Gezegen Fotoğrafları - Onur Atılgan

Güneş Sistemi (Ay, Güneş, Gezegenler, Atmosfer Optiği) fotoğraflarımız, bu konudaki bilgiler ve tartışmalar...
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi
İlgi düzeyi: Hobi
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Onur Atılgan »

Burak Yakut yazdı:Onur tebrik ederim. Gördüğüm en detaylı en net Mars çalışmalarından bir tanesi. Düşünüyordum da acaba bende bu seviyeyi yakalayabilecek miyim acaba? Aslında biraz da baskı var :) Sen takipsiz bu kadar yapabiliyorsan bizim bir miktar daha çıtayı yükseltmemiz lazım diye düşünüyorum.

Küçük bir not: zaman hiç bu kadar yavaş geçmemişti...
Takip yapmıyorum ama hizalamayı mümkün olduğunca dikkatli yapmaya çalışıyorum böyle telafi edebilirim :) Çıtayı yükseltmek için yapman gereken aslında kolay, taşınabilir bir teleskobun olduğu için boş bir arazide toprak üzerine koy öyle çekim yap muhtemelen rahat rahat geçeceksin, ben terasta kullandığım için termal farklardan tamamen kurtulamıyorum, sizin bu avantajınız olacak. Her şeyden daha önemli olan şey seeing. Ne açıklık, ne kundak, ne optik kalite.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Çok başarısız ama yeni yılın ilk Jüpiter'i olduğu için paylaşıyorum :)

Resim

10 derece yüksekte ve Jüpiter sadece 35 arcsecond genişliğinde.. Mayıs sonunda 38, haziran sonunda 42, temmuz sonunda 46, ağustos sonunda 50 dereceye kadar büyüyecek. En iyi gözlem zamanı eylül.. Bol bol Jüpiter göreceğiz bu sene..

Çekim detayı: 6 inç teleskopla Ay mozaiği yaparken "farkedildi", Ay'ın işi bitince kendisine çevrildi :) 2x dijital büyütme yaptım.

Not: Sadece kuzeydeki kuşağın olduğu, altta durması gereken 2. büyük kuşaktan eser olmadığı dikkatinizi çekti mi? :) Bu sene çok ilginç bir Jüpiter mevsimi olacak, Jüpiter'e ilk kez bakacak olanlar 2 tane birden kuşak beklemesinler, güneydeki kuşak bu sene yok :)

Nasıl yani yok diyenler için, güney yarımküredeki şanslı insanların çektiği bir kare:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... up0405.jpg
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp
Teşekkür etti: 0

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Sezonun ilk Jüpiter fotoğrafı hayırlı olsun Onur, ayrıca çok güzel bir haber de vermişsin hiç haberim yoktu böyle birşeyden :)
güneydeki kuşak bu sene yok

Bu yaz değişik bir Jüpiter' le karşılaşacağız herhalde. Linkteki Güney Kutbu' ndan çekilmiş fotoğrafta kuşak olmadığı için Kızıl Benek o bölgedeki tek şekil haline gelmiş ve sanırım bu sayede küçük teleskoplarla bile rahatlıkla görülebilecektir yanılıyor muyum?
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Linkteki Güney Kutbu' ndan çekilmiş fotoğrafta kuşak olmadığı için Kızıl Benek o bölgedeki tek şekil haline gelmiş ve sanırım bu sayede küçük teleskoplarla bile rahatlıkla görülebilecektir yanılıyor muyum?
Yanılmadığını umuyorum :)

Not: Güney kutbu değil, güney yarımküre (fotoğrafın çekiliği yer Brezilya), orda daha iyi çıkmasının sebebi dış gezegenlerin yaz mevsimi yaklaşırken Dünya'nın eksen eğikliği nedeniyle Güney yarımküreden daha iyi görünmeleri.. Burada 10 derecenin ötesine geçince görmek çok zorlaşırken orda 40 dereceye kadar izlemek mümkün şu an.. Bizler için biraz daha zaman geçmesini beklemek gerekiyor.
Arda Kıpçak
İlgi düzeyi: pp

Mesaj gönderen Arda Kıpçak »

Güney kutbu değil, güney yarımküre
:) Pardon aceleyle yazarken yanlış yazmışım :)
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Cuma ve cumartesi günleri Venüs, Mars, Satürn, Jüpiter fotoğrafları çektim. İlk defa barlowu büyük teleskopta denemiş oldum, sonuçlarından çok memnun kaldım, umarım siz de beğenirsiniz. Bütün fotoğraflar Orion XT12, Televue 2x barlow, SPC900NC ile çekildi.

Önce Venüs:

Resim

29 Mayıs 2010, saat: 21:27'de çekilen iki video işlendi. 150 frame'in 100'ü kullanıldı. Görüntü dijital olarak 2 kat büyütüldü.

