerektiğini, nasıl işlenmesi gerektiğini onun kadar iyi bildiklerini sanmıyorum.. Yazılım kısmı önemli.

Powermate almak mucizeler yaratmaya yetmeyecektir. Fakat moralin bozulmasın tabi. Optik kayıp nerdeyse 0 iken büyütme yapmana izin veren bir parça aldığın için her türlü akıllı yatırımdır Powermate, şu an tam performans almasan seneye alırsın.. O olmasa diğer sene.. Farketmez, 20 sene elinde olacak bir şey o, hiçbir şekilde pişman etmez gibime geliyor.. İlk başlarda yaşayabileceğin olası bocalamalarda moralini bozmazsan tabi.. Aman o powermate'i ilk gece kullanırken dikkat, hemen mucizeler bekleme :)
Forumdan izlediğim kadarı ile 10" veya 12" Newton teleskoplardan ben daha iyi bir verim bekliyordum.

acaba sorun newton da mı?
Yukarda onca laf salatası yaptım ama bence sorunuzun yanıtı öncelikle kötü seeing'de.. Seeing arada önemli farklar yaratıyor.. Onun dışında bir resimle herkesi tatmin etmek mümkün değil, kimisi az detaylı fakat doğal bir resim, kimisi çok detaylı fakat doğallığı bozulmuş resimleri tercih ediyor.. İkisinin arası da bu sefer iki tarafı da tatmin etmiyor :) Aşağıya daha önce yolladığım resmin tekrar işlenmiş daha doğal görüntüsünü koyacağım belki onu seversiniz :)

Onun dışında iyi bir fotoğraf elde etmek için gerekli parametrelerin sayısı çok fazla.. Ve korkarım hiçbirimiz bu alanların hiçbirinde mükemmel değiliz. Her birinde az yada çok kusurumuz var.. Bu parametreler, aklıma geldiği kadarıyla, herhangi bir önem sırası olmadan, aklıma geldiği sırayla :

1- Aynanın optik kalitesi (strehl değeri, P-V wavefront error ne kadar vs), 2- Aynanın büyüklüğü, yani vereceği çözünürlük 2- kullanılan barlow yada katlayıcının optik kalitesi, 3- seeing koşulları 4- aynanın tam soğumuş olup olmadığı 4- çekimin ideal sürelerde tamamlanıp tamamlanmadığı (Jüpiter çekimlerinde 100-150 saniyenin üzerine çıkmamak gerekiyor mesela) 5- kullanılan kameranın kalitesi 6- çekim monokrom mu yoksa renkli bir kamerayla mı yapılmış (monokrom daha iyi) 7- monokrom ise kullanılan filtrelerin kalitesi 8- çekim yaparken gain, shutter speed, gama vs düzgün yapılıp yapılmadığı 9- çekim sonrasında yapılan işlemede uzmanlığın ne kadar olduğu 10- işleme sonrası yapılacak ufak tefek düzeltmelerin yapılıp yapılmadığı..

Bunların hepsinde, hepimizin eksiklikleri var.. Kimisinde az, kimisinde çok..

Birazdan fotoğrafları koyacağım.
Kullanıcı avatarı
Aydın Ünlüsaraç
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Aydın Ünlüsaraç »

Sevgili Onur Beycim.
Onun dışında iyi bir fotoğraf elde etmek için gerekli parametrelerin sayısı çok fazla.. Ve korkarım hiçbirimiz bu alanların hiçbirinde mükemmel değiliz. Her birinde az yada çok kusurumuz var.. Bu parametreler, aklıma geldiği kadarıyla, herhangi bir önem sırası olmadan, aklıma geldiği sırayla :

1- Aynanın optik kalitesi (strehl değeri, P-V wavefront error ne kadar vs), 2- Aynanın büyüklüğü, yani vereceği çözünürlük 2- kullanılan barlow yada katlayıcının optik kalitesi, 3- seeing koşulları 4- aynanın tam soğumuş olup olmadığı 4- çekimin ideal sürelerde tamamlanıp tamamlanmadığı (Jüpiter çekimlerinde 100-150 saniyenin üzerine çıkmamak gerekiyor mesela) 5- kullanılan kameranın kalitesi 6- çekim monokrom mu yoksa renkli bir kamerayla mı yapılmış (monokrom daha iyi) 7- monokrom ise kullanılan filtrelerin kalitesi 8- çekim yaparken gain, shutter speed, gama vs düzgün yapılıp yapılmadığı 9- çekim sonrasında yapılan işlemede uzmanlığın ne kadar olduğu 10- işleme sonrası yapılacak ufak tefek düzeltmelerin yapılıp yapılmadığı..