-----

Mars:

Resim

Malesef önceki fotoğraflarımdan bir kademe ilerisine taşıyamadım çünkü Mars için çok geç kaldık. Gittikçe ufalıyor. Bu fotoğrafı çektiğimde sadece 6.1 arcsaniye çapında idi. Görüntüde tahmin edeceğiniz gibi yine dijital büyütme yaptım, bu sefer 4 kat.. Diğer çekim bilgileri: 29 Mayıs 2010, saat: 21:56 - 22:01 arasında çekilen 7 videodaki toplam 693 frame'den 500 tanesi işlendi. Evet 700 kadar frame toplamam 5 dakikama mal oldu :) Takipsiz barlow kullanmak biraz kasıyor :)

Söylememe gerek yok sanırım, sağ taraftaki görüntüyü o saatteki Mars'ın gerçek halini göstermek için koydum, referans olsun diye.

-----

Satürn:

Resim

29 Mayıs 2010, saat: 21:39.. 218 frame'in 180 tanesi işlendi. Görüntü 1,5 kat büyütüldü. Halkaların arasındaki ayrımı görebileceğimi düşünüyordum fakat sanırım kısmet olmadı, tam gezegenle halkaların birleştiği yerde bir siyahlık görünüyor, belki odur.

-----

Jüpiter:

Resim

29 Mayıs 2010, saat bilgisi yok (video silinmiş, bmp'leri duruyor), 485 frame işlendi. Görüntü %25 büyütüldü. Ertesi gün bir Jüpiter denemesi daha yaptım ama ikisinde de malesef görmeyi çok istediğim kırmızı lekeye denk getiremedim, arkada kaldı hep. Dikkatli bakılırsa güney kutbuna yakın kahverengi bölgedeki 3 beyaz noktayı yakalayabilmişim, onu görünce çok sevindim. Bir de görünen kuzey kuşağının sol tarafında beyaz bir leke görünüyor.

-----

Resim

30 Mayıs 2010, saat bilgisi yukardaki sebeple yok. Bu sefer 500 frame işlendi. Fakat bir önceki güne göre daha erken saatte çektiğim için daha alçaktaydı ve seeing daha kötüydü. Niye o saatte çektin derseniz, Jüpiter'in sağ tarafında belli belirsiz görünen kırmızı lekeyi yakalamak için. Tam kaybolmak üzereydi bari onun izini gösterebileyim dedim, o da çok mümkün olmadı gerçi. Haftaya gidince yanlış bakmadıysam bu sefer lekeyi yakalayabileceğim..

Bu arada bu sabah da video çekme şansım vardı aslında ama hava çok kötüydü, ona epey üzüldüm çünkü Io'nun gölgesi vardı bu sabah.. Neyse artık önümüzdeki gölgelere bakacağız.

Not: Bu arada tüm fotoğraflar ortalama seeing'de çekildi, çok iyi seeing olunca daha da iyi fotoğraflar çekebileceğimi düşünüyorum.. Bakalım..
Kullanıcı avatarı
Aydın Ünlüsaraç
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Aydın Ünlüsaraç »

Harika resimler Onur bey

İste size devamlı sorduğum netlik ve detaylar
hele Saturn çok çok harika.Ve halkaların dönüş yaptığı kesin belirgin.

Eline sağlık.
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol
İlgi düzeyi: Meraklı

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Saturn ve Jupiterler harika görünüyor, tebrikler. Jupiterle için tahmini bir saat vermen mümkünmü acaba ?
Kullanıcı avatarı
Sedat Bilgebay
Forum Genel Yetkilisi
Teşekkür etti: 32 kez

Mesaj gönderen Sedat Bilgebay »

Güzel bir çalışma olmuş, tebrikler

Sedat
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Onur işte beklediğimiz çalışmalar :) Barlow farkını ortaya koymuş. Takipsiz bu kadar yapabiliyorsan birde takibin olsa neler olur? Sen işe girip para kazanmaya başlamadan hemen bende bir barlow alıp çalışayımda nasılsa ilerde yanına yanaşamayacağız :)