Bunların hepsinde, hepimizin eksiklikleri var.. Kimisinde az, kimisinde çok..

Sesini duyamasak bile bu konudaki gerçek ve gerçeklikle ilgili bilgilerini almak çok önemli ve çok güzel.

Enkısa zamanda aramızda olman dileği ile.

Teşekkürler & İyi akşamlar.
En son Aydın Ünlüsaraç tarafından 01 Ağu 2010, 21:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Daha önce koyduğum fotoğrafta biraz daha fazla özen gösterince daha fazla detay çıktı.. Kötü frameleri agresif bir şekilde eleyince 60 civarında frame ile en iyi sonucu elde edebildiğimi gördüm.. Herkesin keyfine hitap etmesi için az işlenmişinden çok işlenmişine kadar sırasıyla 7 farklı çalışma koyuyorum :) (numaralı olanlar) En sonunda da ilk koyduğum görüntü var. Sanırım hepsi ilkinden (yani sağ alt köşedekinden) daha iyi. Doğallık - detay oranına göre isteyen istediğini beğensin :)

Resim

Bununla birlikte, Dikili'de 2 gece daha Jüpiter denemesi yaptım fakat o kadar başarılı olmadılar.. Birinde kırmızı leke var diye, diğerinde Ganymede gölgesi var diye "ava" çıktım.. Sonuçları seeing nedeniyle pek başarılı saymasam da paylaşmakta zarar yok.

Resim

Şimdilik bu kadar.. Tırnova'da çok başarılı görüntüler çekeceğimizi umuyorum :) Bakalım..

Herkese iyi akşamlar..
Kullanıcı avatarı
Salih Dinçer
İlgi düzeyi: Gökyüzü Gezgini
İletişim:

Mesaj gönderen Salih Dinçer »

Evet Onur, 1 numara hepsinden iyi gözüyor. Eline sağlık güzel çalışmalar bunlar. Tecrübe de sayılarla doğru orantılı artıyor tabi. Başarılar dilerim...
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Onur merhaba;

Öncelikle tezinde kolaylıklar ve başarılar dilerim. Yazdıklarını satırı satırına okudum ve çok memnun oldum. (siteye üye oldum bu arada çok detaylı seeing tahminler var bravo valla. Kontrol edeceğim bakalım ne kadar gerçekci) Kafama takılan en önemli konuyu birde senden teyit etmek beni mutlu etti. İlk ekipman aldığımda güzel fotoğraflar çekmeye başladığımda "Allah Allah demek ki ekipmandanmış diyordum. (Astronomide yatırımla eşdeğer olarak kalitede artıyor bu da bir gerçek ama bir yerlerde farklı birşeyler olmalıydı) Neyseki senden bunu duyunca rahatladım. Ben daha öncede söylediğim gibi Damian Peach hedefini koyarken adamın sitesini detaylı inceleyip koymuştum. Adamın aldığı ödüller, ekipmanları, konumu(deniz kenarında bir yer) ve seninde belirttiğin gibi bilgi birikimi farkı ortaya çıkarıyor. Yoksa bahsettiğin gibi CN forumlarda taş gibi ekipmanı olan adamlar var. Powermate olmayanı dövüyorlar neredeyse. Ama hani benim demek istediğim Benim ekipmanlarla kim ne çekmişse bende o kaliteye çıkmak amacım o manada söyledim. İşte oraya gitmek içinde yazılım tarafında biraz daha uzmanlaşmak gerekiyor. (Aslında birçok konu var yukarıda bahsettin)

Sonuçta dün hayal kurdum bugün yapıyorum. Bugün çektiğim ay ve gezegen fotolarını bana 3-4 yıl önce hatta 3-4 ay önce biri gösterse "vaaaaay adama bak beee" derdim büyük ihtimalle. Bugün yine hayal kuruyorum yarın daha iyisini yapacağım. Şu an itibariyle her çalışmanın ardından çok mesut olduğumu söyleyebilirim. Zaten 1 kere Satürn, 1 kere Jüpi, 6-7 tanede ay tecrübem var. Yani daha çırak bile değilim aslında. Çektiğim fotoğraflardaki tek yegane emeğim elimle çevirdiğim netleyici. Onun dışında herşey otomatik. Yani ekipman kalitesi. Vavaletleri de sağa sola oynatmakda ne var ki?

Ha bu arada bugün bayağı bir boştum, gezegen fotoğrafları başlığının 53 sayfasını hızlı hızlı okudumda İshak ve Tahir bey' in fotoğraflarının ardından bizim çalışmalar bence hiçde fena değil. Ama daha iyisini yapmak lazım. Şu anda bende Aydın abi gibi tam tatmin olmuyorum.

Neyse bir hafta daha bitti böylece :) Hepimize şimdiden iyi haftalar :merhaba
Lütfü Çakmak

Mesaj gönderen Lütfü Çakmak »

Merhaba Burak,

Evet hızlı bir başlangıç yaptın ve bayağı iyi, tebrikler. İleride çok daha iyi işler çıkaracaksın muhakkak. Yanlız, jüpiter için 2 dk.'dan uzun videolar önerilmiyor (malum çok hızlı dönüyor meret :-) )

Sevgili Onur,

Yazdıklarına harfiyen katılıyorum. Jupiter sıralamanda da evet en çok işlenende en fazla detay var. Ben bu sene bırak fotograf çekmeyi, gözlem bile yapamadım. Bütün ağırlığım 12,5 inç cassegrain ayna ve teleskop yapımında. (Bir bitireyim hele size gününüzü gösteririm diyormuşum :-) )

Saygı ve sevgilerimle,

Lütfü Çakmak
Kullanıcı avatarı
Cüneyt Şanlı

Mesaj gönderen Cüneyt Şanlı »

Merhaba Jüpiter sıralamasında bana en iyi görünenler 2 ve 3 nolu çalışmalar oldu,bunlar doğallığın kaybolmadığı güzel fotoğraflar olmuş.Tebrikler...

Onur tez çalışmanda başarılar dilerim umarım en kısa sürede bitirirsin,zamansızlık kötü bir durum.Bende şu sıralar yoğun iş temposu,eş-çocuk ve olumsuz hava koşullarından dolayı bu hobiye yeterince vakit ayıramıyorum.Forumu geridende olsa takip etmeye çalışıyorum...

Başarılar...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Uzun zaman sonra tekrar paylaşmaya layık olduğunu düşündüğüm fotoğraflar çektim.. 24 Ekim 2010, saat 23:27.. 2x barlow kullanıldı. Geri kalan ekipmanlar aynı, yer Dikili. 1600 frame'den 65 tanesi işlendi:

Resim

-----

Bu da aynı gece, üstteki fotoğrafın 52 dakika sonrası.. 25 Ekim 2010, saat: 00:19.. 1235 frame'den 34 tanesi işlendi:

Resim
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Onur Atılgan yazdı:
Resim

Gerçekten çok temiz kareler olmuş Onur tebrikler :tac senin karelerden sonra kendi çektiklerimi direkt çöp kutusuna göndereceğim sanırım :aah
"1235 frame'den 34 tanesi işlendi" :o :shock:
seeing ne durumdaydı oralarda ? burda sanırım 6/10civarı birşey var.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

10 üzerinden 8 var.. Çok net.. Bu sefer buraya gelirken "collimation cap"i yanıma almayı unuttum, Sapanca etkinliği nedeniyle İzmir'e götürmüştüm orda kaldı çanta, haliyle çok baştan savma bir kolimasyon var, odaklama zaten teleskop kayarken müthiş hassas yapmak mümkün değil, artık bu kadar oluyor ama sonucu sevdim. Daha Ay fotoğrafları var birazdan onları koyacağım.. Mozaik çalışma da var ama o yarına..

1235 frame içinde niye 35 tanesini işlediğimi merak ediyorsan, videoyu görmen lazım Tayfun abi.. Elle takip yaptığım için o 1200 karenin içinden en az 600-700 tanesi zaten titreşim yüzünden bulanık.
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Ben bu akşamki sonuçlarımdan hiç memnun kalmadım, birazdan ay çekmeyi deneyeceğim ama dünden kalma korkunç bir boyun tutulması sorunum var vazgeçebilirimde... Senin elle takibin yarısına ulaştığım gün herhalde bayram filan ilan edeceğim sistemde bir zayıf halka var ama bulamadım henüz :?

Sabrına ve sonuçlarına hayranım Onur, bu akşamki görüntülerin hakikaten çok temiz. Ay mozaiğinide çok merak ediyorum...

sevgiler :merhaba

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 47 misafir