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Teşekkürler arkadaşlar..
Jupiterle için tahmini bir saat vermen mümkünmü acaba ?
Çok hassas bir saat tahmini olmaz belki ama, ilki 05:15 civarında, diğeri de 4:30 - 4:40'da çekilmiş olsa gerek.
Tek eksiğin bir ekvatoryal kundağa geçmek
Bu teleskobu taşıyacak kundağı bulmam çok zor olacak :) Onun yerine çok çok daha ucuz bir alternatif olan ekvatoryel platform yapımıyla ilgileniyorum, bakalım bu yaz vakit bulabilecek miyim ilgilenmek için.
Takipsiz bu kadar yapabiliyorsan birde takibin olsa neler olur?
Aslında görüntü kalitesini bence çok az etkiliyor takipsiz olması, bunun esas dezavantajı sürkeli gezegeni bulup hizalamaya çalışmanın eziyet olması. Hatta gezegeni ortalamaman gerekiyor, koşu yoluna getiirp bırakacaksın, 5-10 saniye boyunca dokunmandan kaynaklanan sallantı (dampening) bitecek, gezegen ondan sonra görüntüye girecek, sen de kayıt alacaksın da, ölme eşeğim ölme.. Bunlarla uğraşması dezvantaj bir tek.. Çok sıkıntılı olduğu için ister istemez çok kısa sürede çok fazla frame kaydedemiyorum. 500-600 frame almam 5 dakkayı bulmaya başladı ki Jüpiter çekimlerini mesela 2 dakkada bitirmek lazım.. Bu sorunu çözünce daha çok frame kaydedebilirsem belki fark o zaman belli olacak, ki onun da çok fark yaratacağını sanmıyorum, en büyük avantajı bana eziyet ettirmemesi olur :)
Sen işe girip para kazanmaya başlamadan hemen bende bir barlow alıp çalışayımda nasılsa ilerde yanına yanaşamayacağız
Benim için 2x epey zorlayıcı oluyor, 3x gözümü çok korkutuyor, uzatma borum var onu da deneyeceğim bir ara ama sadece kaçırmamam gerektiğini düşünüğüm ilginç doğa olaylarında :) Ne bileyim çift gölge geçişi yada benzer bir şey gibi. Bu benim en büyük dezavantajım. Sizin kundak sayesinde böyle bir derdiniz yok, Teleskobun odak uzunluğunu 4000-5000mm'ye çıkarır çıkarmaz daha ilk denemede geçeceksiniz gibi geliyor bana..
Kullanıcı avatarı
Tayfun Varol

Mesaj gönderen Tayfun Varol »

Çok hassas bir saat tahmini olmaz belki ama, ilki 05:15 civarında, diğeri de 4:30 - 4:40'da çekilmiş olsa gerek.
Teşekkürler hocam. Maalesef benim ağustos ortasına kadar fotograflamam mümkün olmayacak gibi görünüyor :(
Kullanıcı avatarı
Onur Atılgan
Forum Genel Yetkilisi

Bu aralar imzamda da belirttiğim gibi gökbilimle ilgilenecek vakti bulamıyorum (mezun olmak üzereyim, tez savunmam için çalışıyorum). Ama dün kamerayla bir Jüpiter fotoğrafı çekmek istedim sabaha karşı. Sonucu epey beğendiğim için paylaşmak istedim. Bu fotoğrafta daha önce kullanamadığım deconvulation yaptım, işlemek için yaptığım yarım saatlik uğraşa değdi gibi görünüyor, asıl farkı yaratan bu oldu, seeing aslında mükemmel değildi (10 üzerinden 7 veririm). Gezegen fotoğrafçılığında işleme becerilerinin öneminin artık kullanılan ekipman ve seeing'in önemine eşit olduğunu düşünüyorum.

Resim

Not: Görüntüyü de birkaç derece sola yatırayım derken sanırım yazılım %10-20 kadar dijital büyütme de yapmış (öyle tahmin ediyorum).

Bir de ekipmanları toplamadan önce çektiğim bir video var, tüm uydular çıktığı için paylaşıyorum, üzerinde pek çalışmadım:

Resim

Herkese iyi akşamlar.. :)
Kullanıcı avatarı
Aydın Ünlüsaraç
İlgi düzeyi: hobi

Mesaj gönderen Aydın Ünlüsaraç »

Hocam
Kusura bakma
B.larımJupiye.ye Satüye.ye ve diğerlerine.(İlk resmin harika sakın yanlış anlama.)
Hepsine saygım sonsuz ama.

Sen ve seninle didişmek konuşmak olmadıkça hiçbirşey tatminkar değil.
(İstersem gezegeni 10 Cm.çaplı çekeyim.)

Hoşgeldin.
Kullanıcı avatarı
Burak Y.
İlgi düzeyi: Gezegen Fotoğrafçısı
İletişim:

Mesaj gönderen Burak Y. »

Onur hoşgeldin ve kolay gelsin;

Özlemişiz seni gerçekten! Öncelikle tezinde başarılar. En iyi şekilde altından kalkacağına eminim.

Bu arada çalışman çok güzel. Çok detaylı. İşlerini bitir gel, bize de anlat öğrendiklerini olur mu? :)

Syg.

“Güneş Sistemi Fotoğrafçılığı” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 45 misafir